Hüsamettin Cindoruk, Özal'ın Öleceğini Nereden Biliyordu?

Hüsamettin Cindoruk, Özal'ın Öleceğini Nereden Biliyordu?
Hüsamettin Cindoruk, Özal'ın 2003 sonbaharında öleceği bilgisini nereden, kimden almıştı?..

Dün, akşamın ilerleyen saatlerinde televizyonların internet sitelerine bir haber düştü; gazeteci Emin Çölaşan, Turgut Özal'a yönelik suikast iddialarıyla ilgili olarak ifadeye çağırılacaktı. Çölaşan, eğer açılırsa bu davanın tanıkları arasında yer alacak.

Emin Çölaşan'ı Özal'la ilgili mahkeme gündemine getiren, bir yazısı oldu. Çölaşan, Turgut Özal'ın vefatından kısa bir süre sonra, Özal'ın zaten Eylül ayında öleceğini yazdı. Kalp krizinden vefat etmese bile Özal zaten sonbaharda ölecekti. Çölaşan bu bilgiyi dönemin kudretli ismi ve Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanı Hüsamettin Cindoruk'tan almıştı.

Cindoruk, Özal'ın 2004 kışını göremeyeceğini söylemiş, hatta tarih de vermişti.

Özal'ın ölümünün ardından Emin Çölaşan'ın bu yazısı da gündeme gelmiş, kısa süre konuşulmuş ve ardından unutulup gitmişti. Çölaşan'ın yazısını okuyanlar hiçbir şekilde art niyet aramamışlardı.

Zaten Turgut Özal vefatından kısa bir süre önce ABD'de prostat ameliyatı olmuştu ve prostat kanseriydi. Çölaşan'ın yazısını okuyunca aklıma ilk başta bu bilgi geldi. Demek ki Turgut Özal'daki prostat kanseri ileri bir safhadaydı ve önlenemez noktaya gelmişti.

Ancak kafamdaki bu bilgileri alt üst eden, bu Kurban Bayramı öncesinde Turgut Özal'ın ölümü üzerindeki iddiaları tartışan program oldu. NTV'de canlı yayınlanan programı Can Dündar hazırlayıp, sunmuştu. Özal'ın yakın çevresinde kim varsa bulunmuş, programa dahil edilmişti.

Programın bir yerinde Turgut Özal'ın prostat kanseri olduğu söz konusu edilince Semra Özal itiraz etti. Özal prostatından şikayetçiydi ama kanser değildi. ABD'den alınan raporlar, verilen bilgiler elindeydi. Tanık olarak da dönemin Gülhane Askeri Tıp Akademisi komutanı Ömer Şarlak Paşa'yı gösterdi. Şarlak Paşa da kamuoyunda bilinenin aksine Turgut Özal'ın prostat kanseri olmadığını Semra Özal kadar açık ve net ifadelerle tekrarladı. Kamuoyunun bilgisinin aksine Turgut Özal'da hiçbir kanser bilgisi bulunmamıştı.

Peki hal böyleyken Hüsamettin Cindoruk, Özal'ın 2003 sonbaharında öleceği bilgisini nereden, kimden almıştı? Bu bilgiyi neye dayanarak, hangi gerekçelerle Emin Çölaşan'a açıklamıştı?

Ben bu konunun peşine 2001 yılında da düşmüştüm. Turgut Özal, ABD'nın Teksas eyaletinde Houston'da ameliyat olmuştu. Ben de 2001 ve 2003 yılları arasında Houston'da kaldım. Oraya tedaviye giden Türklerin hastanede bilgilerini alan, hasta takip işlemlerini yapan kişiler vardı. Onlardan bir tanesiyle tanıştım ve bu işlemlerin prosedürlerini öğrendim. ABD yasalarına göre hastayla ilgili bilgiler sadece hastaya verilebiliyordu. Bazı durumlarda hasta bir kişiyi yetkili kılıyordu ve bu kişi hastanın tüm raporlarını topluyor, tahlil sonuçlarını alıyor, doktorlarıyla konuşuyor, hastanın tüm sırlarına vakıf oluyordu. Bu sırları hasta dışında kimse ile paylaşamıyordu. Kendisindeki bilgiyi başkasıyla paylaşması yasal olarak mümkün değildi. Bu hasta sıradan bir isim de olsa, devlet başkanı da olsa aynı prosedür işliyordu. Yani Turgut Özal prostat kanseri olmuş olsa bile bu bilginin Hüsamettin Cindoruk'a ulaşması imkansızdı. Kaldı ki Turgut Özal kanser değildi.

Özal'ın da Türkiye'ye döndükten sonra hastanedeki işlemlerini bir bayan takip ediyordu. O bayan da bu bilgileri Turgut Özal dışında hiçbir kimse ile paylaşmamıştı. Çünkü ABD yasalarının farkındaydı. Öyleyse soru şu; Turgut Özal'ın öleceği bilgisi nasıl olmuştu da Hüsamettin Cindoruk'a ulaşmıştı? Tuncay Opçin, liberalses.com

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com