Hüseyin Çelik'ten Cumhurbaşkanı açıklaması

Hüseyin Çelik'ten Cumhurbaşkanı açıklaması
AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, “Başbakan Köşk’e çıkacaksa Abdullah Gül Başbakan olmalı. Başbakan, Başbakan olarak kalacaksa Abdullah Gül Cumhurbaşkanı adayımız olmalı” dedi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, “Başbakan Köşk’e çıkacaksa Abdullah Gül Başbakan olmalı. Başbakan, Başbakan olarak kalacaksa Abdullah Gül Cumhurbaşkanı adayımız olmalı” dedi.

Çelik, katıldığı bir televizyon programında, Fettullah Gülen’in Türkiye’ye iadesi için hukuki işlem başlatılacak olmasını değerlendirdi. Kimsenin hukuktan ürkmemesi gerektiğini söyleyen Çelik, “Bu uluslararası hukuk çerçevesinde, diplomasi çerçevesinde yapılacak bir şey olduğuna göre, bundan ürkmek, korkmak, endişeye düşmek gerekmez. Hep birlikte bunu izleyip göreceğiz. Başbakan bunu söylediğine göre, benim buna ilave edeceğim fazla bir şey yok. Fettullah Gülen Hocaefendi yıllardır ABD’de yaşıyor. Türkiye onun da ülkesidir, Türkiye’ye dönmesi yıllardır herkesin yaptığı çağrıdır. İlla da son gelişmelere bağlı olarak bunun olması gerekmiyor. Sınır dışı edilmesi tabi ki ABD’nin vereceği karara bağlıdır. ABD böyle bir talep karşısında nasıl hareket eder, onu şimdiden kestirmek çok zor” ifadelerini kullandı.

-“HANGİ SİSTEM YÖNETİMDE İSTİKRAR VE TEMSİLDE ADALETİ SAĞLIYORSA BUNU GETİRİRİZ”-

Seçim sistemiyle oynayarak milletvekili sayısını arttırmak niyetinde olanların uzun vadede kaybedeceğini vurgulayan Çelik, şöyle konuştu:
“Bizim böyle bir niyetimiz, derdimiz yok. Bizim seçim sistemiyle oynamadan da halkta ciddi bir karşılığımız var, partimizin ciddi bir karşılığı var. Biz bu tip şeylere de sadece parti menfaat sağlasın diye de girmeyiz. Problem şu; yüzde 10 barajının yüksek olduğu söyleniyor. Evet, Avrupa’daki en yüksek baraj Türkiye’de. Ben şöyle düşünüyorum; barajı tamamen kaldırın ve Meclis’te 15 ayrı grup oluştu. Bu Meclis’ten kolay kolay kanun çıkar mı? Çıkmaz. Bu Meclis’i çalıştıramazsınız. Bizim Perşembe günü toplantımız var. Hangi sistem Türkiye için yönetimde istikrar ve temsilde adaleti sağlıyorsa biz bunu getiririz; çünkü bir kanun çalışması bu, Anayasa çalışması değil. Meclis’te çoğunluğumuz var, bu kanunu çıkartabiliriz. Biz getirirsek, bir yıl şartına takılmayacak şekilde, Mayıs ayında bu kanunu çıkaracak şekilde getiririz; ama getirme ihtiyacı hissetmezsek, ‘Bugünkü sistemle devam edelim’ gibi bir karara varırsak o zaman da getirilmez.”

-CUMHURBAŞKANI ADAYI-

Çelik, AKP’nin Cumhurbaşkanı adayının kim olacağı hakkında da şunları söyledi:
“Eğer Başbakan derse ki, ben Başbakan olarak kalayım. Bu Başbakan’ın kendi talebiyle ilgilidir. Onun talebine, onun ne istediğine, ne istemediğine de bizim saygılı olmamız gerekir. Bu siyasi saygıyı, bu insani saygıyı herkesin muhafaza etmesi gerekiyor. Başbakan ‘Ben aday değilim’ derse, bizim Cumhurbaşkanı adayımızın bana, Hüseyin Çelik olarak sorarsanız, Abdullah Gül olması lazım; ama Başbakan Köşk’e çıktı, Cumhurbaşkanı oldu. Kim Başbakan olsun, derseniz yine Gül’ün tercihi bizim için saygıdeğerdir. Onun ne istediği, ne istemediği önemlidir. Gül eğer sıcak siyasete dönmek isterse, ben şahsen onu AK Parti’nin başında Genel Başkan ve Başbakan olarak görmek isterim. Başbakan Köşk’e çıkacaksa Abdullah Gül Başbakan olmalı. Başbakan, Başbakan olarak kalacaksa Abdullah Gül Cumhurbaşkanı adayımız olmalı. Bu benim fikrim.
Bizim partimiz bir kadro hareketidir, Başbakanımız bizim için Everest tepesidir. Everest tepesi, Himalayaların üzerinde duruyor. O Himalayalar kütlesini yok saymak, o kadroya büyük haksızlıktır. Bizim Himalayalar kütlesi birini başkan seçiyor. Başbakan bizim orkestra şefimizdir.”(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com