Huzur ve Sağlığa Çağıran Kent: Kütahya...

Huzur ve Sağlığa Çağıran Kent: Kütahya...
Kütahya ,Türkiye'nin çini ve porselen merkezi Kütahya, sahip olduğu termal kaynaklar, doğal ve tarihi güzelliklerle ziyaretçilerini huzur ve sağlık dolu bir tatile çağırıyor...

KÜTAHYA - Türkiye'nin çini ve porselen merkezi Kütahya, sahip olduğu termal kaynaklar, doğal ve tarihi güzelliklerle ziyaretçilerini huzur ve sağlık dolu bir tatile çağırıyor.
İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nden alınan bilgilere göre, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Kütahya, tarihi eserleri, kaplıcaları, çini ve porselenleriyle tam bir sağlık ve kültür turizmi merkezi olma konumunda bulunuyor.
Topraklarında yaşayan uygarlıkların izlerini günümüze taşıyan Kütahya, ''Frig Vadisi''nden ''Aizonai Antik Kenti''ne, erken Hıristiyanlık dönemine ait kilise ve şapellerden, Selçuklulardan kalma ''Hıdırlık Mescidi''ne kadar birçok eseri bünyesinde barındırıyor.
Osmanlı Devleti'nin kuruluşuna tanıklık eden Domaniç İlçesi, Germiyanoğullarından kalan ''Vacidiye Medresesi'', ''2. Yakup İmaret Külliyesi'', Ulu Cami, Dumlupınar ve Altıntaş gibi şehitlik ve anıtların bulunduğu Kütahya, müzeleriyle de dikkati çekiyor.
Kütahya Arkeoloji Müzesi, sahip olduğu eserlerle ziyaretçilerinden ilgi görürken, Türkiye'de bir ilk olan ''Çini Müzesi'', kentin çinicilikte ulaştığı noktayı gözler önüne seriyor.
Macaristan'ın milli kahramanı Kossuth'un adını taşıyan müzenin yanı sıra Tavşanlı Belediye Müzesi ile Dumlupınar Kurtuluş Savaşı Zafer Müzesi de ilgi çekici yer arasında bulunuyor.

-KAPLICALAR-

Kütahya, termal turizm açısından da yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.
Kentin kuzeyinde yer alan Ilıca Harlek Kaplıcaları, 25-43 derece arasında değişen, kalsiyum, magnezyum ve bikarbonat içeren şifalı suyuyla dikkati çekerken, Bakanlar Kurulu kararıyla 1989 yılında ''termal turizm merkezi'' ilan edilen bölge, ziyaretçilerin de ilgisini çekiyor.
Kütahya'nın batısındaki Yoncalı Kaplıcaları da kalsiyum, bikarbonat ve kükürt içeren 42 derecelik suyuyla gelenlere sağlık vadediyor. Yoncalı'da 200 yataklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi, 73 oda ve 180 yatak kapasiteli 4 yıldızlı bir otel ile irili ufaklı birçok dinlenme tesisi yer alıyor.
Emet İlçesi yakınlarındaki termal merkez ise 43-56 derece arasında değişen sıcaklıktaki sülfat, bikarbonat, kalsiyum ve magnezyum içeren kaplıca sularıyla ziyaretçilerini ağırlamayı sürdürürken, Gediz İlçesi'ne 18 kilometre uzaklıktaki Ilıcasu Kaplıcaları da sıcaklığı 98 dereceye kadar şifalı sularının yanı sıra buhar ve çamur banyolarıyla dikkati çekiyor.
Gediz-Muratdağı, Simav-Eynal, Simav-Çitgöl ve Tavşanlı-Göbel kaplıcaları da sadece Kütahya'nın değil, Türkiye'nin önde gelen termal merkezleri arasında yer alıyor.
Topraklarının yarıdan fazlası ormanlık alanlarla kaplı olan Kütahya, trekking ve piknik alanlarıyla da göz dolduruyor.
Kent merkezine 5 kilometre uzaklıkta orman içi dinlenme yeri olarak düzenlenen Çamlıca, çam ağaçları, soğuk suları, temiz havası ve manzarasıyla, ziyaretçilerini tam anlamıyla dinlendirirken, kentin 7 kilometre güneyindeki Kumarı Köyü Boyacılar mevkiinde bulunan ve yüzlerce yıldır ayakta duran 3 kestane ağacı da 20 metreye ulaşan yükseklikleriyle görenleri şaşırtıyor.
Domaniç'e bağlı Domur Köyü de yakınlarındaki ''Mızık Çamı'' ile ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Osman Gazi'nin beşiğinin kurulduğu ve koruma altına alınan bu çam ağacı, geçmişten günümüze bir köprü görevi görüyor.
-''AIZONAI ANTİK KENTİ''-
Kütahya'nın 54 kilometre güneybatısındaki Çavdarhisar İlçesi sınırlarındaki Türkiye'nin en iyi korunmuş arkeolojik kalıntılarının yer aldığı Roma kenti ''Aizonai'' de 2. yüzyıla ait olmalarına rağmen hala ayakta kalan yapılarıyla dikkati çekiyor.
İlk kazı çalışmaları Alman Arkeoloji Enstitüsü adına Krencker ve Schede tarafından 1926-1928 yıllarında yapılan antik kentte, ''Zeus Tapınağı'', iki agora, termal gymnasium, tiyatro ve buna bitişik stadion, hamam yapıları, sütunlu cadde, Kybele kutsal alanı, köprüler, nekropol, kanal ve su yolları gibi önemli yapılar yer alıyor.
-''FRİG VADİSİ''-
Kütahya-Eskişehir Karayolu'nun 26. kilometresindeki Sabuncupınar'dan başlayıp Ovacık Köyü'ne kadar uzanan ve büyük bölümü çam ormanları arasında kalan ''Frig Vadisi'' de Kütahya'ya gelen turistlerin en fazla ilgi gösterdiği yerler arasında bulunuyor.
Vadide, Friglerin ana tanrıçası ''Kybele''ye adanmış, açık hava tapınaklarıyla savunma amaçlı yapılar, Roma İmparatorluğu döneminde kayalar oyularak meydana getirilen çeşitli barınaklar, mezar odaları, ağıl ve ahır olarak kullanılan mekanlar, sarnıçlar ve ambarlar yer alıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com