Huzurevi açılışı yapıldı

Huzurevi açılışı yapıldı
Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, ''Yaşlıların birikim ve tecrübesinin genç kuşaklarla paylaşılması gerekir, bu da onların aile ortamında huzurlu şekilde ömürlerini sürdürmesiyle mümkündür'' dedi.

 Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, ''Yaşlıların birikim ve tecrübesinin genç kuşaklarla paylaşılması gerekir, bu da onların aile ortamında huzurlu şekilde ömürlerini sürdürmesiyle mümkündür'' dedi.

Kavaf, Kütahya'da huzurevi inşaatının temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Türk kültüründe yaşlıların, mensubu olduğu ailenin, oturduğu semtin, mahallenin, sokağın kanaat önderi olduğunu söyledi.
'Gençler bilebilse, yaşlılar yapabilse'' sözünü anımsatan Kavaf, yaşlıların, yılların tecrübesine dayanan bir birikim ve hayat tecrübesine sahip olduğunu anlatarak, şöyle konuştu:
 ''Yaşlıların birikim ve tecrübesinin genç kuşaklarla paylaşılması gerekir, bu da onların aile ortamında huzurlu şekilde ömürlerini sürdürmesiyle mümkündür. Bu açıdan huzur evlerinin sayısını artırmak, huzur evlerini özendirmek bizim politikalarımız çerçevesinde çok teşvik ettiğimiz bir şey değil. Ancak, hayatta tutunacak dalı kalmamış olan yaşlılarımızı, sosyal devlet olmanın gereği, insanlık onuruna yaraşır bir şekilde devletin şefkatli kucağı ve kanatları altına almak, sorumluluğumuz gereğince yapmamız gereken bir iş.''
Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe de Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ve Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokol gereğince kentte 2007 yılında yapımına başlanan sevgi evlerinin eylül ayı sonunda tamamlanmasının planlandığını bildirdi.
İnşaatına başlanan huzurevi binasının arsasının Kütahya Belediyesince tahsis edildiğini söyleyen Kocatepe, ''Binamız 8 bin metrekare inşaat alanına sahip olup, bodrum hariç 4 katlı olarak 64 kişilik çift yataklı, 28 kişilik tek yataklı oda, 3'er kişilik 9 özel bakım bölümü yaşlı odası olmak üzere toplam 119 yatak kapasiteli. Bina, birer idari ve sosyal bina olmak üzere iki blokta inşa edilecektir'' diye konuştu.

-''KURUMA VERİLEN ÖNEM ARTTI''-
 SHÇEK Genel Müdürü İsmail Barış da kuruma son yıllarda verilen önem sonucu yatakhane sistemli, 30-40 çocuğun, 5-10 yaşlının kaldığı yapılardan, bir veya iki kişinin barındırıldığı sevgi evleri düzeyine ulaşıldığını ifade etti.
Huzurevi, toplum merkezi, aile danışma merkezi ve özürlülere sağladığı destekle SHÇEK'in, cumhuriyet tarihinin en önemli hizmetlerinden birini gerçekleştirdiğini dile getiren Barış, kurumun 2004 yılında 121 milyon lira olan bütçesinin bugün 1 milyar 577 milyon liraya yükseldiğini kaydetti.
Barış, SHÇEK Genel Müdürlüğünün tüm faaliyetlerinde ''hak endeksli bir hizmet ürettiklerini'' sözlerine ekledi.
Konuşmaların ardından Bakan Kavaf, Vali Şükrü Kocatepe, AK Parti Kütahya Milletvekilleri Soner Aksoy, Hüsnü Ordu, Hasan Fehmi Kinay, Hüseyin Tuğcu ve İsmail Hakkı Biçer ile Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça ve SHÇEK Genel Müdürü İsmail Barış tarafından butona basılarak temele ilk harç atıldı.
Bu arada Kavaf, temel atma töreninde kurban kesilmesini istemeyerek, bunun için hazırlanan küçükbaş hayvanın huzurevine bağışlanması talimatını verdi.
Bakan Kavaf, temel atma töreni öncesinde Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı Çocuk Yuvası, Erkek ve Kız Yetiştirme Yurtları, Çocuk ve Gençlik Merkezi ile huzurevine giderek, incelemelerde bulundu. Buralarda yetkililerden bilgi alan Kavaf, yuva, yurtlar ve huzurevinde barınan çocuk, genç ve yaşlılarla sohbet etti.
Kavaf, Kız Yetiştirme Yurdu binasını yaptırarak trafik kazasında ölen oğlu Ferdi Güzen'in adını veren ve rahatsızlığı bulunduğundan evinde dinlenen Fethi Güzen'i de ziyaret etti. Kavaf, sosyal hizmetler alanına hizmetlerinden dolayı Güzen'e teşekkür etti.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com