Huzuru sanatta buldular

Huzuru sanatta buldular
Tekirdağ'daki huzurevi sakinleri, kendilerine özel açılan atölyede yağlı boya resim, rölyef ve ahşap boyama yaparak sosyalleşiyor

TEKİRDAĞ (AA) - MENAZİR ASLAN - Tekirdağ Zübeyde Hanım Huzurevi sakinleri, huzurevinde açılan atölyedeki yağlı boya resim, rölyef ve ahşap boyama kurslarına katılarak sosyalleşiyor. 

Zübeyde Hanım Huzurevi'nde, yaşlıların boş vakitlerini değerlendirmeleri ve sosyal aktivitede bulunmaları amacıyla Halk Eğitim Merkezi'nin desteğiyle atölye açıldı. 

Atölyede yaklaşık bir yıldır yağlı boya resim, rölyef ve ahşap boyama kurslarına devam edenlerin eserleri, Yaşlılar Haftası kapsamında açılan sergide, sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

- Yaşlılar çok memnun

Huzurevinde kalan 83 yaşındaki Mustafa Nurundan, boş zamanlarını atölyede geçirdiğini ve resim yaptığını anlattı.

Portre hariç her resmi yapabildiğini belirten Nurundan, "Burada vaktin nasıl geçtiğini anlamıyorum, birlikte olmak ve bir şeyler üretmek çok güzel. Burada zaman geçirmek için resme devam ettim. Bazı resimlerimde mesajlar vermeye çalıştım. Oldu mu olmadı mı onu da sanatseverler söyleyecek" dedi.

Atölye öncesi çok stresli ve sıkıntılı olduğunu, tansiyon problemi bulunduğunu aktaran 70 yaşındaki Fuat Koç ise duygularını şöyle dile getirdi: 

"Başlarda huzurevine yerleşmek kolay değildi. Sonra düşündüm ve karar verdim. Kursa katıldığımda tansiyonum normale dönüyor ve huzur buluyorum. O streslerin hepsini attım, çok memnunum ve devam etmeyi düşünüyorum. Huzur evimize ne kadar katkı olursa o kadar seviniriz."

- "Zamanla ilgi arttı"

Zübeyde Hanım Huzurevi Müdür Vekili Esma Emrecan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, atölyede, huzurevi sakinlerine yaklaşık bir yıldır kurs verildiğini ve zamanla yaşlıların kurslara ilgisinin arttığını belirtti.

Emrecan, "Atölyede bu kadar iş ortaya çıkınca herkese göstermek istedik. Yaşlılar Haftası'nda yaşlılarımızın yaptığı eserlerden oluşan sergi hazırladık. Serginin sonunda geri dönüş güzel oldu. Bu da diğer huzurevi sakinlerinin de kursa katılmasını sağladı" diye konuştu.

Halk Eğitim Merkezi Kurs Öğretmeni Sabriye Özdeniz'in, atölye çalışmaları dışında yaşlıların sorunlarıyla da ilgilendiğini ifade eden Emrecan, Özdeniz'in azimli çalışmaları ve ilgisinin kursa katılımı da yükselttiğini dile getirdi.

Esma Emrecan, "Bu aslında bir el sanatı, el terapisi ama bunun dışında sosyal bir terapiye de dönüşüyor. Beraber oyunlar oynuyor, gezilere gidiyoruz. Bu çalışma hiç ummadığımız kadar farklı boyutlara taşındı. Atölyeyi büyütmek istiyoruz. Yaşlılarımızın yaptığı eserleri her gün sergilemeyi amaçlıyoruz. Buraya ziyarete gelenlerin, yaşlılarımızın bir kenara çekilmediğini görmesini istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Emrecan, fırsat verildiğinde yaşlıların da çok güzel çalışmalar yapabildiğini vurguladı.

Kurs öğretmeni Sabriye Özdeniz, kursa 23 yaşlının katıldığını belirtti.

Huzurevi sakinlerinin ürettikleri el sanatlarının sergilenmesinden de büyük memnuniyet duyduğunu anlatan Özdeniz, "Yaptıkları el sanatlarının satıldığını görünce memnun oldular. Hepsi, yaptıkları ürünün satılıp satılmadığını soruyor" dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com