HYSK'dan Balyoz Açıklaması

HYSK'dan Balyoz Açıklaması
HSYK, Balyoz davasına bakan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nin başkanının dava başlamadan iki gün önce görev yerinin değiştirilmesi ve bu konuda yapılan spekülasyonlarla ilgili bir açıklama yaptı.

İstanbul 10 ve 14 üncü Ağır Ceza Mahkemesi başkanlarının görev değişiklikleri ile ilgili HSYK internet sitesinden bir açıklama yaptı.

İşte HSYK'nın Kurul'un Başkanvekili Ahmet HAMSİCİ'nin imzası ile yayınlanan açıklaması;

İstanbul Özel Yetkili 10 uncu Ağır Ceza Mahkemesinin kamuoyunda “Balyoz Davası” olarak adlandırılan davanın duruşmasında bazı sanıkların tutuklanmasına karar vermesi üzerine, yargılamanın başlamasından iki gün önce mahkeme başkanının değiştirilmesinin eleştiri konusu yapılması sebebiyle kamuoyunu bilgilendirme amacıyla açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

KARAR OYBİRLİĞİ İLE ALINDI

İstanbul 10 ve 14 üncü Ağır Ceza Mahkemesi başkanları hakkında yürütülen “resmi sıfatlarının gerektirdiği saygınlık ve güven duygusunu sarsacak nitelikte davranışlarda bulunma, irtikâpta bulunma ve rüşvet alma iddialarını içeren” soruşturmalar sonucunda aynı yerde göreve devamlarının soruşturmaların selametine ve yargı erkinin nüfuz ve itibarına zarar vereceğinden görev yerlerinin değiştirilmesi teklifini içeren soruşturma raporu Kurulumuzca 13 Aralık 2010 tarihinde görüşülüp, adı geçen başkanların bu görevlerinden alınarak başka bir yargı alanında görevlendirilmelerine, Sayın Bakanın katılmadığı toplantıda 21 Kurul Üyemizin oybirliğiyle karar verilmiştir.

BALYOZ DAVASI NEDENİYLE GÖREVDEN ALMA GİBİ BİR DURUM YOK

10 ve 14 üncü Ağır Ceza Mahkemelerinin başkanları “Balyoz Davası” sebebiyle değil, yukarıda izah olunan soruşturma dosyası sebebiyle başka mahallerde yetkilendirildikten sonra, bu mahkemelere yine Özel Yetkili Mahkemelerde üye olarak çalışan hâkimler arasından görevlendirme yapılmıştır.

HAKİM ÖMER DİKEN 2008'DEN BERİ ORADA

Tartışma konusu yapılan 10 uncu Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığına atanan Hâkim Ömer Diken önceki Kurul tarafından 2008 yılında İstanbul Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi Üyeliğine atanmış, mesleki geçmişi itibarıyla da 10 uncu Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığına atanması Genel Kurulumuzca uygun görülmüştür.

Soruşturma sebebiyle zorunlu olarak yapılan değişikliğe başka anlamlar yüklenmesi, heyete müdahale tartışmaları yapılması yargıya duyulan güveni zedelediğinden böyle bir açıklama yapılmasına gerek görülmüştür.

Son verilen tutuklama kararlarının yargısal faaliyete ilişkin olması nedeniyle, kararlara yönelik itirazların yargısal yollarla talep edilmesi gerektiğini, Kurulumuzun bu kararlara ilişkin herhangi bir görev ve yetkisinin bulunmadığını kamuoyuna saygıyla duyururuz.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com