"I. Ulusal Üniversite Kadın Araştırma Merkezleri Kongresi"

I. Ulusal Üniversite Kadın Araştırma Merkezleri Kongresi
DEÜ Kadın Hakları ve Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi ile EÜ Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından düzenlenen “I. Ulusal Üniversite Kadın Araştırma Merkezleri Kongresi”, Türkiye'deki çeşitli üniversitelerden akademisyenlerin katı

AYDIN (AA) - Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü (DEÜ) Prof.Dr. Mehmet Füzun, Türkiye'de şiddetin artık dayanılmaz bir boyuta geldiğini belirterek, "Her şeyin başı eğitim, eğitim olmazsa bu süreç böyle devam eder" dedi.

DEÜ Kadın Hakları ve Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi ile Ege Üniversitesi (EÜ) Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından düzenlenen "I. Ulusal Üniversite Kadın Araştırma Merkezleri Kongresi" Kuşadası'nda başladı.

DEÜ Rektörü Prof.Dr. Mehmet Füzun, üniversitelerin bilgi üretme, araştırma yapmanın yanında ülke, millet, dünya için yararlı gençler yetiştirme görevinin bulunduğunu söyledi. Bu temel görevler yapılırken toplumla her anlamda ilişkide olmanın unutulmaması gereken bir özellik olduğunu kaydeden Füzun, "İşte bu özelliklerin gereği olarak ta bu tür kongrelerin yapılması çok önemli. DEÜ, EÜ ve başka üniversitelerden hocaların katılımıyla bu kongrenin gerçekleştirilmesi çok sevindirici. Tabii ki sorunları her gün görüp işitiyoruz. Şiddet meselesi artık dayanılmaz bir boyuta geldi. Bu kongre boyunca neler yapılması gerektiğini tartışacaksınız. Muhtemelen siyasetçilere, Ankara’ya göndereceğiniz mesajlarda olacaktır. Her şeyin başı eğitim, eğitim olmazsa bu süreç böyle devam eder" diye konuştu.

EÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yeşim Kirazlı, Prof. Dr. Konca Yumlu ve Prof. Dr. Tülay Özüerman da üniversitelerde sürdürülen araştırmalarla ilgili bilgi verdi. 

Konferansla ilgili bilgi veren Prof.Dr. Konca Yumlu, kongre ile Türkiye'de kadın sorunları araştırma ve uygulamaları alanında çalışan tüm merkezleri bir araya getirmeyi, sorunları tartışıp deneyimleri paylaşmayı, ortak projeler üretmeyi ve koordinasyon ağı kurmayı planladıklarını söyledi.

Yumlu, "Ülkemizde kadınlara yönelik sorunların çözümünde önemli adımlar atılsa da, özellikle kadına yönelik şiddet konusunda gelinen noktanın korkutucu olduğu bir gerçektir. Bu durumda işbirliği ve ortak hareket etme her zamankinden daha da önemlidir. Bizler farklı disiplinlerden gelen öğretim üyeleri olarak, kendi bilim dallarımızda toplumsal cinsiyet eşitliği için çalışmalar yaparken bu çalışmaları toplumla paylaşma gayreti içindeyiz" dedi. 

Konferansa konuşmacı olarak ODTÜ Kadın Çalışmaları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yıldız Ecevit, Ankara Üniversitesi KASAUM Müdürü Serpil Sancar ve İstanbul Üniversitesi KASAUM Müdürü Doç. Dr. Sevgi Uçan Çubuklu katıldı.

Türkiye'nin çeşitli üniversitelerinden akademisyenler, sivil toplum örgütü temsilcileri ile eski Devlet Bakanı Işılay Saygın izlediği konferansın iki gün süreceği ve sonuç bildirgesi yayınlanacağı bildirildi. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com