"I. Üniversite Kadın Araştırma Merkezi Kongresi"

I. Üniversite Kadın Araştırma Merkezi Kongresi
DEÜ ve EÜ tarafından Kuşadası'nda düzenlenen ”I. Üniversite Kadın Araştırma Merkezi Kongresi”nin sonuç bildirgesinde, "toplumsal cinsiyet derslerinin tüm üniversitelerde ve bölümlerinde seçmeli ders olması" kararlaştırıldı

AYDIN (AA) -  Kuşadası'nda düzenlenen "I. Üniversite Kadın Araştırma Merkezi Kongresi" sonuç bildirgesinde, "toplumsal cinsiyet dersleri"nin üniversitelerin tüm bölümlerinde seçmeli ders olarak konulması ve üniversitelerde toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlayıcı ortak çalışmalar yapılması kararlaştırıldı.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Kadın Hakları ve Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi ile Ege Üniversitesi (EÜ) Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi'nce düzenlenen, Türkiye'deki bir çok üniversiteden öğretim üyelerinin katıldığı "I. Üniversite Kadın Araştırma Merkezi Kongresi" iki gün süren oturumun ardından tamamlandı. 

Kongrede kapanışında açıklanan sonuç bildirgesinde, "Cinsel taciz ve ayrımcılığı önlemeye ilişkin yönergeler" incelenerek hazırlanacak bir yönerge önerisinin tüm devlet ve vakıf üniversiteleri ile paylaşılması, üniversitelerin disiplin yönetmeliklerinde gerekli değişikliklerin yapılması istendi.

Sonuç bildirgesinde şu ifadelere yer verildi:

"Merkezlerin, STK’lar ve kamu kurum ve kuruluşları arası işbirliği ve sinerjiyi arttıracak faaliyetlere odaklanmaları, ulusal ve uluslararası konuşmacıların davet edilmeleri konusunda işbirliği yapılması, akademik ve idari yönetim kademelerinde kadın temsilinin eşitlenmesinin önerilmesi, üniversitelerde toplumsal cinsiyet derslerinin tüm bölümlere seçmeli ders olarak konulup, açılması, üniversitelerde toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlayıcı her türlü ortak faaliyette bulunulması, tüm üniversitelerde Kadın Araştırma Merkezlerinin kurulmasının sağlanması, kadın araştırma merkezlerinin ve anabilim dallarının çalışmalarını yürütebilmeleri için gerekli fiziki şartların ve personel ihtiyaçlarının sağlanması, kadın araştırma merkezleri kongresinin her yıl farklı bir üniversitede düzenlenmesi kararlaştırılmıştır."

Toplantının ikincisinin, Anadolu Üniversitesi ve Eskişehir Osmangazi Üniversitelerinin Kadın Araştırma Merkezleri AKAUM ve ESKAM tarafından yapılacağı bildirildi. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com