IATA: "AVRUPA BİRLİĞİ'NİN HAVACILIĞA YÖNELİK KARBON EMİSYON PLANI ÜLKELER ARASINDA TİCARET SAVAŞI BAŞLATABİLİR"

IATA: "AVRUPA BİRLİĞİ'NİN HAVACILIĞA YÖNELİK KARBON EMİSYON PLANI ÜLKELER ARASINDA TİCARET SAVAŞI BAŞLATABİLİR"
IATA: "AVRUPA BİRLİĞİ'NİN HAVACILIĞA YÖNELİK KARBON EMİSYON PLANI ÜLKELER ARASINDA TİCARET SAVAŞI BAŞLATABİLİR"

Uluslar arası Hava Taşımacılığı Birliği IATA, havayolu taşımacılığı yoluyla oluşan karbon emisyonlarına yönelik global bir çözüm yolu bulunması çağrısını yenileyerek konunun AB nezdinde değil, Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı'nda (ICAO) müzakere edilmesini istedi. IATA, havayolu şirketlerinin Avrupa'ya uçuş bazında değil de toplam karbon emisyonu üzerinden br ücret ödemelerini öngören AB Karbon Emisyon Planı'nın(ETS) ülkeler arasında bir ticaret savaşı başlatma riski bulunduğu uyarısını yaptı. Ulusal hava sahalarına bir müdahale olarak görülen plana muhalefette ABD, Çin ve Hindistan başı çekiyor. İSTANBUL (ANKA)- Uluslar arası Hava Taşımacılığı Birliği IATA, havayolu taşımacılığı yoluyla oluşan karbon emisyonları konusunda AB'nin kendi planı yerine global ölçekte bir çözüm yolu bulunması çağrısını yenileyerek konunun Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı'nda (ICAO) müzakere edilmesini istedi.IATA, AB Karbon Emisyon Planı'nın(ETS)ülkeler arasında bir ticaret savaşı başlatma riski bulunduğu uyarısını yaptı. Havayolu şirketlerinin karbon emisyonu miktarlarını düşürmeye zorlama amacı doprultusunda Avrupalı havayolları yanı sıra tüm havayolu şirketlerinin bu plana katılma amacını da içeren AB'nin bu projesine muhalefete özellikle ABD, Çin ve Hindistan başı çekiyor.Karbon emisyonu hesaplamada havayolu şirketlerinin sadece Avrupa üzerindeki uçuşlarından değil,tüm uçuşları üzerinden bir ücret ödemelerinin istenmesi ulusal hava sahalarına bir müdahale olarak değerlendiriliyor.Çin, kendi havayollarının bu plana katılmalarını yasakladı.
IATA'nın Pekin'de yapılan 68. Yıllık Genel Kurul toplantısında konuşan IATA Başkanı Tony Tyler "Karbon emisyonları konusundaki iddialı hedeflerimizi karşılamak için global olarak üzerinde anlaşılmış bir yaklaşıma ihtiyaç duyuyoruz. Ve bu plan teknoloji, operasyonlar ve altyapıyı içerirken, alınacak önlemlerin de pazara olumlu etki yapıcı nitelikle olması gerekiyor.Fakat Avrupa'nın emisyon ticareti konusundaki tek taraflı planı uyuma ihtiyaç duyduğumuz bir zamanda anlaşmazlık yaratıyor" dedi.

-"EMİSYONLARIN 2050'DE 2005 SEVİYESİNE DÜŞÜRÜLME TAAHHÜDÜ-

IATA Başkanı Tyler'ın verdiği bilgiye göre global hava taşımacılık endüstrisi dört aşamalı bir plan dahilinde insan kaynaklı karbon emisyonları içindeki payını yüzde 2'de tutma taahhüdünde bulunurken, bu kapsamda yakıt verimliliğini 2020'ye kadar her yıl yüzde 1.5 iyileştirecek, net karbon emisyonlarını azaltmak üzere 2020'den itibaren büyümesini nötr karbon olarak gerçekleştirme yaklaşımı içinde olacak. IATA ayrıca 2050'ye net karbon emisyonlarını yarı yarıya azaltarak 2005 seviyelerine kadar düşürecek.

-"AVRUPA KUTUPLAŞTIRICI DAVRANIYOR-"

Tyler bu konuda "İddialı hedeflerimizi karşılamak için en azında başlangıç aşamasında küresel koordinasyon içinde ve pazarın durumunu olumlu etkileyecek önlemlerin alınmasına ihtiyaç duyuyoruz. Avrupa'nın emisyon ticareti konusundaki tek taraflı tutumu gerçek bir ilerlemeyi sağlamanın ötesinde kutuplaştırıcı bir engel çıkarıyor karşımıza. IATA toplantılarına ev sahipliği yapan Çin örneğin bu planın en büyük muhaliflerinden. Çin, kendi hava yolu şirketlerinin ETS sistemine katılımını yasaklamış durumda. Sürdürülebilirlik tüm dünyayı ortak bir amaç doğrultusunda ayırıcı değil birleştirici olmalı. Egemenlik alanı konusu bir ticaret savaşı riskini içinde taşırken, böyle bir savaşı kimse istemediği gibi bu savaştan hiç kimse de kazançlı çıkmaz" dedi.

-"KAFASINA SİLAH DAYALI MÜZAKERE OLMAZ"-

IATA Başkanı, Avrupa da dahil herkesin global bir anlaşmanın ICAO çatısı altında 2013'te yapılacak toplantıda alınması konusunda hem fikir olduğunu belirterek "Bu ortak zemine karşın, Avrupa'nın ETS'yi tek taraflı olarak uygulamaya kararlı olması ve çok taraflı bir anlaşma için samimi bir müzakere tutumu göstermemesi nedeniyle mevcut koşullarda böyle bir anlaşma olanaksız görünüyor. Avrupa'nın uluslar arası meslektaşları için durum kafalarına silah dayamış şekilde müzakere etmekten başka bir anlama gelmiyor. Hiç kimse Avrupa'nın sürdürülebilirlik konusunu global olarak gündeme getirme girişimini inkar edemez. Devletler de şimdiye kadar olduklarından çok daha fazla konuya odaklanmış durumdalar. Avrupa'nın şimdi bu olumsuz ortamı dağıtmak için aksiyon alması gerekiyor. Herkes de global bir çözüm ümit ediyor" diye konuştu.

-HÜKÜMETLERE ÇAĞRI: "VERGİLER HAVACILIĞI ÖLDÜRÜCÜ DEĞİL, BÜYÜMEYİ KOLAYLAŞTIRICI OLMALI"-

IATA Başkanı Tyler, öte yandan hükümetlere de çağrıda bulunarak, havacılık endüstrisinin hem ekonomik hem de toplumsal faydalarının azamiye çıkarılması için sektörle daha güçlü paydaş olmalarını isteyerek "Havacılık ekonomik büyümenin de, istihdamın ve refahın da anahtarı durumundadır. Bu nedenle vergi rejimlerinin büyümeyi öldürücü değil, kolaylaştırıcı şekilde olması gerekir.Havacılıkla ilgili vergi düzenlemeleri bu anlayışla yapılırsa bundan hem istihdam hem de ekonomik büyüme olumlu etkilenecektir" dedi.
Konuşmasında 2011 yılında toplam 2.8 milyar yolcunun taşındığına dikkat çeken Tyler,Oxford Üniversitesi ekonomistleri tarafından yapılan öngörülere de vurgu yaparak "2011'de havacılık endüstrisi 2.8 milyar yolcuyu ve 48 milyon ton kargoyu güvenli şekilde taşıdı. Taşınan malların değeri yaklaşık 5.3 trilyon dolara eş durumda. Bu da uluslararası ticaretin toplam değerinin yüzde 35'ine eşit.Havacılığın yarattığı istihdam da 57 milyon işe denk geliyor. Tahminler 2020 yılına kadar yıllık yolcu sayısının 5.9 milyar kişiye ve kargo miktarının 150 milyon tona çıkacağı yönünde" dedi.
Tyler, havacılığın yarattığı faydaların garanti altında olmadığını belirterek "Havacılık endüstrisinin 2030 yılına kadar yıllık yüzde 5 büyümesi bekleniyor. Eğer bu oran bir puan bile aşağı çekilirse bu 14 milyon iş ve bir trilyon dolar da ekonomik değer kaybı anlamına gelir" şeklinde konuştu. (ANKA)
(NÇ/ZHR) (İstanbul)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com