IATA'ya göre, havacılık sektörünün 2012 yılındaki karı yüzde 50'den fazla düşecek

IATA'ya göre, havacılık sektörünün 2012 yılındaki karı yüzde 50'den fazla düşecek
IATA'ya göre, havacılık sektörünün 2012 yılındaki karı yüzde 50'den fazla düşecek

MADRİD (A.A) - Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), 2012 yılında dünyada havacılık sektöründeki karın bir yıl öncesine oranla yüzde 50'den fazla azalacağı tahmininde bulundu.
     IATA'dan yapılan açıklamada, 2011'de havacılık sektörünün 7 milyar 900 milyon dolarlık kar ettiği belirtilerek, 2012 yılı için 3 milyar dolarlık kar beklendiği kaydedildi. Havacılık sektörünün yüzde 93'ünü temsil eden IATA, her şeye rağmen 2012 yılındaki öngörülerin ''pozitif bir haber olarak algılanması gerektiğini çünkü yakıt fiyatlarında bir artış olması halinde bu karın daha da düşebileceğini'' savundu.
     Pekin'de iki gün sürecek 68. genel kurul toplantısı öncesinde açıklama yapan IATA Yönetim Kurulu Başkanı Tony Tyler, ''Bizim şu andaki endişelerimiz yakıt fiyatlarından daha çok Avro Bölgesi başta olmak üzere genel ekonomik kriz ve bazı Avrupa ülkelerinin bankalarındaki krizdir'' değerlendirmesini yaptı.
     2010 yılında havacılık sektörünün 15 milyar 800 milyon dolar kazanmasından sonra son 2 yıldır düşüşe geçtiğine işaret edilirken, ''yolcu sayısının artması, kargo sektöründeki düşüşün durması ve yakıt fiyatlarının dengelenmesine rağmen bu düşüşteki en büyük faktörün Avro Bölgesi'ndeki krizin bölgesel ve genel ekonomik büyümeyi durdurması olduğu'' ifade edildi. Tyler, dünyadaki ekonomik büyüme yüzde 2'nin altına indiğinde havacılık sektöründeki rakamların ''kırmızı çizgide yer almasının geleneksel bir durum'' olduğunu anlatarak, 2012 yılında havacılık sektöründeki en büyük kaybın Avrupa'daki havayolu şirketlerinde olacağının altını çizdi.
     Verilen bilgilerde, Avrupa'da 2011 yılında ortalama yüzde 6,7 olan yolcu sayısındaki artışın bu yıl yüzde 2,3 olduğu, İspanya ve İngiltere gibi bazı ülkelerde ise yolcu sayısında azalma görüldüğü bildirildi.
     IATA, 2012 yılında havacılık sektörünü global anlamda Asya kıtasının kurtaracağını, burada 2 milyar dolarlık kar beklendiğini açıkladı.
    
     Muhabir: Şenhan Bolelli
     Yayıncı: Fazilet Özer (MADRİD)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com