İbrahim Yıldız İtirafta Bulundu!

İbrahim Yıldız İtirafta Bulundu!
Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Yıldız, Danıştay saldırısı sonrası yaptıkları haberlerde yanlış yönlendirilmiş olabileceklerini söyledi.

Cihan Haber Dergisi'nin son sayısına konuşan Cumhuriyet Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Yıldız, Cumhuriyet'e bombalı saldırıdan, Danıştay cinayetinde gelinen noktaya kadar pek çok konuda soruları cevapladı. Danıştay saldırısı gibi bazı konularda dönüp arkalarına baktıklarında kendilerini "yanlış yönlendirilmiş" hissettiklerini itiraf eden Yıldız, 2011 yılında "Takvim, Sözcü" kıvamında, herkesin rahatlıkla okuyabileceği bir gazete çıkarmayı planladıklarından bahsetti. Son yıllarda ortaya konulan Türk dış politikasından övgüyle bahseden Yıldız, söylenenlerin aksine Türkiye'nin ekseninin kaymadığını, gerçek eksenine oturduğunu söyledi. Yıldız'ın konuyla ilgili yöneltilen sorulara verdiği cevaplar şöyle:

AT İZİ İT İZİNE KARIŞTI

Cumhuriyet Gazetesi'ne el bombası atılmasından sonra irticacıların eseri olduğunu belirten bir haber yaptınız... Danıştay saldırısı'ndan sonra ise "Yine aynı el" manşetiyle iki olayın aynı irticacı kaynaktan beslendiğini belirttiniz. Zaman içinde bu durumun böyle olmadığı ortaya çıktı...

Şimdi o şöyle oluyor. Muhabirlerin bir istihbarat kaynaklarından, emniyetten vs. aldıkları bilgiler sana geliyor ve o yönde bir başlık atılıyor. Sonra doğru yanlış neyse ortaya çıkıyor. Türkiye'de birçok gazete aynı şekilde haber yaptı. Sonra işler mahkemeye yansıdı. Öldüren çocuk ortaya çıktı. O da cezaevinde 'akıl sağlığım yerinde değil' diye rapor istiyor. Problemli bir iş. Türkiye'de baktığınız zaman 'at izi it izine karıştı' diye bir atasözü vardır, aynen bu yaşanıyor. Dilerim en kısa sürede bu işler netleşir...

Tam olarak ne olduğu ortaya çıkmadı ama en azından gazete manşetlerinde yazılanların doğru olmadığı ortaya çıktı...

İlk anda, "orada öldürdüğü kişilerle ilgili şunları söyledi", "içeri girince şöyle bağırdı" gibi bilgiler geldi. Bunlar ışığında sadece Cumhuriyet değil, hemen bütün gazeteler, aynı mantıkta bir haber yaptı. O kadar karışık ki, her gün yeni bir şey çıkıyor. Biz bile dün ne yaptığımızı unutuyoruz. Türkiye, zor bir süreçten geçiyor. Bunların düzelmesinin tek şartı demokrasidir. Demokrasi Türkiye'de tüm kurallarıyla hayata geçerse biz de, Türkiye de rahatlayacak diye düşünüyorum.

KABUL ETMEK LAZIM

Kamuoyu olayın irtica kaynaklı olduğu yönünde yönlendirilmeye mi çalışıldı? Danıştay saldırısı gibi olaylara baktığınızda kandırıldığınızı hissettiniz mi?

Bu bilgiler istihbarat kaynaklarından muhabirlerin aldığı bilgiler. Tüm bunlar buradan çıktı. Zaman zaman insan 'bizi böyle yanlış yönlendiriyorlar' diye düşünüyor. Bir bakıyorsun bir şey çıkıyor arkasından bambaşka bir şey çıkıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com