İç turizmin gözdesi Eskişehir!

İç turizmin gözdesi Eskişehir!
Eski ve yeninin ahengini barından, pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Eskişehir'i ziyaret eden turist sayısı her geçen yıl arttı...

Büyükşehir Belediyesi tarafından son 10 yıldır uygulanan kentsel dönüşüm projeleri, yıllardır ihmal edilen kara yollarının yapımı, Yüksek Hızlı Tren (YHT) seferleri ve hava yolu ulaşımının başlaması, Eskişehir'i iç turizm açısından cazip hale getirdi.

İÇ TURİZMİN GÖZDE KENTİ

Eski ve yeninin ahengini barından, pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Eskişehir'i ziyaret eden turist sayısı her geçen yıl arttı. İki devlet üniversitesinde yaklaşık 60 bin öğrencinin öğrenim görmesi ve dünya markalarını barındıran gelişmiş sanayisi nedeniyle üniversite ve sanayi kenti olarak bilinen kent, son yıllarda turizm potansiyelini de harekete geçirdi.

Beklenmedik şekilde turizmle karşı karşıya kalan Eskişehir, bu potansiyelini en iyi şekilde değerlendirmek için harekete geçti. Valilik, belediyeler, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları adeta seferberlik ilan etti.

Valilik, kentin sosyal, kültürel, doğal ve tarihsel değerlerini tanıtan 300 sayfalık bir rehber yayımladı. Kentin ilk yerleşim yeri olan Odunpazarı'ndaki tarihi evler restore edildi. Turizm bölgesi ilan edilen bölgedeki evlere işlevsellik kazandırıldı. Odunpazarı'nda ve garda turizm danışma büroları açıldı.

Eskişehir Ticaret Odası (ETO), gelen misafirlere kenti tanıtmak ve şehri gezerken yardımcı olmak için şehir haritasını yeniden hazırladı. Esnaf ve tüccarı yeni döneme hazırlamak isteyen ETO, eğitim ve danışmanlık hizmeti vermek için ETO Akademi'yi kurdu.

''Eskişehir'de Müşteri Kraldır'' projesi başlatan ETO, kentteki hamam kültürünü canlandırmak için hamamcılarla toplantı yaptı. Kentin meşhur met ve nuga helvaları için hediyelik boyutunda tasarım yapıldı. Helvalar, misafirlerin tatması için otellere dağıtılacak.

''SEVGİ CÜZDANI'' VERİLECEK

Büyükşehir Belediyesinin, Porsuk'un yatağını genişleterek oluşturduğu adalardan birine ''Şehr-i Aşk'' ismi verildi.Adayı ziyaret eden çiftler, isimlerinin bulunduğu plaketi çakabilecek. Şehr-i Aşk adasında nikah tazelemek isteyen çiftlere ''Sevgi Cüzdanı'' verilecek.

Odunpazarı Belediyesi tarafından uygulanan Tarihi Odunpazarı Evleri Yaşatma Projesi ile yeniden hayat bulan Odunpazarı'ndaki değişimi geniş kitlelerle paylaşmak için Uluslararası Odunpazarı Kültür ve Sanat Festivali düzenlendi.

Anadolu Üniversitesi (AÜ) ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) de turizmin gelişmesi için panel, konferans ve sergi gibi etkinlikler yapmaya başladı

ESKİŞEHİR resimleri için tıklayın

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com