“İça, 'hakkımızı' neden gözetmiyor?”

“İça, 'hakkımızı' neden gözetmiyor?”
İkili sistemin iptal edilmesinden memnun olan Kütahya halkı ve üniversite öğrencileri tekli sisteme zamlı dönülmesine ise eylem yaparak tepki gösterdiler. Üniversite öğrencileri ile halk bilet fiyatlarına zam yapılması nedeniyle Belediye Başkanı Mustaf

İkili sistemin iptal edilmesinden memnun olan Kütahya halkı ve üniversite öğrencileri tekli sisteme zamlı dönülmesine ise eylem yaparak tepki gösterdiler. Üniversite öğrencileri ile halk bilet fiyatlarına zam yapılması nedeniyle Belediye Başkanı Mustafa İça'yı protesto etti. Halk ve öğrenciler; “Biz tekli sistemin gizli zam olduğu için ve güzergahlar değiştirildiği için kaldırılmasını istedik. Ama Kütahya Belediyesi bizi düşünmeden ikili sistemden daha yüksek bir zammı omuzlarımıza bindirdi. Yapılan bu zammın hemen geri çekilmesini istiyoruz” şeklinde tekli sisteme zamlı dönülmesine tepki gösterdi.

ÇARKIFELEKTEN “ZAMMA HAYIR” ÇIKTI!
Sevgi Yolu Küçük Park önünde toplanan üniversitesi öğrencileri, Belediye Başkanı Mustafa İça aleyhinde slogan atarak, sivillere yapılan zammı halkla birlikte protesto ettiler.
Öğrenciler, ''Çarkıfelek'' yarışmasından esinlenerek hazırladıkları yarışmada, vatandaşlardan harf söylemesini istedi. Korton üzerine yazılı harflerin tamamı çıkınca, öğrencilerin ellerinde tuttukları kartonlarda ''Zamlara hayır'' yazısı çıktı.
Daha sonra Cumhuriyet Caddesi'nde yürüyüşe başlayan grup, öğrenci biletlerine zam yapılmayıp 1 TL'de bırakıldığını, ancak tam bilet fiyatının 1 TL'den 1.45 TL'ye çıkarıldığını ifade ederek, vatandaşların haklarını savunmak için bu eylemi yaptıklarını savundu.

MUSTAFA İÇA'NIN KARDEŞİ DE HALKA DESTEK VERDİ!
Öğrenciler ve halkın belediyeyi protestosuna Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça'nın kardeşi Dr. Ahmet İça'da destek verdi. İça, öğrencilerin arasında yer alarak onlarla birlikte Belediye Başkanı Mustafa İça aleyhinde söylenen sloganlara eşlik etti.
“ VATANDAŞLAR: ZAMLARDAN BIKTIK!..”
Kütahya Belediyesi tarafından 7 Şubatta toplu ulaşımda uygulamaya konulan; ancak halk tarafından gizli zam olduğu gerekçesiyle kabul görmeyen “ikili sistem” 01 Mart Salı günü toplanan Kütahya Belediye Meclisinde oy birliği ile iptal edilerek yeniden tekli sisteme zamlı dönülmüştü.
Yeni uygulamaya göre ilk biniş 1.45 TL, üniversite öğrencisi 1.00 TL, lise ve ilköğretim öğrencisi 0.85 kuruş ve tek binimlik bilet ise 1.60 TL olarak belirlenmişti.
Birbirine zıt olan güzergahlarda ise aktarma sistemi uygulamaya konulacak, örneğin; TOKİ'den 1.45 TL ile merkeze gelen bir kimse 45 dakika içerisinde Yenidoğan Mahallesi'ne gitmek istediği taktirde aktarma ücreti olan 0.25 kuruş ödeyerek Yenidoğan'a gidebilecek.
Kütahya-Yoncalı 2.50 TL, Kütahya-Ilıca 3.00 TL oldu. Yine Yoncalı ve Ilıca'dan Kütahya Merkeze gelip merkezden de Kütahya'nın herhangi bir mahallesine gitmek isteyen yolcu 45 dakika içinde toplu taşıma aracında bidiği taktirde 1.45 TL yerine aktarma ücerti olan 0.25 kuruş ödeyerek yolculuğuna devam edebilecek. Bu zamlardan bıktıklarını dile getiren Kütahya halkı Kütahya Belediyesine tepkili olduklarını dile getirdiler.
“BU ZAM GERİ ÇEKİLMELİ”
Otobüs duraklarında bulununan halkla yaptığımız röportajlarda vatandaş, tekli sisteme neden zamlı bir biçimde dönüldüğünün belediye tarafından açıklanması gerektiğini dile getirdi.
İkili sistemin gizli zam olduğu ve güzergahların değişmesi nedeniyle mağdur duruma düşürüldükleri için bu haksızlığı eylemlerle dile getirdiklerini anımsatan vatandaşlar ikili sistemin iptal edilerek tekli sisteme zam yapılmadan geri dönüşünü istediklerini ancak Kütahya Belediye Meclisinin neden tam tersi uygulamaya imza atarak, ikili sistemi iptal edip tekli sisteme zamlı bir biçimde geçme kararı aldığını anlayamadıklarını ve yapılan uygulamanın haksız kazanç olduğunu savundular.
Halk, “İkili sistm”e gizli zam olduğu gerekçesiyLe karşı çıktıklarını çeşitli mahallerlede eylemlerde bulunarak “ikili sistem”in kaldırılmasını için eylem yaptıklarını ancak Kütahya Belediye Meclisi ikili sistemi iptal ederek eski sisteme zamlı bir şekilde geçme kararının halka rağmen alınmış bir karar olduğunu ifade ettiler.
“BİZİM YANIMIZDA DURACAK BAŞKAN İSTİYORUZ”
Tekli sisteme zamlı bir şekilde dönüldüğünü yapılan uygulamanın halkın aleyhine bir uygulama olduğunu savuna vatandaşlar, Belediye Başkanı Mustafa İça'nın her zaman halkın yanıda olduğunu söylediğini ancak bu söylemin sözde bir söylem olduğunu savundular.
Belediyenin amacı Kart43'ü zengin etmek olduğunu iddia eden vatandaşlar, konuşmasını şu açıklamalarda bulundular:
“Her defasında bizim yanımızda yer aldığını söyleyen kişilerin amacı sadece E-Kenti (Kart 43) memnun etmekten öteye gitmiyor. Biz artık Kütahya Belediyesi ile Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça'nın bizim yanımızda yer almasını istiyoruz. Başkan birazda bizim lehimize kararlar versin ve tekli sisteme geçişte ulaşımda uyguladığı zammı geri çeksin. Bizde bilelim ki başkan bizim yanımızda” vatandaşlar sert açıklamlarda bulundular.
“GİDECEĞİMİZ GÜZERGAHLARI ARTIK KARIŞTIRIYORUZ”
Vatandaşlar, yine her şeyin karşıtığını ve zamlı tarife ile karşı karşıya kaldıklarını kaydederek, tepkilerini şöyle sıraladılar:
“Biz ikili sistemi gizli zam olduğu için kaldırılmasını istedik; ancak Kütahya Belediyesi ikili sistemi uygulamadan kaldırırıken eski sisteme zamlı bir şekilde döndü. Biz bu duruma anlam veremiyorz. Her gün toplu ulaşımda yeni bir değişiklik yapılacak mı diye uyanıyoruz. Gideceğimiz bütün güzergahları karıştırmış durumdayız. Her yapılan değişiklik biziz aleyhimize oluyor. Biz bu durumdan kurtulmak istiyoruz. Artık ucuz ve karmaşık olmayan bir sistemle seyyahat etmek istiyoruz.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com