“İça, ölülerimizle uğraşmasın”

“İça, ölülerimizle uğraşmasın”
Kütahya'nın AK Partili Belediye Başkanı Mustafa İça'nın Meydan Mahallesi'nde, yaklaşık 200 kabrin bulunduğu mezarlığın başka bir yere taşınması için Anıtlar Kurulu'na müracaatta bulunması, vatandaşları isyan ettirdi.

Kütahya'nın AK Partili Belediye Başkanı Mustafa İça'nın Meydan Mahallesi'nde, yaklaşık 200 kabrin bulunduğu mezarlığın başka bir yere taşınması için Anıtlar Kurulu'na müracaatta bulunması, vatandaşları isyan ettirdi.
500 yıllık Ek Musalla Mezarlığının 'Kurunması Gereken Kültür Varlıkları' statüsünde olduğunu belirten vatandaşlar, kabirlerin taşınması halinde arazinin belediye tarafından pazar yeri olarak kullandırılacağını ileri sürdüler.
Kabirlerin yerinden kaldırılmaması için imza kampanyası başlatan mezar sahibi yakınları Ruşen Sürmeli, Gülseren Kayalı, Erdoğan Alpertürk, Halil Karslıoğlu, İsmail Öztürk ve Ayhan Kayalı, 'Belediye Başkanı Mustafa İça'nın mezarlığı kaldırmak istemesine bir anlam veremedik. Mezarlığın bulunduğu alan yaklaşık bin 500 metrekarelik bir arazi. Anıtlar Kurulu yetkililerinden öğrendiğimize göre, Başkan İça buradaki mezarları başka bir kabristana taşıyıp yerine pazar yeri yapacakmış. Bu konuda hazırlanan projenin Anıtlar Kurulu'nda olduğunu öğrendik. Kaldırılmak istenen mezarlıkta annemiz, babamız, kızımız ve oğlumuz hatta şehit asker Ahmet Karslıoğlu bulunmaktadır. Mezarlığa bir hafta önce defnedilen cenazeler oldu. Başkan İça, mezar yakını sahiplerine bir kez daha acı yaşatmasın. İça, ölülerimize lütfen saygı göstersin. Mezarlığın taşınmasına kesinlikle rıza göstermiyoruz. Bu hususta ne gerekiyorsa yapacağız' dediler.
Mezar sahibi yakınları, kabristanın kaldırılmaması için topladıkları imzaları Belediye Başkanı Mustafa İça, Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe'ya AK Parti İl Başkanlığı'na ve AK Parti Kütahya Milletvekilleri'ne göndereceklerini bildirdiler.
Bu arada, Belediye Başkanı Mustafa İça, Cuma Pazarı'nda halka daha iyi hizmet verilebilmesi için ellerinde bir çok seçenekler bulunduğunu, söz konusu seçenekler arasında mezarlığın başka bir yere nakledilmesinin de olduğunu ifade etti.
Başkan İça, 'Ben illa ki 'mezarlığı başka bir yere taşıyalım' demiyorum. Söz konusu seçekleri görüşür kara bağlarız. Mezarlığın kaldırılması husununda henüz atılmış bir adım yok. Ortada bir şey yokken ve benimle görüşmeden mahalle sakinlerinin imza kampanyası başlatmasına bir anlam veremedim' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com