“İça, topu taca atıyor!..”

“İça, topu taca atıyor!..”
İkili sistem ile ilgli son sözü 01 Mart Salı günü gerçekeleştirecekleri Belediye Meclis toplantısında vereceklerini açıklayan Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça'nın ardından akşam saatlerinde ise Dumlupınar Üniversitesi'nden bir grup öğrenci ikili s

İkili sistem ile ilgli son sözü 01 Mart Salı günü gerçekeleştirecekleri Belediye Meclis toplantısında vereceklerini açıklayan Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça'nın ardından akşam saatlerinde ise Dumlupınar Üniversitesi'nden bir grup öğrenci ikili sistem ve toplu ulaşımda yaşanan değişiklikleri sokak tiyatrosu ve türkülerle protesto etti.
'SON KARARI BELEDİYE MECLİSİ VERECEK'
Belediye Encümen salonunda 'ikili sistem' ile ilgili açıklamalarda bulunan Kütaya Belediye Başkanı Mustafa İça, ikli sistem'e devam edip etmeyeceklerine yönelik kararı 01 Mart Salı günü gerçekleştirecekleri Belediye Meclis toplantısında alacaklarını söyledi.
Sivil Toplum Kuruluşları ve mahalle muhtarları ile yaptıkları toplantılar sonucunda ikili sistem konusunda bir kez daha düşüneceklerini açıklayan İça, Belediye Meclisi'nde çıkacak karar sonucuna göre ikili istem'e son verebileceklerini veya eski sisteme dönebileceklerini belirtti.
Belediye Meclisi'nden çıkacak karara saygı duyacaklarını belirten İça, 'ikili sistem'e devam etmemeleri halinde eski tekli sisteme yaklaşık yüzde 20'lik bir zam ile geri döneceklerini de ifade etti.
'TEKLİ SİSTEME ZAMLI DÖNERİZ'
Mustafa İça, konu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu:
'Biz ikili sistemi halkımız daha ucuz ulaşım ile seyahat etsin diye uzun ararştırmalar sonucunda uygulamaya koyduk. Ancak Sivil Toplum Kuruluşlarının ve halkın bu konuda tepki gösterdiğini ve ikili sistemin kaldırılmasına yönelik eylem ve söylemlerde bulundukları ve sistemi istemediklerine yönelik bilgiler aldık.'
Belediye Meclisi'nin son sözü söyleyeceğini ifade eden İça, şöyle konuştu:
'İkili sistem ile ilgili son sözü Belediye Meclisimiz söyleyecek. Ya ikili sisteme devam diyeceğiz veya ikili sisteme son verip yeniden tekli sisteme geçeceğiz. Bu konuyu aydınlatacak olan Belediye Meclisimizin kararına hepimiz saygı duymak zorundayız'
Yeniden tekli sisteme dönmeleri halinde yeni kararlar da alacaklarını ifade eden İça; 'Tekli sisteme dönmemiz halinde yaklaşık yüzde 20'lik zamlı bir şeklinde geçmeyi planlıyoruz. Tabi konuda da şimdilik net bir şey söylememiz doğru olmaz. Onun için Belediye Meclisimizin alacağı karadan sonra ulaşım ile ilgili net açıklamalarda bulunacağız' dedi.

'SİSTEMİN HER GÜN DEĞİŞMESİNE AYAK UYDURAMIYORUZ'
Dün akşam saatlerinde ise grup üniversite öğrencisi, toplu ulaşımın sağlandığı özel halk otobüslerindeki ''ikili sistem'' uygulamasını yürüyüş ve sokak tiyatrosuyla protesto etti.
Kendilerini Öğrenci Gençlik Sendikası (Genç-Sen) üyesi olarak tanıtan bir grup Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) öğrencisi, Cumhuriyet Caddesi Küçük Park önünde toplanarak belediye aleyhine slogan attı.
Daha sonra yapılan sokak tiyatrosunda, bir otobüs şoförü ve yolcularının ikili sistemle ilgili yaşadığı sıkıntılar anlatıldı.
Eyleme destek veren bazı vatandaşlar, kentin ikiye ayrılıp güzergahların iki ana bölgede toplanması esasına dayanan ikili sistemle mağdur edildiklerini söyledi.
Grup adına yapılan basın açıklamasında ise insanların toplum yaşamına katılmak için kullanmak zorunda olduğu ulaşımın, tek amacı kar etmek olan serbest piyasa koşullarının insafına terk edilmeyecek bir alan olduğu savunuldu.
Açıklamada, şöyle denildi:
''Yerel ve ulusal ölçekte yük ve yolcu taşımacılığında hem yanlış politikalar hem de özelleştirme ve taşeronlaşma ile ulaşım kamusal bir hizmet olmaktan çıkarılmakta, ulaşım hizmeti pahalılaşmaktadır. Ulaşım planlamasına ait kararlar alınırken çoğunlukla bundan doğrudan ya da dolaylı olarak etkilenecek halk kesimlerinin görüş ve istekleri sorulmamaktadır. Kart43 ile başlayan ulaşım soygunu son dönemlerde uygulanmaya başlanan ikili sistem ve onunla birlikte gelen ulaşım zammı ile Kütahya halkı ve üniversite öğrencileri mağdur edilmiştir. Bu mağduriyetin sebebi, kamusal bir hak olan ulaşımın Kütahya Belediyesi tarafından sağlanmamasıdır.''
Açıklamanın ardından eyleme destek veren vatandaşlarla caddede yürüyerek slogan atan grup, belediye önünde ulaşım sistemini protesto içerikli türkü söyleyerek olaysız dağıldı.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com