İça, yaptığı ziyaretleri değerlendirdi

İça, yaptığı ziyaretleri değerlendirdi
Fas ziyaretinin ardından, İstanbul'da Belediyeler Birliği'nin desteklediği 5 adet fuara katılan Belediye Başkanı Mustafa İça, şu değerlendirmeleri yaptı;

Fas ziyaretinin ardından, İstanbul'da Belediyeler Birliği'nin desteklediği 5 adet fuara katılan Belediye Başkanı Mustafa İça, şu değerlendirmeleri yaptı;
Kütahya'nın tarım, hayvancılık, meyvecilik, sulu tarım ile ilgili potansiyelinin değerlendirilemediği konusu herkesin ortak kanaati olduğunun altını çizerken Üreticiler Birliği'nin yeniden yapılanmasını Belediye olarak desteklediklerini, yeni halin kurulmasıyla bu konunun güncelleştiğini belirtti.
Geçen haftalarda Simav İlçesini ziyaret ettiğini oralarda bulunan seralarda üretilen ürünlerin pazarlanması, ilçemizde üretilen vişne ve kirazın pazarlanması, Domaniç'teki çileğin pazarlanması gibi, Kütahya potansiyelinin yeterince aktivite kazanmadığı, özellikle tarımsal üreticilerin yeterince çaba göstermemesi ile bugün ıspanağın Salihli'den, Lahananın Bursa'dan gelmesinden Belediye Başkanı olarak büyük üzüntü duyduğunudile getirdi.
Bilindiği gibi sulama kanalları Belediye tarafından işletilmekte olduğunu, ve bu sulama kanallarından halkın yararlanabilmesi için belediye olarak ellerinden geleni yaptıklarını belirten İça, ayrıca üreticilere pazarlama konusunda da yardımcı olababileceklerinin altını çizdi.
Dünya Ticaret Merkezi Ziyareti, Kütahya'nın ürünlerinin tanıtımı ve burada ortak işbirliği ile bu ürünlerin üretiminin desteklenmesi yönünde Dünya Ticaret Merkezi'nde görüşmelerde bulunduğunu belirten Belediye Başkanı İça, yetkilileri de Kütahya'ya davet ettiğini belirtti.
Türkiye Meyve Üreticiler Birliği ile görüşmelerinde , Kütahya'da alternatif tarım olarak meyveciliğin de gelişebileceğini vurgulayan İça, bununla ilgili çok güzel örneklemelerin de var olduğunu kaydetti. Bu konuyla ilgili olarak Tarım Araştırma Kurumu, Pazartesi günü Belediye'yi ziyaret ettiklerini belirten İça, Temsilci gurupların Kütahya'da incelemelerde bulunduklarını ve bununla birlikte sözleşmeli üreticilik modeli ile Kütahya'da meyveciliğin gelişmesi için gerekli çalışmaları başlattıklarını söyledi. İstanbul'un en büyük hali olan Bayrampaşa Hal Yönetimi ve İstanbul Ticaret Odası Hal Temsilcileriyle toplantı yaptıklarını ve bu toplantıda yeni Hal Tesisleri hakkında gerekli durumu anlattığını dile getiren İça, Kütahya'da üretimin desteklenmesi anlamında oradaki görevlilerden istekte bulunduğunu açıkladı. Ayrıca Nevşehir'de olduğu gibi, kayalarda soğuk hava deposu yapılması konusunda yetkililere teknik bilgiler aktardığını ve yetkililerinde bu bilgilere gereken ilgiyi gösterdiklerini vurguladı.
İça, Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Araştırma Merkezi Ziyareti, Dumlupınar Mahallesi'nde yapacakları yeni proje olan Şair Şeyhi (Hekim Sinan) Tıbbi Bitkiler Araştırma Merkezi için 4 uzman ile görüşmeler yaptığını, uygulayıcı olarak uzmanlarında görüşlerini aldığını vurgulayan Belediye Başkanı, daha önce Gediz de Tıbbi Bitkiler Yüksek Okulunun hocalarıyla çalışma yaptıklarını belirtti. Ayrıca Anadolu Üniversitesi Eczacılık bölümünden de taleplerde bulunduklarını söyleyen İça, proje üzerinde yapacağımız değişikliklerle projeye son halini vermek istediklerini söyledi.
Kütahya ile ilgili diğer bir haberin ise, TOKİ 2. etap 924 konutluk projenin tamamlaması olduğunu belirten İça, TOKİ 2. Etap Konutlarının 25 Aralık'tan itibaren anahtar teslimine başlanacağının altını çizdi.
TOKİ Tarafından 566 Konutluk 3. Etap Konut İhalesine çıkıldığını vurgulayan İça, bu konutların, sosyal yardım alan kişiler için yapılacağını ve bu projenin özel şartlı bir destek projesi olduğunu altını çizerek, bu projeden, Osmangazi Mahallesi'nde Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında alınan karar doğrultusunda o mahallede yaşayan 36 vatandaşın yararlanacağını belirtti. Belediye Meclisi'nden çıkan karar doğrultusunda TOKİ ile görüşmeler yaptıklarını ve gereken bilgilerin TOKİ yetkililerine aktarıldığını vurguladı.
28 Aralık 2009 tarihinde Almanya'dan bir grup misafirin geleceğini belirten İça, 29 Aralıkta da bu grupla ilgili bir toplantı düzenleyeceklerini belirtti. İça 1. Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı olarak, Kütahya'daki sanayicilerin, Almanya'daki sanayicilerle buluşturulması, ortaklık veya ihracatın geliştirilmesi gibi KOSGEB modelini, Türkiye'de ilk kez Kütahya'da uygulamak yönünde girişimde bulunduklarını , Almanya'nın Münih kentinden gelecek Türk kökenli misafirlerini Kütahya'daki sanayicilerle buluşturacaklarını ve aynı zamanda ortak sektörlerdeki sanayicileride Kütahya'dan Almanya'ya götüreceklerini belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com