İça'ya tiyatrolu tepki

İça'ya tiyatrolu tepki
Kent içi ulaşım fiyatlarına yapılan zammı protesto etmek amacıyla Dumlupınar Üniversitesi öğrencilerinden oluşan bir grup Kütahaya Belediyesi önünde Belediye Başkanı Mustafa İça'yı protesto ettiler.

Kent içi ulaşım fiyatlarına yapılan zammı protesto etmek amacıyla Dumlupınar Üniversitesi öğrencilerinden oluşan bir grup Kütahaya Belediyesi önünde Belediye Başkanı Mustafa İça'yı protesto ettiler.
Kendilerine ''Kolektif'' adı veren Dumlupınar Üniversitesi öğrencilerinden oluşan bir grup, iç ulaşım fiyatlarına yapılan zammı protesto etmek amacıyla öncelikle Sevgi Yolun'da bir tiyatro gösterisi düzenlediler.Tiyatro konusunu ''Var mısın Yok musun'' adlı yarışma programından esinlenerek seçen öğrenciler; yarışmada açılan kutularda; artık bu zam yeter, İça zam yapma ve biz müşteri değiliz öğrenciyiz yazılı pankartalar çıktı.
Daha sonra Kütahya Belediyesi önüne gelen Dumlupınar Üniversitesi öğrencileri burada bir basın açıklaması yaparak şu açıklamalarda bulundular:
''Bizler bu ülkenin farklı illerinden gelen ve Kütahya'da okumaya çalışan üniversite öğrencileriyiz. Öğrenciliğin zor yanlarıyla boğuşan biz öğrenciler, birde ekonomik krizin yarattığı zorluklarla başetmek zorundayız.'' Bırakın üniversite eğitimini devam ettirmeyi, Kütahaya'da yaşamanın bile ardı ardına gelen zamlarla imkansız hale geldiğini vurgulayan öğrenciler açıklamalarına şöyle devam ettiler:
''Üniversiteye ulaşmak, ulaşıma yapılan zamlarla nerdeyse imakansız hale geldi. Kalkınma planlarınada yer alan eğitimin, sağlığın ve ulaşımın ücretlendirilmesi son uygulamalarla iyice bizi zor durumda bıraktı. Temel yaşam gereksinimleri olan tüm kamu hizmetlerinin ücretlendirilerek yoksul halkı asgari yaşam standartlarının dışına itmiştir. Kütahya'da yaşadığımız ulaşım zammı sorunu da bunun en belirgin örneğidir.Tüm Kütahya halkını ve Dumlupınar Üniversitesi öğrencilerini görmezden gelen Kütahaya Belediyesi, kartlı sisteme geçtikten sonra zam yapılmadığını geçici süreliğine öğrenci için 80 Kuruş olan ücret uygulamasından sonra ücretlerin tekrar eski haline çekildiğini belirtmiştir.Yani 80 Kuruşdan 1 Liraya geçişi zam olarak görmediğini belirtmiştir.'' Zamlardan iyice bunalan öğrenciler zaman zaman Belediyeyi yeren türküler söyleyerek eylemelerine devam ettiler.
Üniversite öğrencileri olarak, Kütahaya halkı ve öğrenciler için ulaşım ücretlerinde indirim yapılması gerektiğini vurgulayan öğrenciler Kütahya Belediyesinden şu taleplerde bulundular:
Ulaşımda uygulanan lise öğrencisi-üniversite öğrencisi uygulamasının kaldırılması, ucuz ulaşımın belediye tarafından sağlanması, kartlı sisteme geçildikten sonra kart ücreti adı altında alınan ücretlerin iade edilmesi, fiyatlarda gerekli indirimin yapılaması ve ders saatleri dahilinde üniversiteye ücretsiz servislerin konulması gerektiği şeklinde taleplerini sıraladılar.
Ulaşım konusunda düzenlemeler yapılıncaya kadar hak aramaya devam edeceklerini vurgulayan öğrenciler olaysız bir şekilde dağıldılar.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com