İçişleri Bakanı Ala AA'ya konuştu: (1)

İçişleri Bakanı Ala AAya konuştu: (1)
"Her seçimden önce Türkiye'de (sahte oy pusulası, bir adrese birden çok pusula gönderilmesi gibi) bu tür spekülasyonlar bu tür haberler ya da haber uydurmaları hep yaşanmıştır. Türkiye'de seçimlerin nasıl yapılacağı konusunda yeterli mevzuat var, kanunla

ANKARA (AA) - İçişleri Bakanı Efkan Ala, her seçimden önce Türkiye'de bir takım iddiaların, uydurma haberlerin gündeme geldiğini belirterek, "Bu tür şeyler hep spekülasyondan ibarettir, Bunlar zaman zaman hep ola gelmiştir ama hiçbiri de hiçbir sonuç alamamıştır" dedi.

Ala, yerel seçimler öncesinde alınan tedbirlere ilişkin AA muhabirinin sorularını cevaplandırdı. Ala, seçim takvimi açıklandığından itibaren yurt genelinde vatandaşların en güvenli ve huzurlu şekilde seçmen olarak görevlerini yerine getirebilmeleri için her türlü tedbiri aldıklarını belirtti.

Söz konusu tedbirleri düzenli kontrol ettiklerini dile getiren Ala, şunları söyledi:

"Bakanlık merkezinde ve diğer ilgili güvenlik birimlerimizde seçim harekat merkezleri kurduk. Seçim harekat merkezlerinde seçim güvenlik planlamaları yapıldı. Seçim el kitabı basılarak tüm güvenlik birimlerimize, hangi gün hangi görevleri nasıl yapacaklarını, yetkileri ve görevleri neler, bu konuları kendilerine hizmet içi eğitimlerle verildi ve basılı olarak da dağıtıldı. Dolayısıyla bütün vatandaşlarımızın huzur ve güvenlik içinde seçmen olarak kendi tercihlerini hür, özgür biçimde güvenlik içinde kullanabilmelerini sağlayacak atmosferi oluşturduk ve gerekli güvenlik tedbirlerini aldık."

- Seyyar yerine sabit görevli-

Seçim sandıklarının güvenliğine yönelik Doğu ve Güneydoğu'da mevcut önlemlerin dışında farklı önlemlerin  alınıp alınmadığı sorusuna da Bakan Ala, şu cevabı verdi:

"Türkiye genelinde bazı bölgelerde, bazı seçim bölgelerinde özel bazı tedbirler alma ihtiyacı her seçimde hasıl olabiliyor. Bu seçimde de bazı köylerimizde, sorunlu olabilecek daha çok güvenliğe ihtiyaç duyulduğunu düşündüğümüz bazı seçim bölgelerinde, seyyar görevli yerine sabit görevliler koyduk. Onlar için bazı güvenlik birimlerini tahkim ettik, sayılarını artırdık. Ama bunlar daha önceki seçimlerde de aldığımız tedbirlerdir. Türkiye seçim güvenliği konusunda, seçimlerin demokratik standartlarının yüksek bir biçimde yapılması konusunda gerçekten örnek olacak tecrübeye ve güvenli bir atmosfere sahiptir. Türkiye'nin seçim güvenliği ve seçimlerin adil ve hür bir biçimde  yapılması konusunda yeterli tecrübeye sahip bir ülkedir. O bakımdan biz başka zamanlarda da yapılan uygulamalardan yararlanarak daha da tahkim ederek bu seçimde de aldık."

- "Güvenlik tedbirleri seçim sonuçlanıncaya kadar sürecek"

Bir adrese birden fazla seçmen kağıdının gönderildiği, oy pusulası bulunan araçların yakalandığı,  sahte oy pusulalarının basıldığı gibi iddiaların hatırlatılması üzerine Ala, bu konuda Yüksek Seçim Kurulunun gerekli açıklamaları yaptığını belirtti. Bakan Ala, şunları kaydetti:

"Her seçimden önce dikkat ederseniz Türkiye'de bu tür spekülasyonlar, bu tür haberler ya da haber uydurmalar hep yaşanmıştır. Türkiye'de seçimlerin nasıl yapılacağı konusunda yeterli mevzuat var, kanunlarımız yeterlidir, güvenlik birimlerimiz meseleyi bilmektedir, Yüksek Seçim Kurulumuz son derece tecrübelidir. Bu tür şeyler hep spekülasyondan ibarettir. Bunlar zaman zaman hep ola gelmiştir ama hiçbiri de hiçbir sonuç alamamıştır. Bu çerçevede değerlendirmek gerekir. Seçim günü 24 saat esasına göre birimlerimiz, koordinasyon merkezlerimiz, güvenlik merkezlerimiz faaliyette olacak. 24 saat esasına göre çalışacaklar. Güvenlik tedbirlerimizi seçim tamamen sonuçlanıncaya kadar sürdüreceğiz."

- "İddia niteliği bile taşımayacak gereksiz spekülasyonlar"

"Ülkelerindeki iç savaş nedeniyle Türkiye'ye sığınan Suriyelilere oy kullandırılacağına" yönelik iddialara ilişkin Bakan Ala,  "Bunlara iddia demek bile bu söylentilerin kalitesini artırmış olmak anlamına gelir. İddia niteliği bile taşımayacak gereksiz spekülasyonlardır" karşılığını verdi.

Türkiye'de kimlerin seçmen olabileceğinin yasalarla belirlendiğini vurgulayan Ala, "Bunun dışında kimsenin oy kullanması mümkün değildir. Oy kullanacak olanların, seçmenlerin tüm nitelikleri bizim kanunlarımızda açık bir biçimde konulmuştur. Kanunlarımıza göre seçmen olanlar oy kullanma hakkına sahiptir" ifadelerini kullandı.

- Mansur Yavaş'ın iddiaları

CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş'ın iddialarının ardından yaptığı yazılı açıklamasında 'Sayın İçişleri Bakanı bunları samimiyetle soruyorsa yanlış bilgilendirilmektedir. Konunun İçişleri Bakanı tarafından araştırılarak kamuoyunun yeniden bilgilendirilmesi gerekliliği ortadadır' ifadelerini kullandığı hatırlatılarak değerlendirilmesi sorulması üzerine, Ala, söz konusu iddianın ortaya atılmasının ardından Emniyet Genel Müdürlüğünün hemen harekete geçtiğini söyledi.

 Ankara Emniyet Müdür Yardımcısının kendisiyle konuştuğunu dile getiren Bakan Ala, şu açıklamalarda bulundu:

"Ankara Emniyet Müdür yardımcımız iddialar üzerine derhal kendisiyle irtibata geçerek telefonla görüşme yapmıştır. Kendisi elinde somut bilgi ve belgenin olmadığını söylemiştir. Bu görüşme de her zaman olduğu gibi tutanağa bağlanmıştır ve Emniyet Genel Müdürlüğümüzce açıklanmıştır.

 Bizim devlet olarak elimizde, benim de beyan ettiğim gibi, devletin istihbarat birimlerinin elinde böyle bir bilgi ve belge yoktur."

(Sürecek)

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com