İçişleri Bakanı Ala Van'da

İçişleri Bakanı Ala Vanda
Bakan Ala:

VAN (AA) - İçişleri Bakanı Efkan Ala, çözüm sürecine ilişkin, "Vanlı, Diyarbakırlı, Erzurumlu, Edirneli karar verdi, bu sorunu çözeceğiz kardeşim. Ocaklara ateş düşmeyecek, çocuklar, gençler çalışacak, üretecek. Dağda, bayırda olmayacak" dedi. 

Van'daki temasları kapsamında kent merkezindeki esnafla bir araya gelen İçişleri Bakanı Ala, esnafın sıkıntılarını dinledi.

Daha sonra AK Parti İpekyolu İlçe Başkanlığı seçim bürosunu ziyaret eden Ala, seçimlerle ilgili sohbet ettiği partililere yapmaları gereken çalışmaları anlattı.

Bakan Ala, yeni büyükşehir yasasıyla hizmetlerin tek elden yürütüleceğini, böylece maliyetin düşürüleceğini belirterek, şöyle konuştu:

"Önceden belediye ile özel idarelerin görev alanları ayrı olduğu için zaman zaman sıkıntıları da beraberinde getiriyordu. Yerel yönetimler reformu mesela. Bu bir reformdur. Böyle bir ayrıcalığı var. Başkaları sürekli konuşuyor ama bir şey yapmıyor. AK Parti de yapıyor ama az konuşuyor. Şimdi bu ciddi bir yerel yönetim reformu değil mi? Yıllarca bu ülke mahalli idareler reformu, yerel yönetimler reformu demedi mi ve iki tane meclis vardı. Tek meclis haline getirdik. Tamamen seçilmiş bir otorite. İl bazında durumu kontrol edecek. Bunlar hakikaten çok iyi gelişmelerdir."

-Çözüm süreci

Çözüm sürecinin de başarılı olması ve nihayete erdirilmesi için birlikte hareket etmek gerektiğine dikkati çeken Ala, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"İnşallah çözüm sürecinde de neticeye varırız. Hep birlikte kardeşliği tesis eder ve Türkiye'yi de birkaç Türkiye olarak inşa ederiz. Zaten bundan korkanlar çekinenler, 'Vanlı, Erzurumlu, Edirneli bir araya geldi o sorunu da çözdü, bunları kimse tutamaz. O zaman biz onların önüne engel çıkaralım' diyorlar, ama beyhude uğraşıyorlar. Vanlı, Diyarbakırlı, Erzurumlu, Edirneli karar verdi, bu sorunu çözeceğiz kardeşim. Ocaklara ateş düşmeyecek, çocuklar, gençler çalışacak, üretecek. Dağda, bayırda olmayacak. Buna karar verdi bu millet ve biz bunu İnşallah gerçekleştireceğiz, gençlerimizin enerjisini ülkenin ve kendi menfaatlerine kanalize edeceğiz."

Bakan ala, Türkiye'de yaşanan sorunların çözülmesiyle kişi başı milli geliri 25 bin dolarda zor tutacaklarına işaret ederek, kent merkezinde yaptığı esnaf ziyaretinde de vatandaşların ne kadar heyecanlı ve geleceğe ümitle baktığını gördüğünü dile getirdi. 

"Sıkıntıların nerelerden kaynaklandığını ve bizleri nasıl birbirimize düşürmek istediklerini çok iyi anladık" diyen Ala, artık hak denildiğinde 'sıkıntı ve problem' diyen bir iktidar olmadığını kaydetti.

Ala, Türkiye'nin hep birlikte değiştiğini, insanların birbirini daha iyi anladığını bildirerek, "Ben demokrasiye inanan bir insan olarak söylüyorum, hiçbir temel hak ve özgürlük lütuf değildir. O zaten geç kalınmış bir haktır. Onu tanıyacaksınız. Memleketimizin en önemli sorununu çözemeyecekse, masaya yatırıp kendine düşen payı çıkarmayacaksa ne yapalım o siyaseti. Siyaseti, problemlerimizi doğru yönde çözme aracı olarak tanımlıyoruz" ifadelerini kullandı.

Buradaki ziyaretinin ardından AK Parti İl Başkanlığına geçen Ala, partililerle basına kapalı görüşme yaptı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com