İçişleri Bakanı Şahin'den KCK yorumu

İçişleri Bakanı Şahin'den KCK yorumu
İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, KCK davasından tutuklanan Prof.Dr. Büşra Ersanlı ile ilgili açıklamada bulundu.

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, BDP'nin Anayasa Komisyonu üyesi Prof.Dr. Emine Büşra Ersanlı'nın KCK'ya yönelik operasyon kapsamında tutuklanmasını CNN Türk'e değerlendirdi.

Şahin'in Ersanlı ile ilgili sözleri şöyle:

BİNLERCE PROFESÖRDEN BİRİDİR
"Büşra hanım Türkiye'deki binlerce profesörden bir profesördür. O profesör hanımın da tutuklanma sürecini biz izliyoruz. Tamamen Türkiye'de her yargılamada olduğu gibi delillere dayalı bir yargılamanın sonucu olması lazım. Ve öyledir diye biliyorum. Delillerin ne olduğunu zaman içinde kamuoyu da bilebilir ama kendilerinin mutlaka bildiğinden eminim çünkü savcılık makamı kendilerine iddiayı ifade etmişlerdir.

HUKUK HERKES İÇİNDİR
Mahkeme sürecinde de hakimlerimiz mutlaka kendilerine iddiaları sormuşlar ama aldıkları yanıtlardan muhtemeldir ki tatmin omamışlardır. Bu bağlantı bir terör yapılanmasının bağlantısıdır gördüğümüz, öğrendiğimiz kadarıyla. Ama bir profesörün tutuklanması durumunda bu ülkede binlerce insan tutuklanırken bir profesörün tutuklanmaması gerektiğini savunmanın hukukla, adaletle ne kadar bağdaştığını ben bir hukukçu olarak anlamakta zorlanıyorum. Hukukun eşitliği karşısında acaba imtiyazlı sınıflar mı olsun isteniyor bu ülkede diye düşünmek durumundayım dolaysıyla da sormak durumundayım. Bu ülkede bütün profesörler tutuklanmış olsa merak eder sorabiliriz ama binlerce profesörden bir profesör tutuklanmış olabilir. Binlerce kaymakamdan bir tanesi tutuklanmış olabilir, binlerce esnaftan bir tanesi tutuklanmış olanilir, yani hukuk herkes için.

SANKİ DERSİMİZ TÜRKİYE NASIL BÖLÜNÜR
Ama bu tutuklamaların ben ötesine geçilmesi gerektiğini düşünüyorum. Daha dün Van'da eli silahlı 4 tane teröristi yakaladı biri İranlı biri ıraklı ikisi de Türk vatandaşı olan güvenlik güçlerimiz. Sayın profesörümüzün anladığım kadarıyla bu yapıyla bir bağlantısı olduğu. Sanki dersimiz; siyaset konumuz da Türkiye Cumhuriyeti'nde halk nasıl ayaklandırılır sebepsiz yere, kandırılarak, Türkiye Cumhuriyeti nasıl bölünür derslerinin hocalığını yapmak durumundaymış diye duyuyoruz. Eğer bunlar yanlışsa yanlış hesap bir yerden döner. Sadece yargıçlar Berlin'de değil yargıçlar Türkiye'de vardır ve biz Türk yargısına Türk yargıçlarına güveniyoruz."
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com