İçişleri Bakanı sınır tanımıyor

İçişleri Bakanı sınır tanımıyor
Vatandaşa atılan 82 gaz bombası "artan nispette orantılı şiddet" imiş...
Fenerbahçe taraftarına 82 biber gazı sıkıldığını söyleyen Bakan Şahin, polisin müdahalesine "artan nispette orantılı güç" diyerek, yeni bir tanıma imza attı.
 
Bugüne kadar savunulan polisin müdahalesi için kullanılan "orantılı güç" kavramı "artan nispette orantılı güç" olarak kayıtlara geçti. Bu tanım, yaptığı gaflarla tartışmaların odağındaki isim olan İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'e ait. 
 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın "şike davası" kapsamında tutuklu olarak yargılandığı İstanbul'daki Çağlayan Adliyesi önünde polisin Fenerbahçe taraftarlarına yönelik müdahalesini İçişleri Bakanı Şahin'e sordu. CHP'li Oran'a yanıt veren Şahin, bugüne kadar kalıp olarak kullanılan "orantılı güç" tanımı yerine "artan nispette orantılı güç" tanımını kullandı. 
 
Bakan Şahin yanıtında, "...Adliye ve çevresinde emniyet güçlerine basın mensuplarına karşı taş, şişe gibi maddeleri atarak taşkınlık çıkaran grubu dağıtmak amacıyla 'Toplumsal olaylarda görevlendirilen personelin hareket usul ve esaslarına dair yönerge'nin ilgili maddeleri doğrultusunda ve dağıtacak ölçüde artan nispette orantılı güç (tazyikli su, göz yaşartıcı gaz) ile müdahalede bulunulmuş olup toplam 82 adet gaz mühimmatı kullanılmıştır" ifadelerini kullandı. 
 
Tüfekle nişan alınamazmış
 
Şahin, müdahalede kullanılan gaz tüfekleriyle insanların başlarına hedef alınıp alınmadığı sorusuna da şu ilginç yanıtı verdi: "Gaz tüfekleri bir noktayı hedef alarak atış yapmaya uygun bir dizayna sahip olmayıp, kalabalıkları dağıtmak amacıyla atış yapabilen silahlardır." Çevik kuvvet polisinin teçhizatı arasında plastik mermi bulunmadığını belirten Bakan, "Olaylara yapılan müdahale sonucunda, taraftarların yaralandığına dair herhangi bir müracaat, bilgi ve belge ilgili birimlerimizde bulunmamaktadır" dedi. Bakan Şahin, taraftarlardan 28 kişi hakkında başsavcılıkça soruşturma yapıldığını da bildirdi.
 
Oran: Yaralıları nasıl görmez
 
CHP'li Oran, Bakan Şahin'in yanıtına tepki gösterdi. İçişleri Bakanı'nın her gün yeni bir bakış açısıyla gündeme geldiğini hatırlatan Oran "Yazılı soru önergeme verilen cevapta 'artan nispette orantılı güç' diye yeni bir konsept görüyoruz. Bundan önce farklı 'orantılı güç' çeşitlerine halkımız aşinaydı. Öğrenciler, işçiler, HES'lere direnen köylüler 'orantılı güç'ün ne olduğunu yaşayarak gördüler. 'Artan nispette orantılı güç'ün yaşanan uygulamada yeni bir seviye olduğunu da öğrenmiş olduk. Aynı zamanda Bakanın orada yaşanan olaylar hakkında hiçbir haberi olmadığı da ortaya çıkıyor. Polis müdahalesi ile yaralanan vatandaşlarımızın resimleri internette bile yayınlandı, ancak biber gazının doğal, organik, sağlığa zararsız olduğunu zanneden İçişleri Bakanına göre yaralanan vatandaş da yok." (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com