İçiyorum ama içime çekmiyorum!

İçiyorum ama içime çekmiyorum!
Sigarayla ilgili doğru bilinen 6 yanlış!

Sağlık Bakanlığı sigarayı bırakma konusunda yanlış bilinen uygulamaları ortaya çıkardı.

Bakanlık "ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı'na" gelen şikayetler üzerine hazırladığı raporda pek çok yanlış bilinen uygulamanın doğru bilgilerini telefon ve mail yoluyla başvuran vatandaşlara ulaştırma kararı aldı.

Hazırlanan raporda en dikkat çekici kısım ise "Sigarayı kullanıyorum ama dumanını içime çekmiyorum" algısı oldu. Raporda, "Dudak, dil, yanak, yutak, gırtlak kanserleri, diş eti hastalıkları, farenjit, sinüzit, bademcik ve orta kulak iltihabı gibi hastalıklar ile katarakt gibi hastalıkların gelişmesi için dumanın akciğere çekilmesi gerekmez" denildi.

Bakanlığın yaptığı araştırmalarda tiryakilerin yüzde 70'inin sigarayı bırakmak istediği belirtilirken, sigarayı bırakma hakkında yanlış bilinenlerin, durumu daha da zorlaştıracağı vurgulandı. Bakanlığa gelen başvurularda yanlış bilinenler ve gerçekleri şöyle saptandı:

DOKTORLAR İKİ KAT DAHA ETKİLİ

Mit: Tiryakiler doktor tavsiyesi gerekmeksizin sigarayı bırakabileceklerine inanırlar.
Gerçek: Doktorlar sigarayı bırakmak için insanları motive edecek bilgi ve desteği sağlarlar. Gerçekte doktor kılavuzluğunda sigarayı bırakmak diğer tüm yöntemlerle kıyaslandığında iki kez daha başarılı olmaktadır.

TIBBİ TEDAVİ İLE BIRAKMA ORANI ÜÇ KATA ÇIKAR

Mit: Sigarayı bırakma oranı pek çok tedavide çok düşüktür.
Gerçek: Sigarayı 5 aydan uzun süreyle bırakma oranı ilaç ve davranışsal terapi ile yüzde 30'a yaklaşır. Etkili tıbbi tedavi ile bırakma oranı iki ya da üç kata çıkar. Kanser hastaları arasında sigarayı bırakma oranı ise yüzde 50'nin üzerindedir.

"İÇİYORUM AMA İÇİME ÇEKMİYORUM"

Mit: Sigara kullanıyorum ama dumanını içime çekmiyorum.
Gerçek: Sigaranın zararları dudaktan itibaren başlar ve dudak tiryakilerinde kalp krizi riski içmeyenlere oranla bir kat daha fazladır. Dudak, dil, yanak, yutak, gırtlak kanserleri, diş eti hastalıkları, farenjit, sinüzit, bademcik ve orta kulak iltihabı gibi hastalıklar ile katarakt gibi hastalıkların gelişmesi için dumanın akciğere çekilmesi gerekmez. Hatta sigarasını yakmadan dudakları arasında tutan veya tütün çiğneyenlerde bile dudak ve ağız içi kanserleri görülmektedir.

YAŞAM SÜRESİNİ İYİLEŞTİRİR

Mit: Sigarayı bırakma kanser tanısı almış bir hasta için faydalı değildir.
Gerçek: Sigarayı bırakma tedavi sonuçlarını ve kişinin sağlık durumunu, yaşam süresini ve hayat kalitesini iyileştirmektedir.

Mit: Sigarayı bırakma kanser tedavisi sürecine giren kişide çok stres yaratır.
Gerçek: Nikotin bağımlılığının bırakılması zor olması ve geri çekme sürecinin konforsuzluğuna rağmen, sigarayı bırakmanın yararları çok daha fazladır.

Mit: Sigara içmek kişisel bir seçimdir.
Gerçek: Sigaranın içinde bulunan nikotin bağımlılık yaratır ve bu bağımlılık yıllarca sürebilir. (MRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com