İçkale'deki kemikler hala "faili meçhul"

İçkale'deki kemikler hala "faili meçhul"
AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle, “İçkale’deki toplu mezarlar” başlıklı soru önergesine 10 Nisan’da gönderdiği yanıtta “Toplu mezarlardan haberimiz var. Kurbanlar ve ailelerine adaletin sağlanması için, Türkiye'nin bu trajik olaylar
Oysa Adli Tıp bir buçuk ay önce Diyarbakır İçkale’de bulunanların at-katır kemiği ya da 100 yıllık olduğunu açıklamıştı. 
 
Skandal Avrupa Parlamentosu’nda verilen bir soru önergesiyle ortaya çıktı. Avrupa Parlamentosu’na Yunanistan’dan seçilen Liberal parlamenter Niki Tzavela 6 Şubat’ta “Türkiye’deki Kürt toplu mezarları” başlıklı soru önergesi verdi. Yunan vekil önergesinde “Türk yetkililerin Türkiye’nin güneydoğusundaki Diyarbakır’da eski bir askeri-polis tesisinin yakınında yer alan toplu mezarda 23 kişinin kemiklerini bulduklarını” belirtti. Tzavela “İlk kemikler Ocak ayı başlarında Diyarbakır’ın merkezinde, bir 13’üncü yüzyıl sarayının kalıntıları yakınındaki İç-Kale’deki arkeolojik kazılar sırasında bulundu. İnsan hakları örgütlerine göre, bu kemikler, Türk güvenlik güçleri tarafından 1990’larda öldürülen Kürt vatandaşlarına ait. Bu toplu mezarlar karşısında Komisyon’un resmi konumu nedir?” diye sordu. 
 
“KURBANLAR VE AİLELERİ İÇİN ADALET” 
 
AB Komisyonu’nun Genişleme ve Komşuluk Politikalarından Sorumlu Üyesi Stefan Füle ise önergeye verdiği 10 Nisan tarihli yanıtta şöyle dedi: 
 
“Komisyon, Türkiye’deki son toplu mezar keşiflerinden haberdardır. Komisyon, kurbanlar ve ailelerine adaletin sağlanması için, Türkiye'nin bu trajik olaylar üzerine ışık tutma çabalarını sürdürmesini teşvik etmektedir. Komisyon, Türk hükümeti tarafından 2009’da başlatılan ve özellikle Kürt sorununa hitap etmeyi hedefleyen demokratik açılımın, uzlaşma için tek güçlü temel oluşturması yanında, yeni bir ivme kazanması ve somut önlemlerle sonuçlanması gerektiği görüşündedir. Türkiye’nin güney-doğusu barış, demokrasi ve toplumsal, ekonomik ve kültürel kalkınma yanında istikrara ihtiyaç duymaktadır. Buna sadece, bölgede yaşayan halkın toplumsal, ekonomik ve kültürel haklarını genişleten somut önlemler üzerine konsensus yoluyla ulaşılabilir. Komisyon Türkiye’nin güney-doğusundaki gelişmeleri izlemeyi sürdürecektir.” 
 
ADLİ TIP ŞUBAT SONUNDA AÇIKLAMIŞTI
 
Diyarbakır’ın merkez Sur İlçesi İçkale Mevkii’nde bulunan, 1990’lı yıllarda Jandarma Merkez Komutanlığı, Diyarbakır Cezaevi ve Adliye binasının bulunduğu alanda başlatılan restorasyon çalışması sırasında 12 Ocak günü insanlara ait kafatası ve kemikler çıkmıştı. Birinci derecede sit alanı olan bölgede Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcıvekilliği tarafından sürdürülen çalışmalarda, 38 kişiye ait olduğu söylenen kafatası ve kemikler bulunmuştu. Kemikler incelenmek üzere İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Adli Tıp Kurumu’ndan 28 Şubat’ta gelen raporda ise örneklerin inceleme ve değerlendirmelerinin yapıldığı belirterek, şöyle denildi: 
 
“İnsana ait olduğu saptanan tüm kemiklerde ortak olarak toprak altında en az 100 yıl gömülü kalmaya bağlı olarak; medulaları boşalmış ve toprakla dolmuş olduğu, ileri derecede yoğunluk ve dolayısıyla da ağırlık kaybına uğramış oldukları belirlenmiştir. Kemiklerde ölüm sebebini açıklayabilecek herhangi bir ateşli silah, kesici delici/kesici ezici alet veya bir patlayıcı ile oluşması muhtemel lezyon görülmemiştir. Gönderilen kemik parçaları içinde farklı hayvanlara ait çok sayıda kemik ve diş örneği de bulunmuştur.” 
 
VEKİL ÖNERGEYİ ÇEKMEDİ, KOMİSYON İADE ETMEDİ
 
Adli Tıp açıklamasının tarihi; soru önergesinin verilişinden 20 gün sonraya, yanıtın verilişinden ise bir buçuk ay önceye rastlamasına karşın ne AP üyesi soru önergesini çekti, ne de AB Komisyonu olay hakkındaki gerçek bilgiyi yanıt olarak gönderdi. Komisyon soru önergesini iade de etmedi. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com