İçme suyunda arsenik tespit edildi!

İçme suyunda arsenik tespit edildi!
Aydın'ın Koçarlı ilçesine bağlı 9 köyün içme suyunda arsenik tespit edildi...

Aydın Valiliğinin suları içmemeleri konusunda uyardığı köylüler günlük su ihtiyaçlarını Aydın İl Özel İdaresi tarafından tahsis edilen 14 adet içme suyu tankeri ile karşılarken, Vali Hüseyin Avni Coş, paniğe gerek olmadığını belirtti.

'SULARI İÇMEYİN' TALİMATI
Aydın'ın Koçarlı İlçesi'ne bağlı Çulhalar, Gözkaya, Dedeköy, Boğaziçi, Ersekler, Bağcılar, Sobuca, Tekeli ve Kızılkaya köylerinin içme sularında Aydın İl Sağlık Müdürlüğü ekiplerince aylık olarak rutin yapılan tahlillerde, standartların üzerinde arsenik çıktı. İçme ve kullanma sularındaki arsenik miktarının alt limit değerinin yönetmelik gereği litrede en fazla 10 mikrogram olması gerekirken, köylerde bu rakamın 70- 80 mikrograma kadar yükseldiği tespit edildi. Arsenik oranının yüksek çıkması üzerine Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş, köylerdeki suların içilmemesi talimatını verdi. Özel İdare Müdürlüğü tarafından tahsis edilen 14 tankerle köylerin su ihtiyacı karşılanmaya başlandı.

VALİ: PANİĞE GEREK YOK
Vatandaşlar için özellikle içme suyunun sağlıklı olmasına özen gösterdiklerini belirten Vali Coş, yapılan tahlil ve analiz çalışmaları çerçevesinde 9 köyün içme ve kullanma sularında değişik oranlarda arsenik olduğunu tespit edildiğini söyledi. Mevsimsel ve yüzeysel şartlardan kaynaklanabilecek bu durum için paniğe gerek olmadığını dikkat çeken Vali Coş, "Köylerimizde içme sularının kontrolü bir yıldır devam ediyor. Daha önceki yıllarda bu kontrol yapılmıyordu. Özellikle ağır metallerin durumuna ilişkin detaylı bir tahlil yapılmadığı için bazı konuların farkına varamadığımızı anladık. Bazı köylerimizde arsenik miktarının yönetmelikte öngörülen değerlerin üzerinde olduğunu gördük. Bu durum geçici mi, değil mi? Nasıl tedbirler almamız gerekeceğini belirlemeye çalışıyoruz. Filtreleme sistemi kurulabilir, yeni sondaj yapılabilir veya diğer köy ve kasabalardan kalıcı olarak içme suyu getirilebilir. Konuya ilişkin çözüm yolları bulmaya çalışıyoruz. Sağlıklı içme suyu sağlansın diye bu kontroller yapılıyor. Kimsenin panik yapmasına gerek yok. İlgili kurumlarımız mesai saati tanımadan çalışıyor" dedi.

7 KÖY İZLEMEDE
Çulhalar, Bağcılar, Kızılkaya, Sobuca, Ersekler, Dedeköy ve Tekeli olmak üzere 7 köyde ise kesinlik kazanmadığını ama kaynaklarda değişik oranlarda arsenik kirlenmesinin söz konusu olduğunu dile getiren Vali Coş, "Boğaziçi ve Gözkaya köylerinde bu durum kesinlik kazandı. Diğer köylerimizde yapılan çalışmalar ise henüz kesinleşmedi. Önceki analizler ile şimdiki analizlerin tahlil raporları arasında arsenik görüldüğü yönünde farklılıklar var. Bu nedenle biz 7 köyümüzü kontrol izlemesine aldık. Buralarda periyodik aralıklarla suların tahlil edilmesi ve sonuçların izlenip değerlendirilmesi sureti ile bu 7 köyümüz hakkında da önümüzdeki günlerde de kesin karar sahibi olabileceğiz" ifadelerini kullandı.

Arseniği kesinleşen ve suları tahlil aşamasında olan 7 köyde sular tamamen kesilirken, 24 saatte iki saat temizlik için su veriliyor. Köylülerin içme sularını Özel İdare tarafından köye gönderilen 14 adet tankerle karşılandığını açıklayan Vali Coş, konuyla ilgili birimlerim mesai sati gözetmeksizin çalıştığını ve en kısa sürede vatandaşların mağduriyetini gidermeyi hedeflediklerini söyledi

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com