İçme suyunda yüksek oranda arsenik tespit edildi

İçme suyunda yüksek oranda arsenik tespit edildi
Kütahya'nın Tavşanlı ilçesine bağlı bir köyün içme suyunda, litrede 58 mikrogram arsenik tespit edildi.

Kütahya'nın Tavşanlı ilçesine bağlı bir köyün içme suyunda, litrede 58 mikrogram arsenik tespit edildi.

İl Özel İdaresi yetkililerinden alınan bilgiye göre, ilçe merkezine 6 kilometre uzaklıkta 1165 kişinin yaşadığı Derecik köyünün içme suyu şebekesinde, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından içme sularında bulunması gereken arsenik oranının litrede 50 mikrogramdan 10 mikrograma düşürülmesi üzerine analiz yapıldı.
İdarece yapılan girişimler sonucu köyün içme suyu şebekesinden alınan numune laboratuvarda analiz edildi ve litrede 58 mikrogram arsenik bulunduğu belirlendi. Daha sonra yeni kaynak arayışı için çalışma yürüten İdare ekiplerinin yaptığı sondajda bulunan suda da yüksek oranda arsenik çıktı.
Derecik Köyü Muhtarı Abdullah Gürsu, Türkiye'deki yasalara göre içme sularında bulunması gereken arsenik miktarının litrede en fazla 10 mikrogram olduğunu söyledi.
Gürsu, içme suyunda yüksek oranda arsenik çıkmasının ardından köylülerin tedirgin olduğunu belirterek, ''Köyümüzün suyu, arsenik oranının yüksek olması yüzünden şu anda içilemiyor. Maddi gücü olanlar parayla piyasadan satın aldıkları suyu içiyor, olmayanlar ise çevre köylerden ve ilçe merkezinden getiriyor'' dedi.
Yeni su kaynağı bulunması için İl Özel İdaresince sondaj yapıldığını ve bulunan suda da arsenik oranının yüksek olduğunun tespit edildiğini ifade eden Gürsu, İdarece yeni sondaj yapılması için çalışma yürütüldüğünü anlattı.
Gürsu, çevre sağlığı uzmanlarının kendilerine yol göstermesi gerektiğini söyleyerek, ''Arseniksiz bir kaynağın nereden çıkabileceğine ilişkin yardıma ihtiyacımız var. Bu, tahminle olmuyor. Bir uzman yardımıyla yeni bir sondaj yeri bulduğumuzda yine sondaj yapılacak'' diye konuştu.
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), arseniği içme sularındaki en tehlikeli kimyasal madde olarak kabul ediyor ve kanserojen etki taşıdığını, özellikle mesane ve akciğer kanseri bakımından risk oluşturduğunu bildiriyor. Uzmanlar da litrede 10 mikrogramın üzerindeki arseniğin kanserojen olduğunun kanıtlandığını ifade ediyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com