İçmesuyu şebekelerinden kaynaklanan su kayıplarına son

İçmesuyu şebekelerinden kaynaklanan su kayıplarına son
Su Yönetimi Genel Müdürlüğü, "İçme Suyu Temin ve Dağıtım Sistemlerindeki Su Kayıplarının Kontrolü Yönetmeliği" kapsamındaki çalışmalarla ülke genelinde içmesuyu şebekelerinde yaşanan su kayıplarına son vermeyi hedefliyor

ANKARA (AA) - HÜSEYİN GAZİ KAYKI - Orman ve Su İşleri Bakan Veysel Eroğlu, Su Yönetimi Genel Müdürlüğünün, ülke genelinde içmesuyu şebekelerinde yaşanan su kayıplarına son vermek için başlattığı çalışma kapsamında, kayıp oranının yüzde 25'e düşürüleceğini belirtti.

Su Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan "İçme Suyu Temin ve Dağıtım Sistemlerindeki Su Kayıplarının Kontrolü Yönetmeliği" geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Yönetmelikle yüksek miktarda su kaybının kabul edilebilir seviyelere çekilebilmesi için altyapı yatırımları ile kontrol ve izleme sistemlerine ağırlık verilmesine dair usul ve esaslar düzenlendi.

TÜİK verilerine göre, Türkiye'de 2012'de belediyelerce içme ve kullanma suyu şebekesi ile dağıtılmak üzere 4,9 milyar metreküp su çekildi. Ancak bu suyun 2 milyar metreküpten fazlası nihai kullanıcıya ulaşmadan kayboldu.

Türkiye'nin 157 günlük su ihtiyacına karşılık gelen ve içme suyunun yüzde 43'üne tekabül eden bu kayıp oranı, gelişmiş ülkelerdeki yüzde 10-20 arasındaki oranlarla karşılaştırıldığında oldukça yüksek görünüyor. 

Önemli görevlerinden birisi de su kaynaklarının korunmasına ve sürdürülebilir kullanılmasına dair politikalar oluşturmak, mevzuat hazırlamak, ulusal ve uluslararası su yönetimini koordine etmek olan Orman ve Su İşleri Bakanlığı bu problemi en asgari seviyeye indirmek için "İçme Suyu Temin ve Dağıtım Sistemlerindeki Su Kayıplarının Kontrolü Yönetmeliği"ni uygulamaya koydu.

-"Su kayıp oranlarını düşürmek için altyapıya ağırlık verilmesi gerekiyor"

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, konuya ilişkin değerlendirmesinde, yönetmeliğin, akademisyenler, büyükşehir belediyeleri ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının katkılarıyla nihai halini aldığını söyledi. 

Bu yönetmelikle su idarelerinin, su temininde, iletiminde, dağıtımında ve tüketiminde su kayıplarının azaltılmasına yönelik görev ve sorumluluklarının belirlendiğini belirten Eroğlu, şunları kaydetti:

"Su idareleri, su kayıp oranlarını bu yönetmeliğin yürürlük tarihinden itibaren, belirlenen yıllar içerisinde belirli düzeylere indirmekle yükümlü hale getirildi. Su kayıp oranlarında istenen düzeylere ulaşabilmek için altyapı yatırımlarına ağırlık verilmesi gerekiyor. Bu gibi mevzuat çalışmaları ile yeni su kaynaklarına ihtiyacın azalması, mevcut kaynakların daha etkin kullanılması, su maliyetlerinin düşmesi gibi faydalar sağlanmış olacak”

-"Kayıp oranı yüzde 25'e inecek"

Eroğlu, "Mevcut durumda, Türkiye genelinde kaynağından içme ve kullanma suyu olarak çekilen 4,9 milyar metreküp suyun 2 milyar metreküpten fazlası, yani yaklaşık yüzde 43'ü, öncelikle fiziki sebeplerden olmak üzere nihai kullanıcıya ulaşamadan şebeke sisteminde kayboluyor" ifadesini kullandı.

Bakan Eroğlu, "Bu yönetmelikle su idareleri ve belediyeler su kayıp oranlarını büyükşehir ve il belediyelerinde 5 yıl içerisinde en fazla yüzde 30, takip eden 4 yıl içerisinde ise en fazla yüzde 25 düzeyine indirecek. Diğer belediyelerin ise 9 yıl içerisinde en fazla yüzde 30, takip eden 5 yıl içerisinde ise en fazla yüzde 25 düzeyine indirmeleri hedefleniyor" dedi.

Türkiye'de nüfus ve gelir düzeyinin yükselmesi ve içme kullanma suyu tüketimin artmasıyla suya talebin arttığını vurgulayan Eroğlu, "Yeni su kaynakları bulmak, kaynaktan alınan suyun içilebilir su kalitesinde arıtılmasını sağlamak ve bu işlemlerin ardından şebeke sistemi ile suyu yerleşim yerine getirerek tüketicilerin hizmetine sunmak, hem ekonomik açıdan hem de teknik açıdan meşakkatli ve maliyetli bir iş" değerlendirmesinde bulundu.

İçme suyu taleplerinin karşılanmasına yönelik çözümlerin bulunmasında, yeni su kaynağı arayışına başlamadan önce, mevcut şebekedeki su kayıplarının azaltılması ile ilgili çalışmalara öncelik verilmesi gerektiğinin altını çizen Eroğlu, yönetmeliğin bu açıdan büyük önem taşıdığını belirtti.

-"41 milyon vatandaşa ilave içme suyu temin edildi"

Kamuoyunda bu çalışmaların yaşanan kuraklığa istinaden yapıldığına dair bir algı oluştuğuna işaret eden Eroğlu, bu çalışmaların bu yıl yaşanan kuraklıkla alakalı olmadığını, problemlere köklü çözümler üretmek için yapıldığını anlattı.

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Mersin, Erzurum, Şanlıurfa başta olmak üzere bütün şehirlerin içme suyu meselesini uzun vadeli çözdüklerini kaydeden Eroğlu, son 11 yılda işletmeye alınan 76 içme suyu projesi ile 41 milyon vatandaşa ilave içme suyu temin ettiklerini dile getirdi.

Türkiye'nin su zengini bir ülke olmadığını ancak su fakiri de olmadığını belirten Eroğlu, "Suyumuzu tasarruflu ve planlı kullanmak zorundayız. İçme ve kullanma suyunun vatandaşla buluşması çok maliyetli bir iştir. Bu yüzden kayıp ve kaçakların mümkün olduğu kadar önüne geçmek zorundayız. Bu yönetmelikle de bu hedefe ulaşmak istiyoruz" ifadesine yer verdi.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com