İcracılara K.Kartı Kullanma Kursu!

İcracılara K.Kartı Kullanma Kursu!
ZONGULDAK'ta, yaklaşık 12 bin madencinin çalıştığı Türkiye Taşkömürü Kurumu'nda (TTK), işçilerin yüzde 35'inin bilinçsiz kredi kartı kullanması nedeniyle icralık olduğu belirtildi...

GMİS Genel Başkanı Ramis Muslu, maden işçilerinin yüzde 35'inin icralık olmasından dolayı büyük üzüntü duyduğunu söyledi. Muslu, icralık olan işçilerin büyük bölümünü, 2006 ve 2009'da kuruma iş başı yapanların oluşturduğunu kaydetti. En düşük maden işçisi maaşının 1200 lira olduğunu ifade eden Muslu, 2 bin 500 lira olan yoksulluk sınırının altında maaş alan maden işçisinin aylık giderinin, 900 lira mutfak masrafının yanı sıra ev kirası, elektrik, su ve okul masrafı gibi zaruri ihtiyaçlarla birlikte 1500 lirayı bulduğunu belirtti.

İŞÇİLERİN YÜZDE 35'İ İCRALIK

ZONGULDAK'ta, yaklaşık 12 bin madencinin çalıştığı Türkiye Taşkömürü Kurumu'nda (TTK), işçilerin yüzde 35'inin bilinçsiz kredi kartı kullanması nedeniyle icralık olduğu belirtildi. Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ramis Muslu, işçilere kredi kartı kullanımı konusunda eğitim verilmesi için çalışma başlattıklarını söyledi.

Madencilerin diğer ihtiyaçlarını giderebilmek için kredi kartına başvurduğunu anlatan Muslu, "Bilinçsiz şekilde kredi kartı kullanmaktan dolayı işçilerimizin yüzde 35'i icralık. Arkadaşlarımız geçimlerini sağlamak için harcamak zorunda. Evini geçindirebilmek, çocuğunu okutabilmek için bu harcamaları yapıyorlar. Eğlence yerlerine giderek, kartlarını bu şekilde boşalttıklarına ihtimal vermiyorum. Zaman zaman tabiki eğlence yerlerine gidecek ve işin stresini de atacaklar. Ama kredi kartı konusunda arkadaşlarımızı bilgilendirmek gerekir. Bu konuda TTK Genel Müdürüyle görüştük. Önümüzdeki günlerde arkadaşlarımıza hem işçi sağlığı ve iş güvenliğiyle ilgili, hem de sosyal yaşantılarında kredi kartlarını nasıl ekonomik kullanabilecekleri konusunda eğitim vermeyi düşünüyoruz" diye konuştu.

Madencilerin icralık olmasının üretimi de olumsuz etkilediğini belirten Muslu, kafasında sorunlarla işe gelenlerin iş kazalarına da neden olduğunu söyledi.

Maden işçilerine ek ilave sosyal hakar sağlamak amacıyla kurulan Amelebirliği Biriktirme ve Yardımlaşma Sandığı Başkanı Muzaffer Kalaycıoğlu ise, madencilerin yüzde 35'inin icralık olmasının üzüntü verici olduğunu söyledi. Yıllık ortalama 5-6 bin madenciye borç para verdiklerini belirten Kalaycıoğlu, "Bunun için arkadaşlardan aynı müessesede çalışmak şartıyla 2 kefil istiyoruz. Öyle bir duruma gelmişiz ki; Arkadaşlarımız kefil bulamıyorlar. Çünkü arkadaşlarımızın büyük bir kısmı ya icralık, ya takibe takılmış, ya nafaka veriyor" dedi.

Madencinin aldığı maaşın Türkiye şartlarında çok düşük olmadığını belirten Kalaycıoğlu, "Bu olay bizi üzüyor. Bunun mutlaka düzeltilmesi gerekiyor. İşçilerimizin bu konuda eğitilmesini arzu ediyorum. İşçilerimizin har vurup harman savurdukları düşüncesinde değilim. Ancak harcamayı çok dikkatli yapmalıyız. Mecbur kalmadıkları sürece uzun vadeli, uzun süreli alışverişlerden, uzun süreli kart kullanımlarından vazgeçmelidirler. Ceplerindeki paraya göre alışveriş yapmaları lazım" diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com