ICVB Geleneksel Liderler Yemeği

ICVB Geleneksel Liderler Yemeği
İTO Başkanı Çağlar:

İSTANBUL (AA) -  İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu'nun (ICVB), İstanbul'u dünya kongre turizminde daha ilerilere taşımak için çalıştığını belirterek, "Aslında İstanbul sadece kongreler için değil resmi toplantılar, şampiyonalar, kültür sanat etkinlikleri ve festivaller için de iyi bir lokasyon" dedi.

İTO ev sahipliğinde ICVB tarafından düzenlenen Geleneksel Liderler Yemeği’nde konuşan Çağlar, Toplantı Profesyonelleri Derneği'nin (MPI) Avrupa Konferansı'na, Haliç Kongre Merkezi'nde 3 gün boyunca ev sahipliği yapacaklarını dile getirdi.

Çağlar, Türkiye'nin turizmde dünyadaki 6., Avrupa'da ise 4. destinasyon olduğunu ifade ederek, Özellikle İstanbul'un son 10 yılda kongre turizminde gerçekten çok iyi bir yere geldiğine dikkati çekti.

İstanbul'un dünyanın ilk 10 kongre şehri arasında bulunduğunu vurgulayan Çağlar, şöyle devam etti:

"İstanbul, 500 ve üstü katılımcılı kongrelerde dünya 1.'si konumunda yer alıyor. İstanbul’un atlastaki yerine bir bakın. Pergelinizin ucunu İstanbul’a koyun, 4 saatlik uçuş kapsamına giren bölgeyi daire içine alın. 50’den fazla ülkeye ve dünya ekonomisinin yüzde 40’ını oluşturan geniş  bir pazara ulaşabilirsiniz. Tarihten bugüne 3 büyük medeniyete ev sahipliği yapan ve kültürleri kendinde harmanlayan bir tarihi zenginliğin beşiği...

Bakıyorsunuz, irili ufaklı binaların arasında sinagoglar, kiliseler ve camiler…. 3 ayrı din hep bir arada yaşıyor İstanbul’da. Dünyada birçok şehrin ortasında nehirler geçer ama dünyada ortasından deniz geçen tek şehir… Napolyon Bonapart'ın deyişi ile 'Dünya tek bir devlet olsaydı, başkenti İstanbul olurdu.' Kuşkusuz 8 bin 500 yıllık bu tarihsel mirası, bu büyülü coğrafya İstanbul’u en cazip, en uğrak turistik hedeflerden biri haline getiriyor."

İstanbul'un bugün Avrupa’nın en büyük kongre kapasitesine sahip kentlerinden birisi olduğunu yineleyen Çağlar, İstanbul’un kalbinde, Taksim’de, kongre vadisinde 30 bin delegeyi rahatlıkla ağırlayacak imkanları olduğunu söyledi.

Tarihi Haliç kıyılarında, havaalanı bölgesinde, Anadolu yakasında binlerce kongre delegesinin ağırlanabileceğinin altını çizen Çağlar, "Dünyanın en önemli zincirleri İstanbul’da görkemli oteller yönetiyor. Her geçen gün yeni ve yüksek teknolojiye sahip kongre merkezleri ve toplantı olanaklarına sahip oteller açılıyor. Aslında İstanbul sadece kongreler için değil resmi toplantılar, şampiyonalar, kültür sanat etkinlikleri ve festivaller için de iyi bir lokasyon" diye konuştu.

 

- "Sektöre çok önem veriyoruz"

 

Çağlar, İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu'nun (ICVB), Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Ticaret Odası ve turizm sektörünün öncü kuruluşlarından aldığı güçle İstanbul'u dünya kongre turizminde daha ilerilere taşımak için çalıştığını dile getirdi.

Bu yüzden 350 bin üyeli İstanbul Ticaret Odası olarak sektöre çok önem verdiklerini belirten Çağlar, şunları kaydetti:

"ICVB’nin daima içerisinde olduk ve şimdi de Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı yürütüyoruz. Sizlerin ve bizlerin arkasında böylesine büyük bir potansiyele, tarihe ve çevreye sahip bir kent var. Üstelik iletişim teknolojileri o kadar gelişmesine rağmen insanların gittikçe daha çok yüz yüze olmak istedikleri gerçeği var. Sizlerin sektörünüzün ayrıcalığı da insanlara yüz yüze temas imkanı sunmasıdır. Bu ayrıcalık, kongre ve toplantı sektörünü bugün bulunduğu yerden daha yukarı taşıyacaktır. Yani anlaşılan o ki, zaman sizlerin lehine işliyor."

Organizasyon, Toplantı Profesyonelleri Derneği Üst Yöneticisi Paul Van Deventer ise global bir kuruluş olduklarına değinerek, 20 bin üyeye sahip olduklarını ve 70 bölgede faaliyet gösterdiklerini söyledi.

Deventer, İstanbul’a ilk kez geldiğini ve bu şehirden çok etkilendiğini vurgulayarak, "Kültür o kadar farklı ve çeşitli ki, MPI için daha başka bir yer olamazdı diye düşünüyoruz. İşimizi, sektörümüzü konuşmayı, sizi mobil konferans gündeme geldiği zaman desteklemeyi heyecanla bekliyoruz" dedi.

Bu arada yemekleri hazırlayan aşçı masaları tek tek gezerek yerli ve yabancı misafirlere menüdeki yemekler hakkında bilgi verdi. Bazı misafirlerin isteği üzerine aşçı bu kişilerle fotoğraf da çektirdi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com