"İddialar Doğru mu?"

"İddialar Doğru mu?"
Kütahya ili Tavşanlı ilçesinde; bir santral ihalesi için kurulan ve bu amaçla bir çok vatandaşımızdan sermaye adı altında para toplayarak şirket ortağı yapan, TEMTAŞ ilgili şikâyetler Kütahya gündemini meşgul etmektedirönce aydınlığa kavuşturulması gerek

MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık, konun Tavşanlı halkı içinde huzursuzluğa neden olduğunu ifade ederek, söz konusu olayın gerçeklik payının olup olmadığını soru önergesi ile Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün'e sorarak konun bir an önce aydınlığa kavuşturulması gerektiğini belirtti.
Alim Işık, konu ile ilgili şu açıklamlarad bulunmuştu:
“Kütahya ili Tavşanlı ilçesinde; bir santral ihalesi için kurulan ve bu amaçla bir çok vatandaşımızdan sermaye adı altında para toplayarak şirket ortağı yapan, TEMTAŞ Tavşanlı Enerji-Madencilik-Turizm-Tekstil ve Ticaret Anonim Şirketiyle ilgili şikâyetler Kütahya gündemini meşgul etmektedir. Herhangi bir ihaleye girmeyen ve birkaç değişik şirketle ortaklaşa iştirakler kuran söz konusu Anonim Şirketin mağdur ettiği vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi ve varsa şirketin usulsüz işlemlerinin ortaya çıkarılması ile ilgili olarak Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ne gibi çalışmlar yapmaktadır'
Işık, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün'e soru önergesi yoluyla şu soruları yönelttiğini açıkladı:
'1.TEMTAŞ A.Ş. kaç yılında ve kaç ortakla kurulmuştur? Şirketin kuruluşuna Bakanlığınızca ne şekilde izin verilmiştir? 2.Şirketin faaliyet alanı nedir ve yönetim merkezi neresidir? 3.Şirketin kuruluş sermayesi ne kadardır? Daha sonra sermaye artışları ne şekilde olmuştur? Sermaye artışlarına dair genel kurul kararları mevcut mudur? 4.Şirket ortaklarına ve yönetim ve denetleme kurulu üyelerine kâr veya risturn dağıtımı yapılmış mıdır? Yapıldı ise alınan kararlar Türk Ticaret Kanunu (TTK)'nun ilgili hükümlerine uygun mudur? 5.Halen şirketin faal kaç ortağı vardır? Ayrılan ortak sayısı ne kadardır? 6.Ayrılan ortaklara sermayeleri ve yasal hakları geri ödenmiş midir? 7.Söz konusu şirketin ortaklık yaptığı diğer şirketler ve iştirakler hangileridir?
8.Şirketin kuruluş ve yıllık olağan genel kurulları yasal süresinde yapılmış mıdır? Şirketin Kanun, esas mukavele ve iyi niyet esaslarına aykırı karar alınan ve iptal edilen genel kurul kararı var mıdır?
9.Şirketin yönetim ve denetleme kurulu gibi organları halen iş başında mıdır? Denetleme kurulu raporları mevcut mudur? 10.Şirket hakkında Bakanlığınıza intikal eden her hangi bir şikâyet var mıdır? Var ise şikâyetler ne şekilde sonuçlandırılmıştır? 11.Bakanlığınızca TEMTAŞ A.Ş.'de re'sen ya da ihbara dayalı olarak denetim yapılmış mıdır? Yapıldı ise denetimler ne şekilde sonuçlandırılmıştır? 12.Şirketin aktifleri nelerdir? Aktif varlıkları arasında ne kadar nakit varlığı mevcuttur? Söz konusu nakit varlıklar ne şekilde değerlendirilmiştir?' şeklinde sorduğu soruların cevaplandırılmasnını istedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com