İddianame verilince TFF ne yapacak?

İddianame verilince TFF ne yapacak?
Türkiye Futbol Federasyonu, önümüzdeki sıkıntılı günlerde izleyeceği yol haritasını çizdi.

Şike soruşturması iddianamesinin mahkemeye sunulması ile sıkıntılı günler geçireceğini düşünen Türkiye Futbol Federasyonu izleyeceği yol haritasını belirledi.

İDARİ OLARAK START

Cumhuriyet Savcılığı şike ve teşvik konusunda iddianameyi açıklayıp gizlilik kararı kalktıktan sonra, Futbol Federasyonu idari yönden düğmeye basacak. Olağanüstü yapılacak yönetim kurulu toplantısında bir heyet oluşturulacak.

EK BİR RAPOR HAZIRLANACAK

Türkiye Futbol Federasyonu, Etik Kurulu'nun daha önce hazırladığı raporu isteyecek. Etik Kurulu da gizlilik kararı kalkan iddianamenin ışığı altında ek bir rapor daha hazırlayıp mütalaasını Türkiye Futbol Federasyonu'na verecek.

DİSİPLİN KURULU'NA SEVK

TFF, Etik Kurulu'nun raporunu görüştükten sonra şike ve teşvik konusunda ismi geçen takımlar hakkında karar verebileceği gibi istediği takdirde Profesyonel Disiplin Kurulu'na sevk edecek. TFF daha önce şike ve teşvik olayında adı geçen kişileri PFDK'ya sevk etmiş ancak savunmaları alınamadığı için karar verilememişti.

SAVUNMALAR ALINACAK

Profesyonel Disiplin Kurulu, kararını vermeden önce şike soruşturmasında adı geçen kulüp ve kişilerin savunmasını tek tek alacak. Bu savunma yazılı veya duruşmalı da olabilecek. Bundan sonra Disiplin Kurulu kararını açıklayacak.

SON NOKTA TAHKİM

Disiplin Kurulu'nun kararını açıklamasından sonra mağdur duruma düşen kulüp veya kişiler Tahkim Kurulu'na başvuracak. Tahkim de PFDK'nın kararını ya onaylayacak ya da aksi bir görüş bildirecek. Tahkim de itirazları yazılı alabileceği gibi, duruşmalı da savunmaları alabilir. Tahkim'in kararı kesin karar olacak.

TAZMİNAT DAVASI OLABİLİR

Karar açıklanıp, Şike Soruşturması'nda adı geçen ve daha sonra iddianamede de adı geçen Fenerbahçe ya da diğer kulüplerle ilgili küme düşme kararı çıkmadığı takdirde Futbol Federasyonu'na bu kulüpler tazminat davası açabilecek.

SÜREÇ UZARSA SEZON SONU

Türkiye Futbol Federasyonu, Disiplin ve Tahkim Kurulu'nun alacağı kararların uzayabileceğini düşünüyor. Bu durumda Futbol Federasyonu kararını sezon sonuna bırakacak.

HÜKMEN MAĞLUBİYET VAR

Türkiye Futbol Federasyonu'nun kamuoyu baskısı nedeniyle devre arası da kararını verebileceği konuşuluyor. Bu durumda küme düşürülen takımların ilk yarı maçları geçerli olacak. Bu takımlar ikinci yarı maçlarında ise hükmen yenik sayılacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com