İddianamenin okuması tamamlandı!

İddianamenin okuması tamamlandı!
Şike iddialarına ilişkin 93 kişinin duruşmasında 4. gün Silivri'de sona erdi.

Futbolda şike'' iddialarına ilişkin Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 23'ü tutuklu 93 sanıklı davanın 4'üncü duruşması, İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki salonda görüldü.

Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, dün 351. sayfa okunduktan sonra duruşmayı bitirmişti. Bugün 352. sayfadan itibaren iddianamenin okunmasına devam edildi ve 401 sayfalık iddianamenin 3 TRT spikeri tarafından okunması tamamlandı.

Silivri'de dev kadro

Bugün Fenerbahçe'nin efsane futbolcuları da davanın görüldüğü Silivri'ye gittiler.

Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, eski futbolcular Oğuz Çetin, Rıdvan Dilmen, Turan Sofuoğlu, Ogün Altıparmak, Saffet Sancaklı, Şenol Ustaömer, Şenol Çorlu, Semih Yuvakuran, Erdi Demir, Hakan Tecimer, İsmail Kurt, Engin İpekoğlu, Selçuk Yula, Hasan Vezir ve Fenerbahçe Basketbol Şubesi Genel Koordinatörü Aydın Örs, FB Basketbol Takımı Menajeri Nedim Karakaş, FB Bayan voleybol takımı menajeri Violet Duca'nın aralarından bulunduğu isimleri Aziz Yıldırım arada el sallayarak selamladı.

Fenerbahçe'nin 1988-1989 sezonunun efsane kadrosundan ise Silivri'ye sadece 3 ismin gelmediği öğrenildi. Avusturalya'da bulunan kaleci Toni Schumacher, Teknik Direktör Todor Veselinoviç ve Müjdat Yetkiner'in duruşmaya gelemediği ama Yıldırım'a mesaj gönderdiği öğrenildi.

"Hocam saklama kaldır elini!"

Yıldırım'a destek veren isimlerin tek tip sarı lacivert atkı taktıkları görüldü. Yıldırım, izleyiciler bölümünde ellerini önde birleştirmiş bir şekilde biraz arkada duran Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman'a gülerek, "Hoca arkada durmak yok, saklama, kaldır elini" dediği duyuldu. Bunun üzerine Kocaman'ın el sallayarak Yıldırım'ı selamladığı görüldü.

Yıldırım'dan sorular

Duruşmaya verilen arada basın mensuplarının bulunduğu bölüme yaklaşan Aziz Yıldırım, gazetecilere hitaben "Söylemediğim şeyleri yazıyorsunuz. Nereden uyduruyorsunuz bunları" dedi. Yıldırım ayrıca "Memleketin durumu nasıl?" diye de sordu.

Yıldırım'ın sürekli olarak sağ kolunu tutması ise dikkat çekti. Yıldırım dünkü duruşmada 'Sağlığınız nasıl' diyen habercilere "Sağ kolumda bir sıkıntı var" demişti.

Eski futbolcular neler dedi?

Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman gazetecilerin ısrarlı sorularına cevap vermedi. Ancak diğer eski futbolcular konuştu.

-Rıdvan Dilmen-

Duruşmayı izlemeye gelenler arasında yer alan futbol yorumcusu Rıdvan Dilmen, "Eski sporcular olarak kulübümüzü çok seviyoruz. Bu yaşanalar bir iddianameden ibaret. Bu ortam için söyleyecek bir söz bulamıyorum çok üzüldüm. Başkanı mahkeme salonunda görünce çok üzüldüm" diye konuştu.

Basın mensuplarının soruları üzerine Dilmen, eski futbolcular olarak ilk kez duruşmaya geldiklerini belirterek, ''Ekmeğini yediğimiz bir kulüp. Yaşantımızı bu kazançlarımızla sürdürüyoruz. Fenerbahçe, etiketi olan bir takım. Buna sahip çıkmamız gerekir. Diğer sanıklar da tanıdığımız insanlar. Dualarımız hepsinin aklanmaları yönünde'' dedi.

Mahkeme Heyeti Başkanı Mehmet Ekinci'ye gösterdiği hassasiyetten dolayı teşekkür eden Dilmen, hukuk ve yargının önüne geçilemeyeceğini söyledi.

Türkiye'de milli futbolcuların yüzde 40'ını Fenerbahçe'nin yetiştirdiğini savunan Dilmen, ''Bunda Aziz Başkan'ın ciddi emeği vardır'' dedi.

-Oğuz Çetin-

Eski futbolcu Oğuz Çetin de ilk kez mahkeme salonuna geldiğini belirterek, ''Sevdiğimiz insanları burada görmek hiç hoş değil. Üzücü. Umarım en kısa sürede aklanır ve evlerine dönerler. Kalbimiz onlarla'' diye konuştu.

-Şenol Çorlu-

Duruşmaya verilen arada DHA'ya konuşan eski futbolcu Şenol Çorlu, "İçerisi dışarısı gibi çok soğuk. Burada olmak istemezdim. Kara bulutların çok yakında dağılacak. Herşey eskisi gibi olacak" dedi.

-Saffet Sancaklı-

Saffet Sancaklı da, "Hepimiz buraya destek olmak için geldik. Kişiler önemli ancak kişilerden daha çok Türk sporu önemli. Bugün Türk sporunda bir çok sıkıntının var olduğunu görüyoruz. TFF başkanı istifasına kadar gitti bu iş. Kişiler değişiyor ama düzen değişmiyor. Kaos bitmiyor. Bizim Aziz Yıldırım'ı çok moralli gördüm. Başkan etrafına da moral vermeye çalışıyor. Ama biz ne söylersek boş. Çünkü buradan çıkıp evimize gideceğiz. O dört duvar arasında kalacak ne kadar moralli olursa olsun" şeklinde konuştu.

"Sen çık ben girmeye razıyım"

Duruşmaya izlemeye gelen camiada "Taka Mehmet" olarak bilinen Mehmet Bostancı, Yıldırım'a "Sen çık ben girmeye razıyım" dedi. Yıldırım ise, "Yok benim rahatım iyi" yanıtını verdiği görüldü ve güldü.

-Okuma bitti-

Öğlen saatlerine doğru 93 sanıklı davanın 4'üncü duruşmasında, 401 sayfalık iddianamenin 3 TRT spikeri tarafından okunması tamamlandı.

-Büyük gün Pazartesi-

Mahkeme heyeti, sanık avukatları talepte bulunmak isteyince duruşmaya ara verdi. Ardından da dava, 20 Şubat Pazartesi gününe ertelendi. İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki salonda görülen duruşmaya verilen aranın ardından salona sadece sanıklar ve avukatlar alındı.

Mahkeme heyetinin, sanık avukatlarının yapacağı taleplerini almadığı, 20 Şubat Pazartesi günkü duruşmada görev ve yetkisizlik, 24 Şubat Cuma günü de tahliye taleplerini alacağı öğrenildi. Önümüzdeki hafta duruşmaların Pazartesi, Salı, Perşembe ve Cuma günü yapılacağı da alınan bilgiler arasında yer alıyor. Söz konusu günlerde ilk önce tutuklu sanık Olgun Peker ile bağlantılı sanıkların savunma yapacağı, daha sonra tutuklu sanık Aziz Yıldırım ile bağlantılı sanıkların savunmalarının alınacağı ifade edildi.

Mahkeme heyetinin, 20 Şubat Pazartesi gününe ertelediği duruşma, Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayında görülecek. Bu arada sanık avukatları, tutuklu sanıkların bugün Metris cezaevine geri gönderileceğini dile getirdi. (EMK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com