İETT'nin otobüsleri yeni şoförleri eski

İETT'nin otobüsleri yeni şoförleri eski
Dün belediyenin otobüsünde tam bir skandal vardı. Vatandaş adeta isyan etti.

Dün saat 18.30 civarı bir İETT otobüsünün içinde skandal diyaloglar yaşandı. Otobüs belediye’nin yeni aldığı otobüslerden biriydi. Son derece modern olan bir otobüstü ancak aklımıza takılan bir soru vardı ki o da şuydu: şoför otobüsü kullanacak kadar donanımlı mıydı?. Dün bu sorunun cevabını vatandaş maalesef "değil" olarak aldı.

Hava yine bunaltıcı derecede sıcaktı. Neyse ki otobüste klima var diye otobüse bindik. Ancak umduğumuzu bulamadık. Çünkü otobüsün içi sauna gibiydi. Havalandırmadan hava geliyordu ancak gelen hava soğuk hava değildi. Otobüs şoförü klimayı açmak yerine havalandırmayı açmıştı. Yani dışarıdaki sıcak hava içerideydi. Buna birde içerideki kalabalığın sıcaklığı da eklenince otobüs adeta cehenneme döndü. 

Şoför 3-4 kere ikaz edildi ancak durum aynıydı. En sonunda tepkiler yükseldi ve ‘niye klimayı’ açmıyorsun diye tepkiler yağdı. ‘Şoför klima’ açık diye cevap verdi ancak açık olan klima değil havalandırmaydı. Bunu dile getiren otobüstekiler şöyle bir cevap aldı. "Çok biliyorsanız gelin klimayı siz açın". Buradan anlaşılıyor ki İETT'nin şoförleri eğitimsiz ve bunun ceremesini de halk çekiyor. Sıcaktan bunalan vatandaşlar, ciddi meblağlar ödenerek alınan ve klimalı olan araçlara eğitimli şoförlerin verilmesini talep ediyor.

EKRANLAR DA AÇIK DEĞİLDİ

Birde elektronik ekranlar var, bunlarda açık değildi.  Her halinden belliydi şoförün bu konuda eğitim almadığı.  Sadece otobüs alarak hizmet veremezsiniz. Şoförler yeterli bir donanıma sahip olmadığı sürece tam hizmet hiçbir zaman verilmeyecek.

METROBÜS YOLCUSUNDAN MEKTUP

27 Temmuz günü artık sıcaklara dayanamayan bir vatandaş şu trajikomik mektubu yazmış aslında ağlanacak halimize gülmemizi sağlamıştı.

Sayın Mercedes Benz yetkilileri

"Rica ediyorum, yalvarıyorum, ayağınıza kapanıyorum, ne olur ama ne olur İstanbul için ürettiğiniz otobüslere, özellikle de metrobüslere standart klimalardan koymayın. Biliyorum siz bunları Avrupalı kafasıyla şu kadar insan biner diye tasarlıyorsunuz ama burada işler öyle yürümüyor. Ha daha güçlü klima koyacaksanız da bunun için ekstra ücreti açık açık talep etmeyin, bizim yöneticilerimiz vermez o parayı. Bir kılıfına uydurun alın ne bileyim. ya da normalin üç katı para isteyin, o zaman alabiliyorlar bak. Elin Hollandalıları sattı böyle bize, sizin ne eksiğiniz var. Bir de eğer bu klimalar manuel falan çalışıyorsa o özelliği kapatın, otomatik çalışsın. Bizimkiler az yaksın diye kapatıyorlar onu sanki. Ya da şoförün oradaki açılır camı iptal edip havalandırma ızgaralarını azaltsanız da olur. Bir de o arkadaki köşe koltuk var ya, neyse bir şey demiyorum ona da." (UGO)

Uğur Öğüt / Sansursuzhaber.com

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com