İETT'ye neden gizli zam yapıldı?

İETT'ye neden gizli zam yapıldı?
İstanbullular Kadir Topbaş'tan cevap bekliyor!

İstanbul’da Toplu taşıma araçlarında kullanılan Aylık Mavi Kart'a daha önce 155 TL ücret karşılığında 200 geçiş hakkı verilen hakka, 155 TL ücret karşılığında 180 geçiş hakkı verildi. Böylece aylık mavi kart kullananlara yüzde 10'luk bir gizli zam yapılmış oldu. Bu zammı CHP’liler Meclis gündemine yazılı soru önergesi olarak getirdi. Topbaş’dan cevap bekleniliyor.

İETT’ye neden gizli zam yapıldı? İstanbullular Başkan Kadir Topbaş’dan cevap bekliyor!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) 2013 yılı Mayıs ayı Meclis toplantılarında CHP İBB Meclis Üyeleri Serdar Bayraktar, Dr. Hakkı Sağlam, Serdar Kılavuz ve Doğan Tekel imzaları ile Meclis Başkanlığına verilen ve oy birliği ile Başkanlık Makamına havale edilen yazılı soru önergesi:

Yazılı Cevaplandırılmasını İstediğimiz Sorular:

Bugün; Türkiye’de her dört çocuktan biri beslenme, ısınma ve giyim gibi temel ihtiyaçlarını karşılayamamakta, yaklaşık 5 milyon çocuk maddi yoksullukla mücadele etmektedir. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) Şubat 2013 fiyatlarına göre yaptığı araştırmada; Çalışan tek kişinin açlık sınırı 1.365,87.-TL olduğu; çalışan tek kişinin yoksulluk sınırının 1.768,68.-TL olduğu; dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin ise 3.540,12.-TL olduğu hesaplanmıştır.

Türkiye’de işsizlik oranının çok yüksek seyrettiği ise malumlarınızdır. Diğer taraftan İstanbul’da trafik keşmekeşi ise yapıldığı ifade edilen yatırımlar sonrası azalmak bir yana daha da artmaktadır. Tüm bu veriler ışığında toplu ulaşımı özendirmek; bir kamu hizmeti ve temel insan hakkı olan ulaşım hakkının çok ucuz hale getirilmesi önemlidir. Bu kapsamda;

1. 01.01.2013 tarihinde İETT tarafından satılan aylık Mavi Akbil limiti sivil, öğrenci, öğretmen ve sosyal kart kullananlar için ne kadardır? Geçiş hakkı sayısı; sivil, öğrenci, öğretmen ve sosyal kart kullananlar için ne kadardır? Fiyatları nedir?

2. Bugün itibariyle (13.05.2013) İETT tarafından satılan aylık Mavi Akbil bedeli ve kullanım hakları nedir? Normal hatlar ile Metrobüs hattında geçiş hakkı sayısı nedir?

3. 2012 yılında yapılan zam oranı nedir? Bu zamlar sonucu aylık mavi Akbil, bilet bedelleri ile aylık mavi Akbil geçiş limitleri neydi?

4. 2013 yılı için toplu taşıma için planlanan başka zam var mıdır? Varsa uygulama tarihi ve oranı nedir? Veya fiyata etki edecek başkaca planlanan bir uygulama var mıdır?

5. 01.01.2004 tarihinden bu yana İstanbul’da uygulanan toplu taşıma ücretleri fiyat tablosu nedir? (önerge cevabına eklenmesi )(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com