İGİAD Başkanı Alkan:

İGİAD Başkanı Alkan:
"Amacımız yaşatmaya çalıştığımız değerleri biraz daha diri tutmak, ahlakı da işin merkezine alarak iş adamlarına özünde ve sözünde dürüst, güvenilir, emin tüccar vasfını kazandırmak"

KONYA (AA) - Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği (İGİAD) Başkanı Şükrü Alkan, "Amacımız yaşatmaya çalıştığımız değerleri biraz daha diri tutmak, ahlakı da işin merkezine alarak iş adamlarına, özünde ve sözünde dürüst, güvenilir, emin tüccar vasfını kazandırmak" dedi.

Alkan, bir otelde düzenlenen toplantıda, Soma'daki maden faciasında hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diledi.

İş adamlarıyla bir araya geldiklerini, iş dünyasının sorunlarını ele aldıklarını ifade eden Alkan, ticaretle ilgili konuştuklarını, konunun dönüp dolaşıp ticari boyuttaki ahlaki yozlaşmaya geldiğini söyledi.

Sorunların bir çoğundaki kilit noktanın bu olduğunu vurgulayan Alkan, şöyle konuştu:

"Bu konudan muzdarip olanların sorunun çözümü noktasında ciddi adımlar atmadığını gördük. Bundan hareketle 'biz ne yapmalıyız' diye kendimize sorduk. 2000'li yıllarda platform kurduk ve adına da 'İktisadi Girişim Platformu' dedik. Burada işin başından bu yana ahlaka vurgu yapıyorduk. Ticaretin olmazsa olmazının ahlaki değerler olduğunu söyledik. Ticarette ahlak sorununu ilk zamanlar gündeme getirdiğimizde açıkçası bu kadar vahim bir tablonun olduğunun farkında değildik. Bu sorunun sadece bizim değil birçok iş adamının sorunu olduğunun farkına vardık. Bu şekilde İGİAD'ı kurmak nasip oldu. Amacımız yaşatmaya çalıştığımız değerleri biraz daha diri tutmak, ahlakı da işin merkezine alarak iş adamlarına, özünde ve sözünde dürüst, güvenilir, emin tüccar vasfını kazandırmak."

-"Anadolu'da da kısmen yozlaşma olmuş"

Alkan, bu konuda birçok faaliyet yaptıklarını, işin yoğun olduğu, kurumsallaşmada Türkiye'de ekonomik anlamda değer üreten illeri dikkate aldıklarını dile getirdi.

İşin olduğu yerde ahlaktan bahsedilebileceğini anlatan Alkan, "İnsanların yalnız başına 'ben ahlaklıyım' demesi bir anlam ifade etmiyor. Daha çok iş hayatında bunun anlamı var. Buradan hareketle İGİAD'ın gündemini ve fikrini diğer illere taşımayı düşündük. Gittiğimiz illerde baktık ki sorun bizimkinden farklı değil. Anadolu her ne kadar kadim geleneklere sahip olsa da buralarda da kısmen yozlaşmalar olmuş. Bu konuyla ilgili adımların atılması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Alkan, kuruluşlarının 10. yılında Bakanlar Kurulu kararıyla derneklerinin ismini Türkiye ibaresiyle taçlandırdıklarını, bu ibarenin büyük sorumluluklar yüklediğini, ülke sathında projeler geliştirmek için çalıştıklarını belirtti.

Toplantıya, Konya Valisi Muammer Erol, Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Nihat Erdoğmuş, iş adamları ve davetliler katıldı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com