İgilizler Fransızların kanlı geçmişini yazdı!

İgilizler Fransızların kanlı geçmişini yazdı!
İngiliz The Times gazetesi, Fransız hükümetinin resmi bir metinde Cezayir'in bağımsızlığı sırasındaki şiddet olaylarını sansürlediğini aktardı.

Gazete, "Fransa, kanlı sömürgecilik geçmişini saklamaya çalışmakla suçlanıyor" diye yazdı.

Times'a göre, yetkililer, saygın bir Fransız tarihçi tarafından kaleme alınan metni sansürleme kararını, Cezayir'in kaybının modern Fransa'da travma kaynağı olmaya devam etmesiyle açıkladı.

Haberde, "Hükümeti bu konuda eleştirenler, Fransa'nın eski sömürgeleriyle ilişkilerini iyileştirmek istiyorsa gerçekle yüzleşmesi gerektiğini söylüyor" deniliyor.

Times, sansür krizinin Fransa ile Cezayir arasında, Cezayir'in bağımsızlığının 50'nci yıldönümü nedeniyle yaşanan gerginliği artırdığına dikkat çekiyor.

Habere göre, Fransa Hükümeti Toulouse Üniversitesi'nden tarihçi Guy Perville'den Cezayir savaşıyla ilgili bir yazı kaleme almasını istedi.

Perville resmi yıllığa girecek bu yazısında düşmanlığı sona erdirmeye yönelik bir anlaşmayla başlayan bağımsızlaşma sürecinin nasıl cinayet, adam kaçırma ve terör saldırılarıyla son bulduğuna ilişkin objektif bir değerlendirme yaptığını, ancak bunların sansürlenerek makalesinin bir zafer yazısına dönüştürüldüğünü söyledi.

Prof. Perville 40 yıllık kariyerinde ilk kez sansüre uğradığını belirtiyor.

Edebiyat eleştirmeni Pierre Assouline Kültür Bakanlığı'nı "bayağılıkla" suçlarken, Fransa Ulusal Arşiv Dairesi Başkanı Herve Lemoine, metni sansürlemek zorunda kaldığını çünkü Cezayir savaşının tamamen tarafsız bir gözle bakılamayacak kadar hassas bir mesele olmaya devam ettiğini söylüyor. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com