"İğnenin Seramikle Dansı" sergisi Eskişehir'de

"İğnenin Seramikle Dansı" sergisi Eskişehir'de
Eskişehir´de Kütahyalı baba-kızın seramik üzerine kazıyarak yaptıkları sigrafitto sergileri sanatseverlerle buluştu.

Eskişehir´de Kütahyalı baba-kızın seramik üzerine kazıyarak yaptıkları sigrafitto sergileri sanatseverlerle buluştu.
Kütahya son yıllarda sanatta öne çıkmaya başaldı, özellikle geleneksel çiniciliğe sahip çıkan Kütahya, Dumlupınar Üniversitesi'nin kurulması ve güzel sanatlarda eğitimin yapılması büyük gelişmeler sağladı. Sanat basınında Kütahya daha sık yer almaya başladı, Kütahyalı sanatçıların daha yoğun oldukları, başarılarını ve etkinliklerini sergilemeye çalışıyorlar. Eskişehir´de Kütahyalı baba ve kızının seramik üzerine kazıyarak yaptıkları sigrafitto sergileri sanatseverlerle buluştu.
Sigrafitto sanatçıları A. Metin Tunca ve kızı G. İlay Tunca´nın 'İğnenin Seramikle Dansı' adını verdikleri sergide çok eski bir sanatın günümüze taşındıklarını belirtiyorlar. Sigrafitto; sözcük anlamıyla İtalyanca kazınmış anlamına gelen sigrafitto bir boyalı yüzeyi kazıma tekniğiyle yapılmış resimler olduğunu dile getiren baba-kız, gravür etkisi veren ve çoğaltılmayan tek olarak yapılan sanat eseri olduğuna dikkat çekiyorlar.
Sigrafitto tekniği ile ilgili detaylı açıklamalarda bulunan baba-kız, şu açıklamalarda bulundular:
'Karo seramik ya da granit yüzey üzerine sürülen boyanın üzerinden sivri uçlu metal kalemlerle kazınarak yapılan resimlerdir. İlk olarak Çin´de görünen bu sanat Karluklar, Karahanlılar ve Selçuklular döneminde yaygınlaşmış daha sonra da İran ve Avrupa´da özellikle de İtalya´da gelişmiştir.'
Sigrafitto´ya ülkemizde yeniden yaşam kazandıran ve geliştiren sanatçılarımız Kütahya´dan A.Metin Tunca ve İlay Tunca´dır. Dumlupınar Üniversitesi Kütahya Meslek Yüksekokulu Seramik Cam Çinicilik Bölümünde Öğretim Görevlisi Lokman Acar´ın aracılığıyla tanışan İlay Tunca bunu teknik ressam olan babası A.Metin Tunca ile uğraşarak geliştirmişler kendilerine alan haline getirmişler.
İlk sergilerini de 2010 Şubat´ında Kütahya Kültür-Sanat Derneği´nde açtıklarını belirten baba-kız daha önce Ankara Atatürk Kültür Merkezinde ve Uluslararası İzmir Fuarında eserlerini sergilediklerini belirttiler. İğneyle kuyu kazmak gibi iğneyle resim yapma sanatı olan sigrafitto sanatçıya geniş anlatım olanağı verirken en sabırla yapılması gerektiğini de belirten baba-kız;' Çünkü sır üstü kazıma işlemi olduğundan yapılan hatada yağlıboya resimde olduğu gibi geri dönüşün olmadığı bir süreci ve uygulaması da var. Büyükşehir Sanat Merkezi Sergi Salonundaki bu sergide on cm. boyundaki eserlerden bir metre boyundaki eserlere kadar değişik boyutlarda portrelerden manzaralara kadar resimde uygulanan tüm temaları gördük' şeklinde açıklamlarda bulundular.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com