İğnenin Seramik'te Dansı

İğnenin Seramik'te Dansı
Kütahya Kültür ve Sanat Derneği'nde (KÜSAD) İlay Tunca ile A. Metin Tunca (baba-kız) tarafından Sigrafitto tekniği ile yapılan resimler sergilendi. Sergiye Sıtkı Olçar başta olmak üzere birçok sanat severle Kütahya halkı yoğun ilgi gösterdi.

Kütahya Kültür ve Sanat Derneği'nde (KÜSAD) İlay Tunca ile A. Metin Tunca (baba-kız) tarafından Sigrafitto tekniği ile yapılan resimler sergilendi. Sergiye Sıtkı Olçar başta olmak üzere birçok sanat severle Kütahya halkı yoğun ilgi gösterdi.

Metin ve İlay Tunca, Kütahya'da böyle bir sergi açıtıkları için çok mutlu olduklarını belirterek, sigrafitto tekniği ile yapılan resimlerin çok zaman ve emek grektiğini dile getirdiler.
Metin Tunca, sigrafitto tekniği hakkında bilgi vererek şu açıklamalarda bulundu:''Sözcük anlamıyla birlikte İtalyanca'da kazınmış anlama gelen bir astar kazıma tekniğidir.''
Tunca, sigrafittonun ilk kez 1992 yılında sır üstü tekniği ile üç boyutlu ve iki boyutlu yüzeyindeki örneklere başlandığını söyledi. Sigrafitto tekniğinde yapılan resimlerde iğne ucu kullanılarak çok ince detaylara inilebilmesi için puntolama yapıldığını belirten Tunca, yaklaşık normal standarta bir resimde milyonlarca iğne darbesinin olduğunu da belirtti.
İlay Tunca: '' Sigrafitto, seramik karo üzerine siyah sır üstü boya püskürtüldükten sonra üzerine resim çizilir. Ucu sivri bir kalemle veya bir iğne ucuyla üstteki tabakanın resme karşılık gelen yerleri kazınarak kaldırılır.'' dedi.
Ahmet Metin Tunca, 1954 Kütahya doğumlu olduğunu, İstanbul Gazetecilik Yüksek Okulu ve Zonguldak Devlet Mimarlık Mühaendislik Fakültesini okuduğunu ama bazı durumlardan dolayı bu iki üniversiteyi de bitirmeden ayrıldığını söyledi. Daha sonra Köy Hizmetlerinde çalışıp emekli olduğunu vurguladı.
Ilay Tunca ise 1979 Kütahya doğduğunu, Dumlupınar Üniversitesi Seramik Bölümü ve Celal Bayar Üniversitesi Biyoloji Bölümünü mezunu olduğunu söyledi.
İğnelerle seramik ve granite resim yapma sanatı sigrafitto, Kütahya'da bir emekli memur ile kızı tarafından yeniden hayat buldu.
Kızıyla yaptığı sigrafitto eserleri Kütahya Kültür ve Sanat Derneğinde (KÜSAD) sergileyen Metin Tunca (56), yaptığı açıklamada, resme ilgisinin ilkokul yıllarında başladığını anlattı.
Kütahya Köy Hizmetleri İl Müdürlüğünde teknik ressam olarak çalıştığını ve buradan emekli olduğunu ifade eden Tunca, Kütahya Halk Eğitim Merkezinde iki yıl çini kurslarına katıldığını ifade ederek, ''Sigrafitto ile tanışmama kızım İlay Tunca vesile oldu. Emekli olduktan sonra Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) öğretim görevlisi Lokman Acar ile tanıştım. Kendisinden sigrafitto konusunda çok şey öğrendim'' dedi.
Kızıyla yaptığı sigrafitto eserleri daha önce Ankara Atatürk Kültür Merkezi ve İzmir Enternasyonal Fuarı'nda karma sergilerde izlenime sunduklarını anlatan Tunca, sigrafitto sanatının yüzyıllar öncesinde Çinliler tarafından bulunduğunu kaydetti.
Tunca, Çin'den Karluklular, Karahanlılar ve Selçuklulara geçen bu sanatın İran ve özellikle İtalya'da yaygın olarak yapıldığına dikkati çekerek, şöyle konuştu:
''Bizde sigrafitto sanatı Anadolu Selçukluları döneminden itibaren körelmiş. Ancak 1992'den itibaren tekrar ortaya çıkmış. Tek tek eserler verilmeye başlanmış. Kişisel sergi olarak sanıyorum Türkiye'de ilk kez bizim tarafımızdan Kütahya'da açıldı.
Bu eserleri seramik ve granit üzerine çalışıyoruz, üç boyutlu da olabiliyor. Seramik üzerine sır üstü boyayı kullanıyoruz. Üzerine resim çiziliyor, arkasından iğne ve sivri uçlu metal kalemlerle puntolama ve tarama teknikleri kullanılarak resmi ortaya çıkarıyoruz. Daha sonra fırına veriliyor, 750-800 derece sıcaklıkta pişiriliyor ve eser meydana geliyor. Bu işlem yapılırken milyonlarca iğne darbesi gerekir, sabırlı ve uzun bir çalışma ister. Bu eserin renklisi olabilir, ancak yaygın olarak açık renk seramik üzerine siyah boya kullanılıyor.''
''İğnenin seramikte dansı'' temasını içeren ve aralarında Cüneyt Arkın, Türkan Şoray, Orhan Gencebay gibi ünlülerin resimlerinin yer aldığı sergi, 15 Şubat Pazartesi gününe kadar Kütahya Kültür ve Sanat Derneği'nde (KÜSAD) halka açık olacak.(M.AKSU)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com