İhalelere en düşük fiyatı veren yandı

İhalelere en düşük fiyatı veren yandı
Kamu ihalelerinde tartışma yaratan düşük teklife değişiklik geliyor. Düzenlemeyle en düşük teklifi veren otomatikman elenecek.

Kamu ihalelerinde en çok tartışılan konu olan düşük tekliflere yeni önlem kapıda. Kamu İhale Yasası'nda yapılacak değişiklikle belli bir değerin altında teklifi olan artık otomatikman ihaleden elenecek. Konuyla ilgili değişiklik çalışması Ulaştırma Bakanlığı'nın talebi üzerine başlatıldı. Hazırlanacak ihale yasası paketinde, kamu ihalelerini hızlandıracak başka düzenlemeler de yer alacak.

Yürürlüğe girdiği 2002 yılından bu yana 20'den fazla değişikliğe uğrayan yasa için bir kez daha çalışma başlatıldı. Bu kez ise temel amaç, ihalelerde çok tartışmalı bir alan olan “düşük fiyatları” düzenlemek. Şu anki uygulanan sistemde, ihaleye çıkılırken, idare kendi piyasa araştırmasını gerçekleştiriyor ve ihalenin “yaklaşık maliyetini” belirliyor. İhaleye gelen teklifler arasında bu yaklaşık maliyetin çok altında değerler varsa, bu değerlere ilişkin açıklama isteniyor. Firma veya isteklinin yaptığı açıklama yeterli kabul edilirse, ihale bu düşük değerli teklifle sonlandırılabiliyor. İhaleyi gerçekleştiren idare, isteklinin açıklamasını yeterli bulmazsa da, aşırı düşük teklifi ihaleden eleyebiliyor. Ancak aşırı düşük tekliflerin, rekabeti olumsuz etkilediği ve bu rakamlar üzerinden alınan ihalelerin sağlıklı sonuçlandırılmadığı; bu nedenle de aşırı düşük tekliflere ihalelerin verilmesiyle kamu kaynaklarının israf edildiği tartışması uzun süredir devam ediyor.

Paket hazırlığı başlatıldı

Ulaştırma Bakanlığı'nın da bu tartışmalardan rahatsız olması üzerine, Kamu İhale Yasası'nda bu konuda değişiklik yapılması için çalışma başlatıldı. Buna göre, belli bir değerin altında bulunan tekliflerin ihale sürecinde otomatikman elenmesi ve bu firmalardan “aşırı düşük teklif” değerlendirmesi de alınmaması planlanıyor. Hazırlanacak yasa paketinde, Kamu İhale Kurumu'nun işleyişini hızlandıracak maddeler de yer alacak. Şu anda Kamu İhale Kurumu'nun kararları mahkemeye 60 gün içinde götürülebiliyor. Yapılacak değişiklikle ise, kurul kararlarının mahkeme yerine direkt Danıştay'a götürülmesi ve hızlı bir şekilde sonuçlandırılması öngörülüyor. Bu yolla da, ihale süreçlerinin hızlandırılması temel amaçlardan biri.

Bakan Yıldırım istedi

Değişiklik Ulaştırma Bakanlığı'nın tartışmalardan rahatsız olması nedeniyle gündeme geldi. Düşük tekliflerin rekabeti olumsuz etkilediği ileri sürülüyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com