İhaleye hazır

İhaleye hazır
Kütahya, Afyonkarahisar ve Uşak illerinin ihtiyacını karşılaması amacıyla Kütahya'nın Altıntaş ilçesinde bölgesel çapta inşa edilecek olan ve Türkiye'nin dördüncü büyük havalimanı olması planlanan Zafer Havalimanı için ihale hazırlıklarının tamamlandığı

Kütahya, Afyonkarahisar ve Uşak illerinin ihtiyacını karşılaması amacıyla Kütahya'nın Altıntaş ilçesinde bölgesel çapta inşa edilecek olan ve Türkiye'nin dördüncü büyük havalimanı olması planlanan Zafer Havalimanı için ihale hazırlıklarının tamamlandığı bildirildi.
Kütahya, Afyonkarahisar ve Uşak illerinin ihtiyacını karşılaması amacıyla Kütahya'nın Altıntaş ilçesinde bölgesel çapta inşa edilecek olan ve Türkiye'nin dördüncü büyük havalimanı olması planlanan Zafer Havalimanı için ihale hazırlıklarının tamamlandığı bildirildi.
Alınan bilgiye göre, Zafer Havalimanı, Demiryollar, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğünce (DLH) Kütahya il merkezine yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta, Altıntaş'a bağlı Alibey ve Kuyucak köyleri arazisinde inşa edilecek.
Pusan mevkisinde 10 bin metrekare üst yapı kapalı alanı, ikişer yurt içi ve yurt dışı kapısı bulunacak, aynı anda 4 uçağın inip kalkabileceği, 3 bin 500 metre pist uzunluğu, 45 metre pist genişliği, 228 x 120 metre apron genişliğine sahip olacak havalimanı için proje çalışmalarına 2007 yılında başlandı.
Havalimanı kurulacak 3 milyon 700 bin metrekare arazinin 2 milyon 700 bin metrekaresi takas yoluyla alındı. 1 milyon metrekare bölümde sahiplerine ulaşılamayan 204 parsel için kamulaştırma çalışmaları tamamlandı ve arazi ihaleye hazır hale getirildi.
Türkiye'de ilk kez bir havalimanı inşaatı için takas işlemleri Altıntaş'ta gerçekleştirilerek, arazinin yaklaşık üçte ikisi bu yolla elde edildi.
Yaklaşık 87 milyon lira harcanması planlanan Zafer Havalimanı'nda öncelikle yurt dışına tarifesiz (charter) uçuşlar yapılması, daha sonra tarifeli uçuşlar başlatılması hedefleniyor.
DLH 2009 Yılı Yatırım Programı'nda yer alan havalimanının, İstanbul Atatürk, Ankara Esenboğa ve Antalya'dan sonra Türkiye'nin dördüncü büyük havalimanı olması bekleniyor.
İç ve dış hatlar olmak üzere yılda 2 milyon kişinin geçiş yapması düşünülen havalimanı projesinin, Kütahya, Afyonkarahisar ve Uşak'taki termal merkezlere ekonomik hareket kazandıracağı değerlendiriliyor.

-KÜTAHYA VE AFYONKARAHİSAR'A 40'AR, UŞAK'A 80 KİLOMETRE...-
Altıntaş Belediye Başkanlığını 2004-2009 yılları arasında yürüten AK Parti Altıntaş İlçe Başkanı Ferit Karabulut, yaptığı açıklamada, bölgede havalimanı kurulmasının ilk kez eski Kültür ve Turizm Bakanlarından Atilla Koç döneminde gündeme getirildiğini bildirdi.
Koç'un dört yıl önce Bursa'da katıldığı bir toplantıda, termal merkezlere sahip İç Ege'de bir havalimanı kurulması gerektiğini söylediğini anlatan Karabulut, Altıntaş'ın Kütahya ve Afyonkarahisar'a 40'ar, Uşak'a 80 kilometre uzaklıkta düz ve geniş arazilere sahip olduğunu belirterek, o dönem Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'un talimatlarıyla ilçelerindeki arazilerin araştırıldığını anımsattı.
Ulaştırma Bakanlığından gelen heyete mevcut projede yer alan araziyi önerdiklerini ve bunun kabul edildiğini dile getiren Karabulut, şöyle konuştu:
''Burası yüzde 80 tarımsal, kalan bölümü mera içerikli araziydi. Bu alanın tüm verileri havalimanı için uygun görüldü. 2006'da Devlet Planlama Teşkilatının yatırım programına alındı. Projelendirme çalışmaları DLH Genel Müdürlüğünce başlatıldı, ölçümler ve zemin etüdü yapıldı. Çevre Etki Değerlendirme Raporu sürecinde bu arazinin toy kuşlarının koruma sahasına girdiği anlaşıldı. Halbuki toy kuşlarının uğraması mümkün olmayan, insan hareketliliğinin yoğun olduğu bir bölgeydi. Bakanlar Kurulu kararıyla koruma sahasından çıkarılan arazide kamulaştırma çalışmalarına başlandı.''

-TERMAL TURİZM VE FRİG VADİSİ'Nİ CANLANDIRMA HEDEFİ-
Karabulut, havalimanı arazinin yaklaşık üçte ikisinin takasla projeye kazandırıldığını hatırlatarak, ''Takasa razı olan tüm arazi sahiplerine devletim, milletim, bölgem ve şahsım adına çok teşekkür ediyorum. Onların hakkını ödeyemeyiz'' dedi.
Kalan bölüm için Bakanlar Kurulunca acil kamulaştırma kararı alındığını ve mahkeme kararıyla değer tespitleri yapıldığını ifade eden Karabulut, arazi sahiplerine kamulaştırma bedellerinin ekim ayı başına kadar ödeneceğini kaydetti.
Karabulut, arazinin yap-işlet-devret yöntemiyle üç ay içerisinde ihaleye çıkarılacağına işaret ederek, şöyle devam etti:
''Zafer Havalimanı faaliyete geçirildikten sonra yolcu azlığı sorunu bulunacağı yönünde söylentiler var. Bunun aksine, hedeflenen projeler gerçekleştiğinde ikinci piste ihtiyaç olacağına inanıyorum. Neden? Çünkü Zafer Havalimanı başta termal turizm için yapılıyor. Afyonkarahisar'da bugün itibariyle 5 yıldızlı 5 bin yatak kapasiteli termal oteller mevcut. Yapılmakta olanlarla 3-5 yılda 15 bin yatak kapasitesine ulaşılması bekleniyor. Kütahya merkez ve ilçelerinde Kültür ve Turizm Bakanlığından ruhsatlı 7 termal turizm merkezi var. Sadece termal turizm için havalimanından haftada ortalama 5 bin ile 10 bin insan hareketliliği olacağı hesaplanıyor. Proje bunun yanı sıra Kütahya, Afyonkarahisar ve Eskişehir sınırlarında yer alan Frig Vadisi'ni de canlandıracak.''
En yakın havaalanı ve havalimanlarına ortalama 350-400 kilometre uzaklıktaki alanda inşa edilecek Zafer Havalimanı'nın İç Ege illerini ekonomik yönden rahatlatacağına inandığını bildiren Karabulut, ''Kısa vadede yılda 1 milyon, uzun vadede ise yılda 2 milyon insanın havalimanından uçuş yapacağını umuyoruz'' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com