İHH'dan, Orta Afrikalı mültecilere yardım

İHHdan, Orta Afrikalı mültecilere yardım
İHH, Orta Afrika Cumhuriyeti'nde yaşanan katliamlar nedeniyle evlerini terk eden ve komşu ülkelere sığınan mültecilere ilk etapta 60 ton yardım malzemesi dağıttı

İSTANBUL (AA) - İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH), Orta Afrika Cumhuriyeti'nde yaşanan katliamların ardından evlerini terk ederek, komşu ülkelere sığınan mültecilere 60 ton yardım malzemesi gönderdi.

İHH'dan yapılan açıklamada, Orta Afrika Cumhuriyeti'nde yaşanan katliamların ardından vakfın bir dizi yardım çalışması gerçekleştirdiği belirtilerek, ilk etapta mültecilere dağıtılan 60 ton yardım malzemesinden, yaklaşık 14 bin kişinin istifade ettiği belirtildi.

Müslümanlara yönelik saldırıların bütün hızıyla devam ettiği, saldırılar nedeniyle başkent Bangui'deki Müslüman nüfusun büyük çoğunluğunun ülkeyi terk etmek zorunda kaldığı kaydedilen açıklamada, şehirde kalan çok az sayıda Müslüman'ın ise her an ölüm tehdidi altında olduğu vurgulandı.

Olayların başladığı günden bugüne çok sayıda Müslüman'ın katledildiği aktarılan açıklamada, olayların başladığı ilk günlerde bölgeden gelen görüntülerin insanın kanını dondurduğu anlatıldı.

Açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

"Çocukların boğazlarının kesilmesi, hamile kadınların karınlarının deşilmesi, sokak ortasında linç edilen Müslümanların bedenlerinin ateşe verilmesi gibi vahşet görüntüleri, bölgede artık olağan olaylar haline geldi. Orta Afrika Cumhuriyeti'nde yaşayan ve öldürülmekten korkan Müslümanlar, evlerini ve yurtlarını terk ederek, çevre ülkelere sığınmaya devam ediyor. Bazen bu kaçış bile yeterli olmuyor. Kaçarken yakalananların otobüsleri durduruluyor ve oracıkta öldürülüyor. 'Şanslı' olanlar ise ülke sınırlarını geçerek, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Çad, Kamerun gibi ülkelere sığınıyor. Ancak burada da onları zorlu şartlar bekliyor. Yerleştikleri ilk yerler onlar için bir anda kamp oluyor. Kendi imkanlarıyla bezden, çalıdan kendilerine kalacak yerler yapıyor, burada da açlık ile mücadele ediyorlar."

İHH İnsani Yardım Vakfı'nın, ülkelerini terk eden Müslümanlara yönelik aylar önce yardım kampanyası başlattığı hatırlatılan açıklamada, ekiplerin kampanya kapsamında ilk olarak Çad'da 10 bin kişinin kaldığı Gore ve Dobe kamplarında, gıda ve hijyen paketlerinden oluşan yardım malzemelerini dağıttığı belirtildi.

Kampta kalanlara şu ana kadar sadece BM'nin bir defa ilaç yardımında bulunduğu, bunun dışında yardım yapılmadığı kaydedilen açıklamada, ekiplerin Kamerun'un Garaboley bölgesindeki mülteci kamplarında yardım çalışması gerçekleştirdiği aktarıldı.

Açıklamada, "İHH ekipleri, pirinç, makarna, şeker, tuz, yağ, salça, hijyen malzemeleri ve elbiseden oluşan yaklaşık 60 tonluk yardım malzemesi dağıttı. Bu yardımlardan ilk etapta yaklaşık 14 bin kişi istifade etti. İHH ekipleri, yapılan yardımların yanı sıra kamplarda gözlem yapma fırsatı bularak, diğer ihtiyaçları da belirledi. İHH, Kamerun ve diğer ülkelere sığınan mültecilere yardım ulaştırmaya devam edecek. Kamerun'da şu an 100 binden fazla Orta Afrikalı mültecinin olduğu tahmin ediliyor. Mülteciler, Kamerun'un Bertoua, Garaboley, Magganga, Angavi, Fooda bölgelerinde kurulmuş mülteci kamplarında yaşam mücadelesi veriyor. Sınırdan geçişler ise her gün devam ediyor" bilgilerine yer verildi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com