İHH'nın Sudan'daki yardım çalışmaları

İHHnın Sudandaki yardım çalışmaları
İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı, Sudan’da yaptırdığı Pir Seyyid Hasan Hüsameddin Uşaki Camii ve Medresesi'ni

İSTANBUL (AA) - İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH), Sudan’da yaptırdığı Pir Seyyid Hasan Hüsameddin Uşaki Camisi ve Medresesi'ni yerel halkın katıldığı bir açılış programı ile hayata geçirdi.

Konuyla ilgili yapılan açıklamaya göre; İHH İnsani Yardım Vakfı, cami ve mescit imarı projelerine bir yenisini daha ekledi. Sudan’da yeni kurulan Duhhina Mahallesi’nde, Türkiye’deki hayırseverlerin bağışlarıyla yapılan, 200 metrekarelik cami ve 3 sınıflı medrese, yerel halkın da katıldığı açılış programıyla faaliyete geçti. 300 kişinin birlikte ibadet edebileceği ve 100 çocuğun eğitim görebileceği caminin açılışına yöresel ilahiler ile talebelerin okuduğu Kur'an-ı Kerim damgasını vurdu. 

Açılış sırasında üç büyükbaş akika kurbanı kesilerek halka dağıtıldı. Program, öğrencilerin ziyaret edilmesinin ardından ilk namazın beraber kılınması ve ilk vaazın verilmesiyle son buldu.

- Yardım bekleyen Kur'an kursları

İHH'nın açıklamasında, katarakt projeleri için gidilen Sudan’da yapılabilecek diğer projeler için araştırma yaparken, kimsesiz kalmış ve yardım bekleyen Kur'an kursları ile de karşılaşıldığı bildirildi.

Kalakla bölgesindeki Şeyh Abdullah Kur’an Kursu ve Kuzey Kordofan bölgesindeki Şeyh Muhtar Medresesini ziyaret eden İHH ekiplerinin, yetkililerden kursların eksikleri hakkında bilgi aldığı, harabeye dönmüş Kur'an kursunu ziyaret eden ekiptekilerin duygulu anlar yaşadığı ifade edildi.

Hafız olmak için burada kalan öğrencilerin kaldığı yerler, yattığı yataklar ve öğrenim gördüğü şartların içler acısı halinin İHH ekibini bir hayli üzdüğü belirtilen açıklamada, Kur'an kursu hocası Şeyh Abdullah'ın, kursun durumu ve çocukların buradaki yaşam şartlara ilişkin, “Çocuklar günde bir öğün yemek yiyebiliyor. Tavuk yemine benzeyen şeyi öğütüp azık yapıyoruz. Diğer Müslüman ülkelerde etler bile sokağa atılıyor. Vallahi yaptıkları haramdır” şeklindeki sözlerine de yer verildi.

- Çocuklar yerlerde yatıyor

Açıklamaya göre; sıcaklığın gece en az 30 derece olduğu Sudan’da, çocukların yattığı harabelerde yatmak bir işkence halini alıyor. Kurstaki yataksızlıktan dolayı çocukların birçoğu yerlerde yatıyor. Çocukların yanında, onlara ilham olan 70 yaşındaki Hasan Abdullah Kasım kalıyor. 

İHH Afrika Masası Sorumlusu Serhat Orakçı ise öncelikli olarak Kur’an-ı Kerim, gıda yardımı, akika kurbanı ile destek yapılabileceğini belirterek, sonrasında yatakhanelerle ilgili bir yenileme çalışmasına ihtiyaç duyulduğunu bildirdi.

Kur'an kursundaki çocuklar Sudan'ın dışında Somali, Orta Afrika, Çad, Etiyopya, Darfur ve diğer ülkelerden geliyor. Ancak imkansızlıklar nedeniyle çocukların çoğu geri çevrilmek zorunda kalınıyor.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com