İhracat potansiyeli belirlendi

İhracat potansiyeli belirlendi
Bilecik'in Bozüyük ilçesinde, Bozüyük Ticaret ve Sanayi Odası'nın Bursa, Eskişehir, Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından yürütülen 2011 yılı doğrudan faaliyet desteği programı çerçevesinde, ilçenin ihracat potansiyeli belirlendi.

Bilecik'in Bozüyük ilçesinde, Bozüyük Ticaret ve Sanayi Odası'nın Bursa, Eskişehir, Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından yürütülen 2011 yılı doğrudan faaliyet desteği programı çerçevesinde, ilçenin ihracat potansiyeli belirlendi.

Bozüyük Ticaret ve Sanayi Odası tarafından hazırlanan ihracat potansiyelinin geliştirilmesi için sorun tespiti ve çözüm önerileri konulu proje, BEBKA'nın “Kalkınma Ajans'larının Kuruluşu, Koordinasyonu ve Görevleri Hakkında Kanun” hükümleri uyarınca incelenerek kabul edildi.
08 Ağustos 2011 tarihinde imzalanan protokol ile çalışmalarına başlanan ve geçtiğimiz günlerde tamamlanan çalışmanın sonuç toplantısı Bozüyük'te gerçekleştirildi.
Projeye destek veren Eskişehir Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezleri (ABİGEM İŞ) Geliştirme Müdürleri Mehmet Çelebioğlu ve Hakan Kuşlar, biten çalışma hakkında Bozüyüklü sanayicilere bilgi verdi. Toplantıda, Bozüyük'te ihracat potansiyelinin geliştirilmesi için 123 firma ile yapılan görüşmeler sonrasında ortaya çıkan sonuçlar değerlendirildi.
ABİGEM İŞ Geliştirme Müdürü Mehmet Çelebioğlu, 123 firmayla görüştüklerini belirterek, “Proje kapsamında Bozüyük TSO ya kayıtlı firmalar ile bire bir adreslerinde karşılıklı görüşmeler yapılmıştı. Bu görüşmeler sırasında firma yetkililerine İhracat ve İhracat ile ilgili detay sorular sorulmuş ve karşılığında alınan cevaplar ise topluca değerlendirilmiş ve bir rapor haline getirilmiştir. Proje kapsamında yapılan çalışmalar, değerlendirmeler ve hazırlanan sonuç raporu Bozüyük Ticaret ve Sanayi Odası adına Proje çalışmalarını yürüten ES ABİGEM A.Ş. tarafından kitapçık haline getirildi” dedi.
Bozüyük Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Habib Esel ise çalışmanın Bozüyük'te ki işletmecilerin önünü açacak nitelikte olduğunu belirterek, hazırlanan kitapçığı Bozüyük'ün ihracat rehberi olacağını' ifade etti.
Bozüyük için yapılan ihracat potansiyelinin belirlenmesi için görüşülen firmalar yüzde 72 İnşaat-Yapı sektörü, yüzde 13'le seramik ile makine sektörleri, yüzde 8 metal ile diğer imalat ürünleri sektörleri oluştururken onları yüzde 7 ile tekstil ve madencilik sektörlerinin izlediği görüldü.
Yapılan anketlerde belirlenen ihracat sorunları arasında ise işletmelerin uluslar arası ticaret işlemleri konunda eğitim alması gerekliliği ön plana çıktı. Bozüyük'te ihracat potansiyeli olarak makine sektörü, elektrik enerji sektörü ve hayvancılık sektörüyle uğraşan işletmelerin yüksek ihracat potansiyeline sahip oldukları sonucuna varıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com