İhracatçılar'dan "İhracat koordinasyon kurulu" talebi

İhracatçılardan İhracat koordinasyon kurulu talebi
Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Kızılgüneşler:

İZMİR (AA) - Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kızılgüneşler, ihracatta yaşanan bürokratik sorunların çözümü için "ihracat koordinasyon kurulu" oluşturulması gerektiğini bildirdi. 

Kızılgüneşler, yaptığı açıklamada, ihracatta yaşanan bürokratik sorunların çözümünün kimi zaman uzun süre alması kimi zaman çözüme kavuşmaması nedeniyle Ekonomik Koordinasyon Kurulu model alınarak "İhracat koordinasyon kurulu" oluşturulmasını önerdi. 

Konuyu, geçen hafta Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'ye ilettiğini belirten Kızılgüneşler, Zeybekci'nin ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi'nin kendisine destek verdiğini kaydetti.

İhracat politikalarında eşgüdüm sağlanabilmesi amacıyla, Ekonomi Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan bakan ya da müsteşar seviyesinde isimlerin katılımıyla oluşturulacak "İhracat Koordinasyon Kurulu"nun ayda bir kez toplanarak sorunların çözümüne katkıda bulunmasının öngörüldüğünü anlatan Kızılgüneşler, "İhracatçıların bürokratik sorunların çözümü için dağınık bir yapı var büyük zaman kayıpları yaşanıyor. İhracatta yaşanan bürokratik sorunların çözümü için 'ihracat koordinasyon kurulu' oluşturulmalıdır" dedi.

Türkiye'nin 2023 yılı ihracat hedeflerine ulaşması için ihracatçıların inovasyon ve Ar-Ge çalışmalarına yoğunlaşması gerektiğine dikkati çeken Kızılgüneşler, şunları kaydetti: 

"Bürokrasinin de bu sürece destek olması şart. Bunun için bürokrasinin azaltılması ve ihracatçının önünün açılması gerekiyor. Bugün ihracatla ilgili kurumlar arasında koordinasyon eksikliği var. Bir bakanlığa gidip sorunumuzu ilettiğimizde başka bir bakanlıkla ilgili olduğunu öğreniyoruz ya da bakanlıklar diğer bakanlıkların görüşüne ihtiyaç duyuyor. Enerjimizi kaybediyoruz. Ekonomi Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı'ndan oluşacak İhracat Koordinasyon Kurulu bürokratik engelleri büyük ölçüde azaltır. Türkiye İhracatçılar Meclisi burada sorunların tespiti ve takibi konusunda kilit rolü üstlenecektir. İhracatla ilgili tüm bakanlıkların içinde olduğu İhracat Koordinasyon Kurulu’nun sorunların çözümünü hızlandıracağını düşünüyoruz."

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com