İhracatı elektrik çarptı!

İhracatı elektrik çarptı!
Doğalgaz ve elektrik zamlarının sanayici ve ihracatçıları demoralize ettiğini ve üretim şevkini kırdığını belirten Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kızılgüneşler, Doğalgaz ve elektriğe gelen zammın döviz kurl

Elektrik ve doğalgaz fiyatlarına yapılan büyük zam, ihracatı çarptı. Doğalgaz ve elektrik zamlarının sanayici ve ihracatçıları demoralize ettiğini ve üretim şevkini kırdığını belirten Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kızılgüneşler, Doğalgaz ve elektriğe gelen zammın döviz kurlarında yüzde 5’lik artışı zorunlu hale getirdiğini kaydetti.

Doğalgaza yüzde 18.7’lik, elektriğe ise yüzde 8.1’lik zam yapılması ihracat dünyasını ayaklandırdı. Ege İhracatçı Birlikleri’nden yapılan açıklamaya göre doğalgaz ve elektrik zamlarının döviz kurlarında yüzde 5’lik artışı zorunlu hale getirdiğini kaydeden Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kızılgüneşler, ihracat pazarlarında fiyat tutturamama riskiyle karşı karşıya olduklarını bildirdi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın doğalgaz ve elektriğe yapılan zammın gerekçesini “Dövizle alıyoruz, TL ile satıyoruz” diye açıkladığına işaret eden Kızılgüneşler, “Bizim de ana girdilerimiz TL ile satışımız ise dövizle oluyor. Bugün 20 dolara sattığımız bir ürünü müşterimize yarın 22 dolara satma şansımız yok. Devlet, elektrik ve doğalgazdan aldığı vergiden fedakarlık yapsın” çağrısında bulundu.

“İKİNCİ BİR ZAMMIN ZEMİNİ HAZIRLANMAK İSTENİYOR”

Doğalgaza yüzde 15’lik bir zam daha gerektiği şeklinde çıkan haberlerle ikinci bir zammın zemininin hazırlanmak istendiği izlenimi edindiklerini ifade eden Kızılgüneşler, şöyle devam etti:

“Gerekçesi ne olursa olsun bu zamları makul karşılamak mümkün değil. Hazırgiyim sektörünün en büyük pazarı konumundaki Avrupa’da zaten bir ekonomik durgunluk var ve fiyat tutturmada ciddi anlamda zorlanıyoruz. Bu zamlar özellikle konfeksiyon sektörüne hammadde temini yapan tekstil sektöründe kumaş üretimi, boyama bölümlerinde ciddi maliyet artışlarına neden olacak. Bu maliyet artışları da konfeksiyon ürünlerinin maliyetini arttıracak. Avrupa pazarında ciddi bir durgunluğun olduğu ortamda fiyatlardaki artışı müşterilere kabul ettirmemiz mümkün değil.”

Hazırgiyim sektörünün 2011 yılında yaklaşık 11 milyar dolar dış ticaret fazlası verdiğine işaret eden Kızılgüneşler, önce örme ve dokuma kumaşa getirilen ek vergi ile sektörün yakaladığı ritminin kaybettirildiğini savundu. Kızılgüneşler, “Ek vergi sonrasında doğalğaz ve elektriğe gelen zam sektörün belini büktü. Döviz kurunda bu zamları telafi edecek bir artış olmadığı takdirde ihracattaki geri gidiş daha da artacaktır. Türkiye, yumurtlayan tavuğu kesmek üzere. Bizler, yumurtlayan tavuğun kesilmemesini, bugünlerde açıklanacağı ifade edilen yeni teşvik kanununun sektörümüze ivme kazandıracak yeni teşvikler içermesini bekliyoruz” diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com