İhracatımız yüzde 70 azaldı!

İhracatımız yüzde 70 azaldı!
AKP politikaları yüzünden ihracatımız yüzde 70 azaldı!

AKP hükümetinin Suriye’ye yönelik savaş yanlısı politikaları sonuç verdi. Hükümet Suriye vatandaşlarına 425 milyon lira harcadığını duyururken, Suriye’ye yapılan ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 70 azaldığı bildirildi.

CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker'in soru önergesini yanıtlayan Maliye Bakanı, Suriye’ye yapılan ihracatın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 70 azalarak 392 milyon dolar oldu.

Anka’nın haberine göre, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Suriye'ye olan ihracatın 2010 yılında yüzde 29 artarak 1,8 milyar dolara yükselirken, 2011 yılında yüzde 13 azalarak 1,6 milyar dolar olduğunu belirtirken, “2011 yılı Aralık ayı itibarıyla 2012 yılı 9 aylık dönemde anılan ülkeye olan ihracatımız geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 70 azalarak 392 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir” dedi.

Böylece 2012’in üçüncü çeyreğinde sert düşüş gösteren AKP ekonomisi Avrupa’daki kriz nedeniyle en önemli ihracat pazarını kaybetmişken aynı zamanda savaş politikalarıyla ise bir başka ihracat alanı olan Suriye’yi de yitirmiş oldu.

CHP’li Mehmet Şeker, Suriye ile ticari ilişkilerde meydana gelen ekonomik kaybın belirlenmesi için Meclis Araştırması açılmasını istemişti. TBMM´ye sunulan araştırma önergesinin gerekçesinde, Türkiye´nin en uzun kara sınırına sahip komşusu olan Suriye´nin dış ticarette önemli bir paya sahip olduğu, ancak izlenen savaş yanlısı politikalarla transit ticaretin tehlikeye girdiği ve bavul ticaretinin durma noktasına geldiği belirtilmişti.

Suriye vatandaşlarına 425 milyon lira harcandı

Öte yandan Maliye Bakanı, Türkiye’de barındırılmakta olan Suriye vatandaşlarına yönelik olarak 2011 yılı ortasından itibaren Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'ndan (AFAD) alınan bilgiye göre 7 Kasım 2012 tarihi itibarıyla barınma, yiyecek, sağlık vb. temel ihtiyaçları için valiliklere gönderilen ödenek dâhil yapılan harcama tutarının 425 milyon 833 bin 150 TL olduğunu bildirdi. (BCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com