İhsan Tunçoğlu'ndan çalışan gazeteciler günü mesajı

İhsan Tunçoğlu'ndan çalışan gazeteciler günü mesajı
Kütahya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İhsan Tunçoğlu, çalışan gazetecilerin sosyal ve özlük haklarını düzenleyen 212 sayılı yasanın günümüzde neredeyse anlamını yitirdiğini söyledi.

Tunçoğlu, yüzlerce meslektaşının halen işsiz olduğunu belirterek,"Bilindiği gibi; 10 Ocak 1961 tarihinde çıkartılan 212 sayılı yasa ile gazetecilerin özlük ve sosyal hakları kazandırılımış ve bu nedenle 10 Ocak “basın bayramı” olarak kabul edilmişti. Ne yazık ki zamanla bu yasa anlam ve önemini yitirmiştir. Özellikle 12.Eylül.1980 den sonra kayıplar hızla artmıştır.Bu nedenle artık bir bayramdan söz etmek mümkün değildir. 10 Ocak günleri bizler için bir “buluşma ve dayanışma ve kaynaşma” günleri olmuştur. Anayasa’mızda “kamu hizmeti”olarak tanımlanan basın mensupları memleket sevgisi,hizmet ve kamu yararını ön planda tutan fedakar arkadaşlardan oluşmaktadır.Anadoluda görev yapan basın çalışanları gibi gazete sahipleri de aynı ilkeler doğrultusunda ve aynı memleket severlik anlayışı içinde davranmaktadırlar. Değerli arkadaşlarımız;Kütahya gazeteciler Cemiyeti başkanı ve yönetim kurulu olarak her ortamda ve her fırsatta, mahalli gazetelerin kamu ve özel sektör tarafından desteklenmesi gerektiği çağrılarımızı yıllardır sürdürmekteyiz ve buna devam edeceğiz. Kütahya merkez ve ilçelerimizdeki gazetelerimiz güçlü ve etkili bir yayın yapmaktadırlar.Ancak daha verimli hizmet etmeleri için mutlaka desteklenmelidir. Resmi mercilerin fedakar basın mensuplarına görevleri esnasında kolaylık sağlayan bir tutum içinde olmaları yanısıra;yapıcı ve yol gösterici eleştiriler anlayışla karşılanmalı ve dikkate alınmalıdır.

Merkezi Paris’te bulunan Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü, Ülkemizi Tanzanya,Somali,Suriye gibi ülkelerle basın özgürlüğü açısından aynı kategoriye sokmaktadırlar. Her iktidar döneminde basın üzerinde ve basın mensuplarına karşı çeşitli baskılar, eleştirilere tahammülsüzlük vb.olumsuzluklar yaşanmakla birlikte Türkiyenin bu kategoriye dahil edilmemesi gerektiğini düşünmekteyim. Ayrıca mesleki faaliyetleri ve fikirlerinden dolayı cezaevlerinde bulunan meslektaşlarımızın bir an önce özgürlüklerine kavuşturmalarını talep ediyoruz" dedi. (SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com