İİBF mezunları feryat ediyor!

İİBF mezunları feryat ediyor!
300 bin İİBF'li mezun işsiz geziyor. İİBF'liler atama bekliyor.
Kimi zaman medya gündeminden yer alsa da İİBF'lilerin öfkesi dinmiyor. Şu an Türkiye'de 300 bin İİBF'li işsizlikle savaşıyor. AKP iktidarı
işsiz mezunların sesine kulak vermiyor.

İşsizler ordusunun büyük bir bölümünü oluşturan İİBF'liler özel sektörde de deneyimsiz oldukları gerekçesiyle işe alınmıyorlar. Kamuda ise İİBF'liler için yok denilecek kadar az istihdam alanı yaratılmış durumda.

HER YIL 30 BİN MEZUN VERİYOR
 
Türkiye'de 166 Üniversitenin 95'inde İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi var. 95 üniversitenin de İİBF'nden 200 öğrencinin mezun olduğu kaba bir hesapla ortada. Açıköğretim'den mezun olanlar da eklenince olayın ciddiyeti daha da anlaşılıyor.Mezun olan binlerce öğrenci işsizlikle yüz yüze.
 
HER 80 İŞSİZDEN 1'İ İİBF'Lİ
 
TÜİK'in 15 Kasım'da açıkladığı veriler Türkiye'deki işsiz sayısının 2.5 milyonun üzerinde olduğunu gösteriyor. Her yıl 30 bin İİBF'li de işsizler ordusuna katıldığına göre Türkiye de her 80 kişiden 1'i İİBF mezunu!
 
Son verilere göre Türkiye'de genç işsizlerin toplam işsiz sayısına oranı yüzde 18,6, yani 450 bin genç işsiz var. Verilere bakılırsa bu işsizlerin büyük bir bölümünü, 300 bini aşkın İİBF'li oluşturuyor.
 
SORUN GİT GİDE BÜYÜYOR
 
Tecrubesiz oldukları için özel sektörde iş bulamayan İİBF'liler, kamuda yaratılan yetersiz istihdam alanı yüzünden de iş bulamıyor. Kamuda 300 bin İİBF'li için sadece 10 bin kişilik kadro açılmış durumda. Yani her 30 İİBF mezunundan yalnızca 1'i kadrolu olabiliyor. Sorunun kaynağı olarak öğrencilerin büyük bir bölümünün İİBF tercih etmeleri görülse de, asıl sorun kaynağının 95 fakülte açan devlet - YÖK işbirliğinde olduğu ortada. (TOK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com