İki askerimizi PKK şehit etmiş!

İki askerimizi PKK şehit etmiş!
Ağrı Dağı’nın eteklerindeki Korhan Yaylası’nda iki Mehmetçiği şehit eden mayın ‘ateşkesten sonra’ yerleştirildi. Askerler geçerken uzaktan kumandayla patlatıldı.

Iğdır Valiliği, Ağrı Dağı’nın Korhan Yaylası’nı turizme kazandırmak amacıyla kentin ileri gelen iş adamlarından da sağlanan desteklerle dağ evi yaptırdı, ağaçlandırma çalışmaları yürüttü, banklar yerleştirildi.
 
İnsanların yaşadığı bu yaylada Korhan Kalesi’nin yanında Bayraktepe Jandarma Karakolu da bulunuyor. 500’e yakın kişinin piknik yaptığı, yerde tarama yapılmasına rağmen bulunamayan mayın, yayladakilerin ayrılmasından yarım saat sonra iki askerimizin şehit olmasına neden oldu.
 
Sözcü’den Saygı Öztürk’ün haberine göre, PKK’nın çekilme hazırlıkları yaparken döşediği mayınlar ya da önceden yerleştirilen ancak patlamamış mayınlar olabileceği de değerlendiriliyor. Üzerinde insan ve hayvanların dolaştığı arazide, şimdiye kadar patlamayan mayının patlamasını bazı yetkililer, “Mayın derine gömülmüş olabilir. İki askerin yan yana yürümesi sonucu ağırlıklarının fazla olması nedeniyle patlama gerçekleşebilir. Başka bir olasılık da, mayının askerlerin geçişi sırasında uzaktan kumanda ile patlatılması da kuvvetli olasılıklardan birisi” dedi.
 
Iğdır Valisi Ahmet Pek, turizme kazandırmayı amaçladıkları Korhan Yaylası’na yapılan yatırımları katkıda bulunanlara göstermek ve daire müdürleri, iş adamları, gazeteciler, eşleri, çocukları ile birlikte 1 Mayıs’ta, Ağrı Dağı’nın 2 bin 100 metre yüksekliğinde bulunan Korhan yaylasına çıktılar. 300’ü aşkın kişi piknik yaptı, halaylar çekti, neşeli bir gün geçirdi.
 
Gelenlerin güvenlikleri de Korhan Kalesi’nin yanında bulunan Bayraktepe Jandarma Karakolu görevlileri tarafından sağlandı. Çevre emniyeti alan askerler vali ve beraberinde gelenlerin saat 14.00 civarında ayrılmasından sonra, karakola gitmeye başladı.
 
Iğdır’da resmi yetkililer ise patlamayla ilgili olarak şu değerlendirmelerde bulundu: “Korhan Yaylası’nda Mustafa Altan ve İbrahim Özkıdır mayın patlaması sonucu şehit oldu. Mayın patlaması hayli ilginç. Bu mayınların yeni değil eskiden döşenmiş olabileceği söyleniyor. Halbuki o bölgede yaylacılar var. Orada sürüler halinde koyunlar otluyor, çobanlar geziyor. Patlama olmuyor. 1 Mayıs günü 500’e yakın kişi Korhan’a gidip piknik yaptı. İnsanlar ayrıldıktan bir saat sonra patlama oluyor. Aynı bölgede daha önce niye mayın patlaması olmuyordu da o gün oldu. Olay çok karışık. Çoğu vatandaş mayının yeni döşendiği inancında. Üstelik daha önce o bölge mayın taramasından geçirilmişti. Patlayan mayının el yapımı plastik patlayıcılarla desteklenmiş olduğu belirtiliyor. İki asker aynı anda mayına nasıl basabilir? Uzaktan kumanda ile patlatılmış olabileceği göz ardı edilmemeli.” (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com