İki bin metre uzunluğunda kaçak ağ ve pinter yakalandı

İki bin metre uzunluğunda  kaçak ağ ve pinter yakalandı
Uşak'ta kimliği henüz belirlenemeyen bir şahıs tarafından gölete atılan yaklaşık 2 bin metre uzunluğundaki ağ, jandarma nezaretinde Türkiye Sportif Olta Balıkçılığı ve Su Hayatını Koruma Derneği (TUSOB) tarafından yakılarak imha edildi.
Uşak kent merkezine yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta bulunan Karaağaç Göleti'nde kaçak olarak balık ve istakoz avlamak amacıyla atılan 2 bin metre uzunluğundaki pinter ve ağlar TUSOB üyelerince saatler süren bir çalışma ile toplandı. Jandarma nezaretinde göletten toplanan ağlara takılan sazan balıkları ile istakozlar gölete geri salındı. Pintere takılan bir su kaplumbağası ise öldü.
Dün öğle saatlerine gölette kaçak ağ ve pinter olduğu ihbarını alan Jandarma bölgeye gitti. Gölet kenarına gelen ekipler yaptıkları kontroller sonucu göleti baştan başa kaplayan bir ağ atıldığını fark etti. Jandarma, kaçak balık avı için gölete atılan ağların toplanması için TUSOB'dan yardım istedi. Jandarma ekiplerinin yardım isteği üzerine gölete gelen bir grup TUSOB 
 
üyesi iki adet botla göletteki ağları topladı. Gece geç saatlere kadar süren çalışma sonucu göletten 2 bin metre uzunluğundaki pinter ve ağlar sudan çıkarıldı. Kaçak ağları gölete atan kişi henüz tespit edilemezken jandarma ekipleri şahsın yakalanması için çalışma başlattı. Göletten çıkarılan ağlar ise gölet kenarında kontrollü bir şekilde yakılarak imha edildi.
Türkiye Sportif Olta Balıkçılığı ve Su Hayatını Koruma Derneği (TUSOB) Başkanı İsmail Atalay, göletlerde ticari amaçlı avlanmanın yasak olduğunu ifade etti. 
İl genelindeki tüm göletlere zaman zaman kaçak ağ atıldığını da belirten Atalay, “Göletlerde ticari amaçlı balık avlamak yasak. Kaçak olarak göletlere atılan ağlar balık stoklarının yok olmasına neden oluyor. Göletlerdeki balık stoklarının korunması için kaçak avlanma ile hep birlikte mücadele etmemiz gerekiyor. Vatandaşların da bu konuda duyarlı olmalarını ve bu tür bir durum gözlemlediklerinde resmi görevlilere ihbarda bulunmalarını istiyoruz” dedi.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com