İki bin yıllık iskeletin yüz hatlarını canlandırdılar

İki bin yıllık iskeletin yüz hatlarını canlandırdılar
Kültepe-Kaniş kazı alanında bulunan iskeletin kafatası ölçümlerinden, 2 bin yıl öncesinde Anadolu'da yaşayan insanın baş kısmı bütün hatlarıyla yeniden oluşturuldu

Kazı Ekibi Başkanı Prof. Dr. Kulakoğlu: -"50 yaşlarındaki bir kadının kafatasının bire bir ölçüleri alınarak, plastikten yapılan bu çalışma, 2 bin yıl önce Anadolu'da yaşayan insanlarla, günümüz insanları arasında fizyolojik olarak bir fark olmadığını gösteriyor"
16:05 | 03 Ekim 2011
Zafer Barış/ Anadolu Ajansı

Kültepe-Kaniş kazı alanında bulunan iskeletin kafatası ölçümlerinden, 2 bin yıl öncesinde Anadolu'da yaşayan insanın baş kısmı bütün hatlarıyla birlikte yeniden oluşturuldu.

Kültepe-Kaniş kazı ekibi başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, AA muhabirine verdiği bilgilerde, 2007 yılında yaptıkları kazılarda, 200'e yakın mezar açıldığını, bunlardan birisinde bütünlüğü hiç bozulmamış bir iskelet bulduklarını bildirdi.

Prof. Dr. Kulakoğlu, iskeletin kafatası üzerinde özel bir çalışma yapıldığını ifade ederek, "O dönemde yaşayan bir insanın fizyolojik yapısının nasıl olduğunu ortaya koymak istedik. Bu nedenle de kafatasının tomografisi çekilerek datası ölçüldü ve yüz hatları en küçük detaylarıyla belirlendi" dedi.

Kafatasıyla ilgili elde edilen bilgilerin Yeni Gine'ye gönderildiğini belirten Prof. Dr. Kulakoğlu, şöyle devam etti: "Yeni Gine'ye iskeletin kafatası değil, sadece ölçümlerden elde edilen bilgiler gönderildi. Bu bilgiler ışığında orada plastikten oluşturulan model, etlendirildi, canlandırıldı. Bu çalışmayla, günümüzden 2 bin yıl öncesinde Anadolu topraklarında yaşamış bir kadının, gözleri, kaşları, kulakları, dudakları başta olmak üzere bütün yüz hatlarını yansıtan bir baş bölümü oluşturduk. Bu canlandırma bize şunu gösteriyor, 2 bin yıl önce Anadolu'da yaşayan insanların görüntüsü fizyolojik olarak, günümüz insanından farklı değil." Kulakoğlu, kazı alanında bulunan iskeletin, Anadolu'ya sonradan gelmiş, göç etmiş bir kişiye ait olmadığını, Anadolu insanının bir kalıntısı olduğunu da bildirdi.

2 bin yıl önce yaşamış ve 50'li yaşlarda ölmüş olan kadının kafatası ölçüleri baz alınarak, plastikten oluşturulan baş kısmı, kaşları, kirpikleri, gözleri, dudakları, burnu ve kulaklarıyla sanki canlı gibi duruyor.

Prof. Dr. Kulakoğlu, "Hacı Nine" adını koyduklarını söylediği Romalı kadının baş kısmını, 2010 yılında İstanbul-Kültür Başkenti etkinlikleri çerçevesinde İstanbul'da sergilediklerini ve büyük ilgi gördüğünü de sözlerine ekledi
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com